Алкохолна кетоацидоза
Алкохолната кетоацидоза е метаболитно усложнение в резултат от комбинацията на злоупотреба с алкохол и глад, характеризиращо се с хиперкетонемия и метаболитна ацидоза с анионна празнина без съответна хипергликемия.
Какво причинява алкохолната кетоацидоза?
Алкохолната кетоацидоза е тежко метаболитно усложнение свързано с хронична злоупотреба с алкохол. Пациентите, които развиват алкохолна кетоацидоза, често имат епизод на тежко пиене последван от период на относително гладуване (1-3 дни), след който се манифестира кетоацидозата. Гаденето и повръщането, вследствие алкохолната консумация, причиняват намален прием на храна, понижени нива на инсулин и повишени такива на контрарегулаторните хормони като глюкагон, кортизол и епинефрин (адреналин). Клетките се нуждаят от инсулин, за да могат да използват глюкозата за енергийните си нужди. Понижените нива и на глюкоза, и на инсулин карат клетките да търсят алтернативен източник на енергия. Като такива се явяват липолизата (разграждането на мазнини) и кетогенезата (образуване на ацетон, ацетоацетат, бета-хидроксибутират). Преобладаващата кетокиселина при диабетната кетоацидоза е бета-хидроксибутиратът. Повишаването на концентрацията на кетонните тела води до намаляване на нормалното рН на кръвта (7,35-7,45) и нарушаване на киселинно-алкалното равновесие.
Какви са симптомите на алкохолната кетоацидоза?
Развитието на симптомите на алкохолна кетоацидоза зависи от различни фактори, като количеството консумиран алкохол, прием на храна и хидратация. Хората, които хронично употребяват алкохол, може също да имат чернодробни или панкреатични заболявания, заради които стават по-уязвими към употребата на алкохол, предизвиквайки епизод на алкохолна кетоацидоза. В допълнение, симптомите на алкохолна кетоацидоза могат да имат известно припокриване със симптоми, причинени от други състояния, като диабетна кетоацидоза, уремия (усложнение на хронично бъбречно заболяване и остро бъбречно увреждане), отравяне с метанол или натрупване на млечна киселина в кръвния поток (лактатна ацидоза). Някои от тези състояния могат дори да възникнат заедно с алкохолна кетоацидоза в резултат на хронична употреба на алкохол и дехидратация, което допълнително влошава киселинното състояние на тялото.
Симптомите на алкохолна кетоацидоза могат да включват:
- болка в корема
- гадене
- повръщане
- диария
- хипотония (ниско кръвно налягане)
- тахикардия (учестен сърдечен ритъм)
- повишена честота на дишане
- недостиг на въздух
- сухи лигавици (дехидратация)
- възбуда
- променено психическо състояние
- сърдечни аритмии, дължащи се на електролитни нарушения, които могат да бъдат фатални
Как се диагностицира алкохолната кетоацидоза?
Диагнозата изисква специално внимание. Подобни симптоми при пациенти, които злоупотребяват с алкохол, може да са резултат от остър панкреатит, отравяне с метанол или етилен гликол или диабетна кетоацидоза. Нивото на алкохол в кръвта често вече не е повишено при пациенти с алкохолна кетоацидоза. При пациенти със съмнение за алкохолна кетоацидоза трябва да се измерват серумните електролити (включително магнезий), урея и креатинин, глюкоза, кетони, амилаза, липаза и плазмен осмоларитет, кръвно-газов анализ, серумен лактат. Урината трябва да се изследва за кетони. Анионната празнина се изчислява чрез изваждане на серумните концентрации на хлорид плюс бикарбонат (аниони) от концентрациите на натрий плюс калий (катиони). Тя представлява изчислен метаболитен параметър, който се използва при диференциалната диагноза на метаболитната ацидоза. Липсата на хипергликемия прави по-малко вероятно това да е диабетна кетоацидоза. Пациентите с лека хипергликемия може да имат подлежащ захарен диабет, доказан от повишени нива на гликиран хемоглобин.
Типичните лабораторни находки са:
- Метаболитна ацидоза с голяма анионна празнина
- Кетонемия и кетонурия
- Хипокалиемия
- Хипомагнезиемия
- Хипофосфатемия
Ако анамнезата не изключва консумацията на токсичен алкохол като причина за увеличената анионна празнина, трябва да се измерят нивата на метанол и етилен гликол. Кристалите на калциев оксалат в урината също предполагат отравяне с етилен гликол. Нивата на лактат често са повишени поради хипоперфузия и нарушен баланс на редукционните и окислителните реакции в черния дроб.
Какво е лечението при алкохолна кетоацидоза?
Лечението на алкохолна кетоацидоза включва прилагане на интравенозни течности, проследяване на нивата на електролита и прилагане на тиамин. Първоначално се прилага тиамин за предотвратяване на развитието на енцефалопатия на Вернике или психоза на Корсаков. След това се прилага инфузия на 5% декстроза в 0,9% физиологичен разтвор. Могат да се прилагат лекарства (бензодиазепини), за да се сведе до минимум рискът от поява на тежки симптоми на алкохолна абстиненция. Лекарства против гадене или против повръщане, като метоклопрамид, могат да помогнат за облекчаване на гаденето или предотвратяване на повръщане.
Какви са възможните усложнения от алкохолната кетоацидоза?
Ако алкохолната кетоацидоза не се лекува напълно или ако лечението се забави, възможните усложнения включват:
- Хиповолемичен шок
- Сърдечен удар
- Гърчове
- Делириум тременс, което представлява объркване, треперене, изпотяване и неправилен сърдечен ритъм, причинени от спиране на алкохола
- Белодробен оток
- Бъбречна недостатъчност
- Смърт
Прогнозата за алкохолна кетоацидоза е добра, стига да се лекува рано. Дългосрочната прогноза обаче зависи от тежестта на злоупотребата с алкохол.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430922/
https://www.webmd.com/mental-health/addiction/what-to-know-alcoholic-ketoacidosis
https://www.msdmanuals.com/de/profi/endokrine-und-metabolische-krankheiten/diabetes-mellitus-und-andere-st%C3%B6rungen-des-kohlenhydratstoffwechsels/alkoholische-ketoazidose
https://www.healthline.com/health/alcoholism/ketoacidosis
https://americanaddictioncenters.org/alcohol/risks-effects-dangers/renal-metabolic
Коментари към Алкохолна кетоацидоза