Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Патология на съединителната тъкан Натрупване на хиалин

Натрупване на хиалин

от 23 фев 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Натрупване на хиалин - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Хиалинът е вещество, което макроскопски прилича на хиалинен хрущял. Натрупването на хиалин в кръвоносните съдове и стромата на органите се нарича хиалиноза. Макроскопски огнищата с отложен хиалин са плътни, добре ограничени и млечнобели на цвят. Режат се трудно с нож. Хиалинът е изключително устойчив на ензимни въздействия. Това обяснява неговата стабилност и дълготрайност. Натрупан в белите тела на яйчника се съхранява десетки години. За разлика от фибриноида, хиалинът не предизвиква вторична възпалителна реакция в зоната на отлагането.

Микроскопски в хистологичните срези хиалинът се наблюдава като хомогенна и без клетъчна материя. Електронно микроскопски хиалинът представлява дребно гранулирана материя. В неговия състав могат да се открият понякога разрушени тъканни структури. Доказано е, че хиалинът съдържа в основната си част плазмени протеини. Сред тях доминира фибрин, малки количества мукополизахариди и липиди.

Според етиологията и морфогенезата на натрупване на хиалин в определени структури, се различават следните видове хиалиноза:

  • Физиологична хиалиноза - наблюдава се като физиологичен процес в съдовете на слезката. По-слабо се засягат съдовете в кожата, надбъбреците, панкреаса и матката. Със сигурност е установено, че степента на съдовата хиалиноза нараства с напредване на възрастта. Класически пример за физиологична хиалиноза са белите тела на яйчниците.
  • Патологична хиалиноза - развива се при различни болестни състояния. Засягат се различни органи. Хиалинът се натрупва главно в съединителната тъкан и в кръвоносните съдове.

Артериоларна хиалиноза се отнася до удебеляване на стените на артериоли от натрупвания, които се появяват като хомогенни розови хиалинови петна при хистология. Това е вид артериосклероза, която се отнася до втвърдяване на артериоларната стена. Тя се свързва със застаряване, хипертония, захарен диабет и може да се наблюдава в отговор на някои лекарства (инхибитори на калциневрин). Често се наблюдава в контекста на патологията на бъбреците. При хипертония се засяга само аферентният артериол, докато при захарния диабет се засягат както аферентният.натрупване на хиалин

Хиалинната артериолосклероза е основна морфологична характеристика на доброкачествена нефросклероза, при която артериоларното стесняване причинява дифузно увреждане на бъбречното кръвоснабдяване със загуба на нефрони. Стесняването на лумена може да намали бъбречния кръвоток и по този начин скоростта на гломерулна филтрация, водеща до повишена секреция на ренин и продължителен цикъл с увеличаване на кръвното налягане и намаляване на бъбречната функция.

В зависимост от патогенетичните фактори и скоростта на плазмената ексудация, в съдовата стена се образува прост липохиалин и сложен хиалин. Прост хиалин се образува след продължителна ексудация през съдовата стена на кръвната плазма и нейните компоненти.

Микроскопски оформените хиалинни маси се разполагат под интактния ендотел, като "изтласкват", но не разрушават гладкомускулните клетки на медията. Постепенно артериалната стена надебелява в резултат на натрупване на големи маси от хиалин. Електронно микроскопски простият хиалин представлява дребно - зърнист материал. Съдържа главно плазмени белтъци и оскъдно количество фибрин и липиди. Хиалинът от този тип се образува в здрави индивиди при физиологични условия и най-често при болести на сърдечносъдовата система - доброкачествена артериална хипертония и атеросклероза.

Липохиалинът представлява вариант на простия хиалин. Хиалинът от този тип се отлага в кръвоносните съдове на много органи, като проява на генерализирана диабетна микроангиопатия. Най-засегнати са бъбречните артериоли. Електронно микроскопски диабетният липохиалин е почти идентичен с простия хиалин. Различават се по това, че съдържанието на липиди в състава му значително надвишава това при простия хиалин. Този факт се обяснява с ексудирането в съдовата стена на силно променени плазмени компоненти, което е характерно за захарния диабет.

Сложен хиалин се образува при бърза плазморагия в съдовата стена, обуславяща развитието на тежки фибриноидни изменения. Части от разрушените компоненти на кръвоносния съд от фибриноидната некроза, се пропиват от уплътняващи плазмени белтъци. В резултат на това се образува хиалин. Следователно основният компонент необходим за строежа на сложния хиалин е фибриноидът. Всичко това обяснява високото съдържание на фибрин в състава на хиалина. Електронно микроскопски всред дребно гранулираните хиалинни маси се откриват разрушените структури на съдовата стена.

Най-често сложен хиалин се образува при имунопатологични процеси и системни заболявания на съединителната тъкан - колагенози.

Хиалинът може да се натрупва едновременно в стромата на всички органи - системно, или само в определени места на даден орган, тоест локално. При системните заболявания на съединителната тъкан, огнищата на фибриноидната некроза се пропиват от плазмени белтъци и гликопротеини. В резултат на това се образува хиалин, който не се отличава имунохистохимично и електронно микроскопски от съдовия сложен хиалин. Промените са генерализирани, но при различните нозологични единици най-силно се засяга определен ефекторен орган. Така например, при ревматизъм хиалинозата се развива в сърдечните клапи и стромата на миокарда, при склеродермия се засяга кожата, при нодозния панартериит се засягат вътре органните артерии от еластично - мускулен тип, при имунокомплексен гломерулонефрит, хиалин се отлага в бъбречните гломерули. Последните се превръщат в хомогенно - розови без клетъчни клъбца, а съответстващите им каналчета атрофират.

Локално натрупване на хиалин може да се наблюдава във вече формирани фиброзирани ръбци, плеврални и перикардни сраствания, капсули на паразити, капсули на различни органи след възпалителни процеси - "глазурна слезка". Развитието на хиалиноза в тези случаи се обяснява с местни нарушения в метаболизма на съединителната тъкан. Хиалинозата е необратим процес. В редки случаи е възможно разграждането на хиалинни маси в някои цикатрикси. Значението на хиалинозата се определя от нейната локализация.натрупване на хиалин

Наследствената системна хиалиноза, спадаща към натрупване на хиалин, се характеризира с хиалинови отлагания в папиларната дерма и други тъкани. Клиничните особености са видими при раждането или през първите шест месеца от живота. Основните клинични особености са болезнени подути стави, сериозен дискомфорт при работа и намаляване на спонтанното движение. Кожните аномалии включват намалена еластичност на кожата, генерализирано удебеляване на кожата с хиперпигментация над изпъкналости, малки перлени папули (предимно на лицето, скалпа и шията), масивна хипертрофия на венците и месести възли в перианалната област. Чувствителността към инфекции и диария са общи открития. Остеопенията често присъства и води до повишена чувствителност към костни фрактури. Когнитивното развитие е нормално. Много деца с тежка форма (по-рано наречена инфантилна системна хиалиноза) умират в ранна детска възраст. Някои с по-лек фенотип (по-рано наречен младежка хиалинова фиброматоза) оцеляват до зряла възраст.

Светлинната микроскопия показва хиалинен материал в дермата. Това откритие може да не е очевидно в ранните стадии на заболяването. Хиалинният материал се явява като аморфно еозинофилно вещество, което е периодично киселинно-Schiff (PAS) положително. Смята се, че съдържа гликопротеини и колаген. Вретенообразните фибробласти, разпръснати в изобилие от хиалинов материал, създават "хондроиден външен вид". Електронната микроскопия показва клетки, пълни с фин фибриларен материал с уголемен ендоплазмен ретикулум и апарат на Голджи. Наблюденията в биопсични проби от лица с видни гастроинтестинални симптоми включват атрофия, оток, лимфангиектазия и хиалиноза.

3.5/5 6 оценки

Библиография

Color atlas of pathology, Section Connective tissue lesions
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyaline_arteriolosclerosis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK1525/
http://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?Lng=GB&Expert=2176


Коментари към Натрупване на хиалин

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Натрупване на хиалин
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 03:57
    Коментирайте "Натрупване на хиалин"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Патология на съединителната тъкан
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За или Против добавките за натрупване на маса при тийнейджър

преди 4010 дни, 16 часа и 12 мин.

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4232 дни, 11 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival