Ангина пекторис
Ангина пекторис: медицински термин за болка в гръдната област с различна степен на интензивност, преминаваща зад гръдната кост в посока към рамото (обикновено лявото) и шийната област. Нарича се още стабилна стенокардия или "гръдна жаба". Състоянието е резултат от недостатъчен приток на обогатена с кислород кръв към сърдечния мускул, което обикновено се причинява от заболяване на коронарните артерии.
Симптомите, с които се проявява ангина пекторис включват: усещане за натиск или схващане в областта на гърдите, болка зад гръдната кост, дискомфорт в областта на шията, челюстта, рамото и гърба, изпотяване, задух, умора, гадене, увеличена сърдечна честота (тахикардия), виене на свят и други.
Тези симптоми трябва незабавно да бъдат оценени от лекар, който да определи дали имате стабилна или нестабилна стенокардия, което може да показва възможен сърдечен удар.
Кога се появява ангина пекторис?
Състоянието често възниква, когато сърдечният мускул се нуждае от повече кръв, отколкото получава, например, по време на физическа активност или силни емоции. Силно стеснените артерии могат да позволят достатъчно кръв да достигне до сърцето, когато търсенето на кислород е ниско, например, когато седите. Но при физическо натоварване - като ходене по хълм или изкачване по стълби - сърцето работи по-силно и се нуждае от повече кислород.
Рискови фактори
- Емоционален стрес - стресът може да увеличи риска от стенокардия и инфаркт. Прекалено големият стрес, както и гневът могат да повишат кръвното налягане. Хормоналният дисбаланс, който се получава при стресови ситуации може да стесни артериите и да влоши състоянието.
- Затлъстяване - повишава риска от ангина пекторис и сърдечни заболявания, защото е свързано с високи нива на холестерол в кръвта, високо кръвно налягане и диабет. Също така сърцето трябва да работи по-усилено, за да снабдява кръв с излишната тъкан.
- Излагане на много горещи или студени температури.
- Възраст - мъжете над 45 и жените над 55 години имат по-голям риск от по-младите.
- Липса на достатъчно физическа активност - неактивният начин на живот допринася за висок холестерол, високо кръвно налягане, диабет тип 2 и затлъстяване.
- Тютюнопушене – пушенето и вторичното дългосрочно излагане на дим увреждат вътрешните стени на артериите - включително артериите към сърцето - позволявайки депозитите на холестерол да се събират и блокират притока на кръв.
- Фамилна обремененост.
Ангина пекторис може да се дължи на:
- Болести на органите на кръвообращението - инфаркт на миокарда, перикардит, разкъсване на аортна аневризма, атеросклероза, исхемична болест на сърцето, масивна белодробна емболия, хипертония, хипертрофична кардиомиопатия, аортна стеноза
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - прекордиална болка.
- Психични и поведенчески разстройства – тревожност, стрес.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние – тютюнопушене.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет.
Какви са разликите между стабилна и нестабилна стенокардия?
Характеристики на стабилната ангина:
- развива се, когато сърцето работи по-силно, например при упражнения или изкачване по стълби;
- обикновено може да се предвиди и болката е подобна на предишните видове болки в гърдите, които сте имали;
- отминава за кратко време, може би пет минути или по-малко;
- изчезва по-бързо, ако почивате или приемате лекарства.
Тежестта, продължителността и видът на ангината могат да варират. Появата на нови или различни симптоми могат да сигнализират за по-опасна форма на ангина (нестабилна ангина) или сърдечен удар.
Характеристики на нестабилна ангина:
- възниква дори в покой;
- неочаквана е;
- обикновено е по-тежка и продължава по-дълго от стабилната стенокардия, може би 30 минути или по-дълго;
- не може да изчезне при почивка или употреба на лекарства;
- може да е сигнал за сърдечен удар.
Ангина пекторис при жени и мъже
Мъжете често усещат болка в гърдите, шията и раменете. Докато жените могат да почувстват дискомфорт в корема, шията, челюстта, гърлото или гърба. Може също да имат задух, изпотяване или виене на свят.
Проучване установява, че жените са по-склонни да използват думите „натиск“ или „притискане“, за да опишат усещането.
Кога да потърсите лекар?
Ако болката в гърдите продължи по-дълго от няколко минути и не отшумява при почивка или след приемане на лекарства е необходимо спешно да потърсите медицинска помощ. Най-добре се обадете на телефон 112, тъй като състоянието може да е животозастрашаващо.
Ако дискомфортът в гърдите се проявява за първи път е важно да посетите лекар, за да разберете каква е причината за болката в гърдите и да получите подходящо лечение.
Диагностика
За да се диагностицира състоянието е необходим преглед и някои изследвания:
- електрокардиограма;
- ехокардиография;
- рентгенография;
- кръвни изследвания;
- коронарна ангиография;
- компютърна томография;
- стрес тест;
- ЯМР.
Има много възможности за лечение на състоянието, включително промени в начина на живот, прием на медикаменти, ангиопластика, поставяне на стент или коронарен байпас. Целите на лечението са да намалите честотата и тежестта на симптомите, както и риска от сърдечен удар.
Превенция
Можете да опитате да предотвратите вече налични симптоми на стенокардия, като направите промени в начина си на живот. Те включват:
- отказ от тютюнопушене;
- контрол на други здравословни състояния, като високо кръвно налягане, висок холестерол и диабет;
- здравословно хранене и поддържане на здравословно тегло;
- увеличаване на физическата активност, след консултация с вашия лекар и неговото одобрение. Насочете се към 150 минути умерена активност всяка седмица. Плюс това се препоръчва да правите 10 минути силова тренировка два пъти седмично и да се разтягате три пъти седмично по 5 до 10 минути;
- намаляване на нивото на стрес;
- ограничете консумацията на алкохол до две напитки или по-малко на ден за мъже и една напитка на ден или по-малко за жени.
Заболявания при симптом Ангина пекторис
Библиография
https://www.webmd.com/heart-disease/heart-disease-angina#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/angina/symptoms-causes/syc-20369373
https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/angina-chest-pain/angina-pectoris-stable-angina
Коментари към Ангина пекторис