Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Регенерация Регенерация на костна тъкан

Регенерация на костна тъкан

от 25 дек 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Регенерация на костна тъкан - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Регенерацията на костите е сложен, добре организиран физиологичен процес на костно образуване, който може да се види при нормално излекуване на фрактури и участва в непрекъснатото ремоделиране през целия живот на възрастните. Съществуват обаче сложни клинични състояния, при които в големи количества се изисква регенерация на костна тъкан, като например скелетна реконструкция на големи костни дефекти, причинени от травма, инфекция, туморна резекция и скелетни аномалии, или случаите, при които регенеративният процес е компрометиран - при некроза, атрофични състояния и остеопороза.

Костта притежава вътрешния капацитет за регенериране като част от процеса на възстановяване в отговор на нараняване, както и по време на развитие на скелета или непрекъснато ремоделиране през целия живот на възрастните. Регенерирането на костите се състои от добре организирана поредица от биологични събития на костна индукция и проводимост, включваща редица клетъчни типове и вътреклетъчни и извънклетъчни пътища на молекулярна сигнализация с определена времева и пространствена последователност в усилията за оптимизиране и възстановяване на скелетната функция.регенерация на костна тъкан

В клиничната обстановка най-честата форма на костно регенериране е излекуването на фрактури, по време на което се обобщава пътят на нормалната фетална скелетогенеза, включително интрамембранозната и ендохондралната осификация. За разлика от другите тъкани, повечето костни наранявания (фрактури) се излекуват без образуване на белези и костта се регенерира със своите предишни свойства до голяма степен възстановени и с новообразуваната кост, която в крайна сметка е неразличима от съседната кост. Има случаи на фрактури, при които се нарушава костната регенерация, като например до 13% от фрактурите, които се появяват в пищяла, са свързани със забавено съединяване. Освен това има други състояния в ортопедичната хирургия и при орална и лицево-челюстна хирургия, при които се изисква голяма регенерация на костите (над нормалния потенциал за самолечение), като например скелетна реконструкция на големи костни дефекти, причинени от травма, инфекция, туморна резекция и скелетни аномалии, или случаи, при които регенеративният процес е компрометиран, включително аваскуларна некроза и остеопороза.

Костната тъкан при хора има големи възможности за възстановяване, а заздравяването на костни фрактури е модел за регенерация в тази тъкан. Стадиите, през които протича регенерация на костна тъкан са разнообразни.

В резултат от травмата в областта на фрактурата се излива кръв от разкъсаните кръвоносни съдове и се образува съсирек, изпълващ мястото между костните фрагменти. Съсирекът започва да се прораства от гранулационна тъкан, водеща началото си от периоста и състояща се от капиляри, лимфоцити, моноцити, фагоцити и малко левкоцити, които участват в разнасянето на съсирека. Изпълващата цялата пукнатина гранулационна тъкан на 3-4 ден образува така наречения "съединителнотъканен" калус.От периоста и ендооста пролиферират мезенхимни, подобни на фибробласти клетки, които продуцират екстрацелуларен материал. В периферията на фрактурата те действат като остеобласти /образуват колаген, върху който се отлага калциев фосфат/, а в центъра на фрактурата действат като хондробласти /продуцират колаген, върху който се отлага хондроитин сулфат и се образува хрущял/.

Начинът на подреждане на клетките се определя от кислородния градиент на фрактурата - кост се формира в близост до капиляри /максимални кислородни концентрации/ - тоест в периферията на фрактурата, а хрущял се образува в хипоксични зони - в центъра на фрактурата. Пролифериращите от периоста клетки образуват външен периостален калус /бандаж от реактивна тъкан/, който имобилизира фрактурата и заедно със съседните мускули и кръвоносни съдове подпомага зарастването. Синтезираното от пролифериращите откъм периоста и отчасти от ендооста клетки хрущялно вещество към 7-я ден се вижда сред гранулационната тъкан под формата на "островчета". Образуваната плътна, но недостатъчно издържлива тъканна маса се нарича временен /провизорен/ хрущялен калус или прокалус /procallus/.

Към 14-я ден пролифериралите остеобласти започват да синтезират остеоид, образуващ протеиновия матрикс на костта. Сред прокалуса се образува безразборна мрежа от остеоидни трабекули, които започват да се импрегнират с калциеви соли. По този начин хрущялният калус се замества от костен калус. Костните фрагменти са вече здраво свързани, но образуваното костно вещество е в излишък.

Към 4-6 седмица костното вещество в областта на костномозъчния канал и външната повърхност започва да се ремоделира. Резорбцията на излишната кост се осъществява от действието на остеокластите, като едновременно с това се изгражда нова кост от остеобластите - образува се окончателен калус. След статично натоварване се довършва преустройството на костта, появява се костен мозък, развива се васкуларизация и инервация и настъпва пълно възстановяване. Ако има свръхпродукция на костно вещество, се образуват екзостози, а при по-голямо разрастване на хрущял над линията на фрактурата се наблюдават енхондрални осификации.

3.6/5 7 оценки

Библиография

Color atlas of pathology, Section Tissue repair
https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7015-9-66
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21627784
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3270600/


Коментари към Регенерация на костна тъкан

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Регенерация на костна тъкан
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 17:22
    Коментирайте "Регенерация на костна тъкан"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Регенерация
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Глицин чист 99 % на прах - аминокиселина за укрепване на мускулна тъкан и ускоряване разграждането на въглехидратите.

преди 1228 дни, 4 часа и 59 мин.

Изследване на костна плътност (остеодензитометрия)

преди 2354 дн
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 5 часа и 23 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 1 час и 33 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 18 часа и 14 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 1 час и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival