Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Патология на съединителната тъкан Синдром на Марфан

Синдром на Марфан

от 22 фев 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Синдром на Марфан - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Вродените нарушения на колагеновата синтеза представляват една голяма група от състояния, проявяващи се клинично по различни начини. Най-известни са osteogenesis imperfecta, синдром на Ehlers-Danlos и синдром на Марфан. При тези три заболявания се наблюдава в различна степен нарушение на колагеновата синтеза.

Синдромът на Марфан е наследствено заболяване на съединителната тъкан, със сравнително високо разпространение и клинична вариабилност. Този автозомен доминантен синдром има плейотропни прояви, включващи предимно очните, сърдечно-съдовите и скелетните системи. Класически синдромът на Марфан се счита за състояние, причинено от дефицита на структурен протеин на извънклетъчна матрица, фибрилин-1. Проучвания на модели с мишки разширяват настоящото разбиране към патогенен модел, който включва нарушаване на сигнализацията на цитокин-трансформиращ растежен фактор бета (TGFβ). Пациенти, които имат клинични открития на заболяването, както и генетични варианти в гена на трансформиращ растежен фактор-бета рецептор-1 (TGFβR1) и гена на трансформиращ растежен фактор-бета рецептор-2 (TGFpR2), са означени като притежаващи синдром на Марфан тип 2.

Синдромът на Марфан е резултат от хетерозиготни мутации във фибрилин-1 ген, разположен на хромозома 15, която кодира гликопротеин фибрилин. Фибрилин е основен градивен елемент от микрофибрили, които съставляват структурните компоненти на суспензионния лигамент на очната леща и служат като субстрати за еластин в аортата и други съединителни тъкани. Аномалиите, включващи микрофибрилите, отслабват аортната стена. Прогресивната аортна дилатация и евентуална аортна дисекация се дължат на напрежението, причинено от импулсите на изтласкване на лявата камера. По подобен начин дефицитното отлагане на фибрилин води до понижена структурна цялост на зонулите на лещата, на връзките, на дихателните пътища на белия дроб и на гръбначния стълб.

Производството на анормални фибрилин-1 мономери от мутиралия ген нарушава мултимеризацията на фибрилин-1 и предотвратява образуването на микрофибрила. Този патогенен механизъм е наречен доминантно-отрицателен, тъй като анормалният фибрилин-1 нарушава образуването на микрофибрила (въпреки че други фибрилинови гени все още кодират нормален фибрилин). Доказателство за този механизъм е показано при проучвания на култивирани кожни фибробласти от пациенти със синдром на Марфан, които продуцират значително намалени и анормални микрофибрили.

Проучванията предполагат, че аномалиите в трасиращия път на трансформиращ растежен фактор-бета (TGFβ) може да представляват общ път за развитието на Марфан-фенотип. Този ген дефект в крайна сметка води до понижено и неправилно включване на фибрилин в матрицата на съединителната тъкан.

Различават се два типа на морфогенеза на заболяването:

  • Колагенов тип - синтезират се колагенови молекули, които не могат да се свързват помежду си, в резултат на което стават неустойчиви.
  • Еластинов тип - характеризира се с дефект в структурирането на еластиновите влакна.

Като се има предвид променливата експресивност на синдром на Марфан, нито един знак не е патогномичен. Диагнозата се прави на клинични основания въз основа на типични аномалии. Сърдечните, скелетните и очните системи обикновено са по-фокусирани върху диагностичните критерии. Въпреки това, в това състояние могат да бъдат засегнати и други тъкани, включително скелетните мускули, мастната тъкан, кожата, фасцията и дихателните пътища.

Заболяването се демонстрира с абнормно дълги крака и ръце, дълги и тънки пръсти на ръцете, поради значителната дължина на метакарпалните и фалангиалните кости. Наблюдава се дислокация на очната леща, поради слабост във фиксиращата й система. От страна на сърдечносъдовата система се открива регургитация на митралната клапа с прогресираща сърдечносъдова недостатъчност.

Макроскопски се откриват патологични промени в костния скелет, аортата и сърцето. В аортата се наблюдава развитие на медионекроза и аневризми на торакалната й част. Смъртта настъпва най-често при състояние на дисекация на аортната стена. В сърцето се открива увреждане на митралната клапа, която е със задебелени и уплътнени платна, което води до пролапс на митралната клапа към лявото предсърдие.

Микроскопски се наблюдава медионекроза в медията на аортата. В зоната на медионекрозата се открива деструкция на еластични ламели и гладкомускулни клетки и отлагане на гликозамингликани. В сърцето клапното платно се пропива от миксоматозна тъкан, богата на гликозамингликани.синдром на марфан

Морфологично, тъканта на скелетната мускулатура показва запазена архитектура, нормални ендо- и перимисиални компоненти и многоъгълни влакна с леки вариации в диаметъра. Умереният брой на миофибрилите показва множество фини вакуоли, придаващи ситов вид. Тези влакна присъстват между нормално появяващите се влакна, които дават мозаечен модел. Вакуолите са позитивни на червено О и отрицателни за PAS и кисела фосфатаза. Малки парчета тъкан на скелетната мускулатура, фиксирани в 3% глутаралдехид, показват изкривяване на филаментозния модел, наличие на липидни вакуоли и агрегати на митохондрии с различни размери с променени митохондриални кристали.

По отношение на мускулната патология се наблюдават значително повишени липидни капчици както по брой, така и по размер в мускулните влакна, особено при влакна тип 1. Ултраструктурното изследване често показва липидни капчици до митохондриите, които обикновено се увеличават. Наблюдавани са анормални митохондрии с различен размер с анормална кристална конфигурация. Цитоплазмични тела с плътно ядро и радиално разположени лептомери и филаменти също са демонстрирани в някои миофибрили.синдром на марфан

2.3/5 8 оценки

Библиография

http://emedicine.medscape.com/article/1258926-clinical#b4
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3548382/
https://en.wikipedia.org/wiki/Marfan_syndrome
https://medlineplus.gov/marfansyndrome.html


Коментари към Синдром на Марфан

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на Марфан
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:40
    Коментирайте "Синдром на Марфан"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Патология на съединителната тъкан
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 18 часа и 56 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1787 дни, 1 час и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 44 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 56 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival