Агонално дишане
› Характеристики на агонално дишане
› Симптоми
› Лечение
Въведение
Агонално дишане: необичайно, анормално дишане с повърхностни, бавни, неправилни вдишвания, последвани от нередовни паузи.
Агоналното дишане може да се дължи на:
- Мозъчни увреждания - мозъчна исхемия, инфаркт на миокарда.
- Чернодробни заболявания - чернодробна недостатъчност.
- Заболявания на отделителната система - бъбречна недостатъчност.
- Други - аноксия, септичен шок, метаболитна ацидоза.
Агоналното дишане е тревожен и необичаен модел на дишане, който се появява при хора, преживели сърдечен арест или ситуации, близки до смъртта. Агоналното дишане, характеризиращо се с неравномерно и неадекватно дишане, сигнализира за отчаяния опит на тялото да диша поради недостатъчно снабдяване на мозъка с кислород, което подчертава спешността от разпознаване на този признак за незабавна медицинска намеса. Разпознаването на агоналното дишане е от решаващо значениe за страничните наблюдатели и първите реагиращи, тъй като може да бъде объркано с нормално дишане, което води до забавена или неадекватна реакция по време на спешни случаи.
Определение
Агоналното дишане е неволно мускулно движение, задух, характеризиращ се с изключително намаляване на честотата на дихателните актове до пълното им спиране. Въпреки че изглежда като нормално дихателно движение, агоналното дишане е неефективен тип дишане.
Човек диша редовно и в покой прави 15 до 20 вдишвания в минута. При агонално дишане може да се наблюдават само три или четири неравномерни вдишвания в минута, което кара тялото да не получава достатъчно кислород (хипоксия). Без медицинска намеса този модел на дишане може да причини смърт. Когато продължи няколко минути, обичайно е да се наблюдава кардиогенен шок или кардиореспираторен арест.
Агоналното дишане се среща при приблизително 40% от хората, претърпели внезапен сърдечен арест, когато долната част на мозъчния ствол се лишава от кислород и предизвиква неволен дихателен рефлекс.
Характеристики на агонално дишане
Агоналното дишане обикновено се характеризира със:
- Звук при агонално дишане: Агоналното дишане често предизвиква звуци, подобни на задъхване или задушаване, поради ограничения поток на въздух през дихателните пътища. Тези звуци, известни като агонални дихателни звуци - "гаспове", могат да бъдат силни и обезпокоителни. Те са показателни за тежко медицинско състояние, като сърдечен арест, и се характеризират с плитко дишане, което често се бърка с нормално дишане.
- Неправилен модел: Вдишванията могат да бъдат спорадични и неправилни, с различни интервали между всяко издишване. За разлика от физиологичния дихателен цикъл, агоналното дишане не следва постоянен ритъм.
- Бавна честота на дишане: Честотата на дишане може да бъде много по-бавна от нормалното дишане, често по-малко от 10-12 вдишвания в минута.
- Плитки вдишвания: Агоналните вдишвания често са плитки, което означава, че не изпълват ефективно белите дробове с въздух. Гръдният кош може едва да се движи и дишането може да изглежда слабо или затруднено.
По-чести причини
Агоналното дишане възниква, когато мозъкът е лишен от кислород поради внезапно спиране на нормалната помпена функция на сърцето. Липсата на кръвен поток лишава мозъка от кислород, което води до задъхване при опити за дишане.
Терминът „по-дълго циркулираща наситена с кислород кръв“ се отнася до невъзможност на тялото да достави адекватно кислород на мозъка и други органи, което обикновено се показва чрез агонално дишане. Това състояние е критичен признак за сериозни медицински спешни случаи, като сърдечен арест или инсулт, при които сърцето вече не осигурява ефективно наситена с кислород кръв, което води до животозастрашаващи ситуации.
Основните причини за агонално дишане включват:
Сърдечен арест
Най-честата причина за агонално дишане е сърдечен арест, който може да е резултат от различни сърдечни състояния, като сърдечни пристъпи (миокарден инфаркт), аритмии (неправилен сърдечен ритъм) или сърдечна недостатъчност. По време на сърдечен арест сърцето не е в състояние да изпомпва кръвта ефективно, което води до внезапен спад в доставката на кислород към мозъка.
Инциденти, близки до удавяне
При ситуации, близки до удавяне, може да възникне агонално дишане като отговор на липсата на кислород след потапяне във вода. Отчаяният опит на тялото да диша след лишаване от кислород може да доведе до агонално дишане.
Тежка травма
Тежките наранявания, като тези от автомобилни катастрофи, неволни или насилствени нападения, могат да доведат до значителна загуба на кръв или увреждане на жизненоважни органи, прекъсвайки притока на кръв към мозъка и причинявайки агонално дишане.
Кървене на кръвоносен съд
Състояния като хеморагични инсулти и церебрална исхемия могат да причинят кървене на кръвоносен съд, нарушавайки кръвния поток в мозъка и водещо до агонално дишане.
Предозиране с лекарства
В някои случаи предозирането с лекарства, особено от опиоиди, може да доведе до респираторна депресия и сърдечен арест, което води до агонално дишане. Ситуациите на предозиране често изискват незабавно приложение на налоксон, за да се обърнат ефектите на опиоидите и да се възстанови нормалното дишане.
Симптоми
Разпознаването на симптомите на агоналното дишане е важно, защото това е знак за спешна медицинска помощ. Навременната намеса може да спаси нечий живот, в зависимост от това защо възниква агоналното дишане.
Симптомите на агонално дишане включват:
- Клепачите, ръцете или краката могат да потрепнат неволно
- Къркащи звуци в гърлото
- Загуба на съзнание
- Недостиг на въздух, с повдигане и спускане на гърдите
- Речта може да бъде неясна по време на борбата за въздух
Агоналното дишане често се появява, когато някой има инсулт. В такава ситуация симптомите могат да включват:
- Нарушения на зрението, говора и трудно разбиране
- Едностранно изтръпване и парализа
- Замайване и нарушен баланс
- Силно, внезапно главоболие
Лечение
Лечението на агоналното дишане зависи от основната причина. В случаи на сърдечна недостатъчност може да се наложи кардиопулмонална реанимация (CPR) и дефибрилация за възстановяване на нормалния сърдечен ритъм. При дихателна недостатъчност може да се използва допълнителен кислород и други лечения за подпомагане на дишането. Понякога могат да се дават лекарства като успокоителни или мускулни релаксанти, за да се контролира дишането.
CPR (кардиопулмонална реанимация) може да се използва за подпомагане на агоналното дишане чрез възстановяване на кръвообращението и оксигенацията на тялото. Важно е да започнете CPR възможно най-скоро, когато е налице агонално дишане, тъй като често е признак на кардиореспираторна недостатъчност. По време на CPR се използват компресии на гръдния кош, за да се поддържа кръвообращението и да се възстанови притока на кислород към тялото. Това може да помогне за намаляване на тежестта на агоналното дишане и може дори да възстанови нормалното дишане.
Може да се реагира на случаи на агонално дишане, като извършвате CPR компресии на гръдния кош със скорост 100-120 удара в минута. Ако е наличен може да се използва автоматичен външен дефибрилатор, за да възстанови сърдечния ритъм при внезапен сърдечен арест.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Библиография
https://cprcertificationnow.com/blogs/mycpr-now-blog/agonal-breathing-a-critical-sign-of-cardiac-arrest
https://www.healthline.com/health/agonal-breathing#seeking-help
https://en.wikipedia.org/wiki/Agonal_respiration
https://www.verywellhealth.com/agonal-breathing-8603539
Коментари към Агонално дишане