Абиотрофична дегенерация на пръчиците
Абиотрофична дегенерация на пръчиците представлява състояние, при което се наблюдава нарушение във функцията на пръчиците, дължащо се на намаляване жизнеността им. Колбичките и пръчиците представляват рецепторни клетки на ретината, които улавят светлинните вълни и ги насочват към зрителния център в главния мозък. Пръчиците отговарят за зрението при намалена светлина, поради което при тяхното увреждане се наблюдава т.нар. "кокоша слепота".
Абиотрофична дегенерация на пръчиците може да се установи при: генетични увреждания, макулна дегенерация свързана с възрастта, диабетна ретинопатия, Х-свързана дистрофия на колбичките, абиотрофична дегенерация на конусчетата, възпалителни заболявания (ретинит), синдром микрофталмия-ретинопатия, синдром на Борк-Стендер-Шмит (Bork-Stender-Schmidt), дистрофия на ретиналните колбички, синдром на Ъшър (Usher), хемералопия (кокоша слепота), вродена ахроматопсия, отравяния, дистрофия на конусчетата и пръчиците и други.
Дистрофия на конусчетата и пръчиците (Cone rod dystrophy) представлява рядко очно заболяване, което се предава по наследство и се характеризира с нарушение на ретиналните клетки - конусчета (колбички) и пръчици. Състоянието може да доведе до частична или пълна загуба на зрението. Наблюдават се следните симптоми: абиотрофична дегенерация на пръчиците, прогресиращо свиване на периферното зрително поле, дистрофия на ретиналните фоторецептори, дистрофия на пигментния епител на ретината, абиотрофична дегенерация на конусчетата.
Коментари към Абиотрофична дегенерация на пръчиците