Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Патология на съединителната тъкан Нарушение в еластосинтезата

Нарушение в еластосинтезата

от 23 фев 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Нарушение в еластосинтезата - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Еластинът е силно еластичен протеин в съединителната тъкан и позволява на много тъкани в тялото да възобновят формата си след разтягане или свиване. Еластинът също е важна носеща тъкан в тялото на гръбначните животни и се използва на места, където трябва да се съхранява механична енергия. При хората еластинът се кодира от ELN гена.

Генът ELN кодира протеин, който е един от двата компонента на еластичните влакна. Кодираният протеин е богат на хидрофобни аминокиселини като глицин и пролин, които образуват подвижни хидрофобни участъци, ограничени от напречни връзки между лизинови остатъци. За този ген са намерени множество транскриптни варианти, кодиращи различни изоформи. Разтворимият прекурсор на еластин е тропоеластин. Охарактеризирането на разстройството е в съответствие с ентропия механизъм на еластичен прицел. Заключението е, че конформационното разстройство е съставна характеристика на структурата и функцията на еластин.

Към рубриката нарушение в еластосинтезата се отнасят:

  • понижена еластосинтеза
  • повишена еластосинтеза

Понижената еластосинтеза е група от рядко срещани вродени нарушения в синтезата на еластина. При тях се наблюдава намалена активност на ензима лизиноксидаза. Това е ензим, отговарящ за кръстосаното свързване на еластиновите полипептидни вериги. В резултат на това се нарушава образуването на напречни връзки между молекулите на тропоеластина. Тази група включва заболяванията cutis laxa и стрии.

Cutis laxa е заболяване, което се манифестира с хлабава, набръчкана и отпусната кожа на лицето. Пациентите се оплакват също от генерализирана съединителнотъканна недостатъчност, хернии или дивертикули на гастроинтестиналния и уретралния тракт, а така също и развитие на белодробен емфизем. Повечето случаи на заболяването са унаследени. Съществуват няколко вида генетично наследство: свързано с пола, автозомно доминантно и автозомно рецесивно. Рецесивно наследената форма е най-честата и най- тежката. Наскоро открит, дефектен ген на хромозома 5 е свързан с проблеми при нормална еластогенеза и се смята, че е причината за автозомно рецесивното унаследяване.нарушение в еластосинтезата

Няма специфична хистологична анормалност, наблюдавана при рутинни петна с хематоксилин и еозин. Всички видове cutis laxa показват намаляване на броя на еластичните влакна в дермата, като останалите влакна се съкращават, натрупват, гранулират или фрагментират. В тежки случаи няма да има еластични влакна, но могат да се видят само фини прахообразни частици, разпръснати в дермата. В случаите, предшествани от възпалително изригване, като уртикария или везикули, възпалителният инфилтрат може да бъде мононуклеарни (лимфоцити и хистиоцити) или смесени, съдържащи неутрофили. Когато са налице везикули, те са подпеделермални, с папиларни колекции от неутрофили и еозинофили.
Участващите висцерални органи показват гранулирани промени в еластичните влакна, подобни на тези, наблюдавани в кожата. Колеганните аномалии също са описани, но са ултраструктурно неспецифични.

Електронмикроскопското изследване разкрива дегенеративни промени в еластичните влакна, които варират в зависимост от случая. Обаче, най-значимото откритие е наличието на електро-плътни аморфни или гранулирани агрегати, които са неправилно разпределени в близост до еластичните влакна.

Стриите представляват нарушения в синтезата на еластина при персистиращо високи нива на глюкокортикоиди води до образуване им. Те се характеризират хистологично със загуба на еластични фибрили. Стриите са с форма на дермални белези, свързани с разтягане на дермата. Те често са резултат от бърза промяна в теглото или са свързани с ендогенни или екзогенни кортикостероиди. Предложените механизми се отнасят до хормони, физическо разтягане и структурни изменения на дермалния колаген и еластичната тъкан. Адренокортикотропните хормони подпомагат фибробластната активност и увеличават протеиновия катаболизъм.нарушение в еластосинтезата

Хистопатологията на стриите разкрива прекомерно фини еластични влакна в папиларната дерма с по-дебели сърцевинни влакна в периферията, с периваскуларни лимфоцити, разширени дермални съдове и оток. Има редукция и реорганизация на еластин и фибрилинови влакна и структурни промени в колагенните влакна, които са по-дебели и гъсто опаковани в паралелни редове. Изследванията с електронен микроскоп показват също дегранулация на мастните клетки, активиране на макрофагите и еластолиза на средата на дермата.

Повишената еластосинтеза е патологичен процес, при който има абнормно натрупване на еластични влакна в основното вещество на съединителната тъкан. Този процес е известен под името еластоза. Различаваме няколко вида еластоза:

  • Старческа еластоза - наблюдава се при възрастни хора, които работят в по-голямата част от живота си под слънчеви лъчи. При тях се наблюдава по шията, лицето, гърба на дланите натрупване на еластични влакна. В резултат на това кожата в тези зони е силно набръчкана. Микроскопски се наблюдава изразена атрофия на епидермиса и натрупване в горните слоеве на дермата на груби еластични влакна, някои от които са неправилно нагънати, а други фрагментирани и лизирани до аморфна структура.
  • Фиброеластоза в детската възраст - това е заболяване, което се наблюдава предимно у новородени и в ранната детска възраст. Характеризира се със засягане на сърцето. Макроскопски ендокарда на лявата камера е силно задебелен със сивобелезникав цвят. Микроскопски в ендокарда се наблюдава натрупването на голямо количество еластични и колагенни влакна.
  • Фиброеластоза при възрастни - възниква и се развива предимно огнищно в зони на прекаран инфаркт на миокарда. Дифузна фиброеластоза се развива сравнително рядко и засяга предимно дясната сърдечна половина. Разглежда се като проява на т.нар. "карциноиден синдром".
  • Фиброеластоза на съдовете - наблюдава се в интимата на артериите и вените, най-често при артериална и венозна хипертония.

Терминът ендокардна фиброеластоза е въведен от Weinberg и Himmelfarb през 1943 година и се отнася към нарушение в еластосинтезата. Ендокардната фиброеластоза се отнася до изразено, дифузно уплътняване на вентрикуларния ендокард и се явява като необяснима сърдечна недостатъчност при кърмачета и деца. Болестта може да бъде първична или вторична за различни вродени сърдечни заболявания, най-вече синдром на хипопластичното ляво сърце, аортна стеноза или атрезия.

Първичната ендокардна фиброеластоза не е свързана с някаква значима структурна аномалия на сърцето. Вторичната ендокардна фиброеластоза се свързва с други вродени сърдечни заболявания. Веднъж разглеждана като често срещана причина за необяснима сърдечна недостатъчност, ендокардната фиброеластоза се счита за рядка. Наскоро публикувано проучване обаче подчертава, че 25% от децата, които са били трансплантирани за разширена кардиомиопатия, показват значителни ендокардиални фиброелатози върху хистопатологията на експлантираните сърца.

Ендокардиалната фиброеластоза се характеризира с дифузно удебеляване на ендокарда и миокарда. Предполага се, че уплътняването на ендокарда се дължи на постоянно и увеличено напрежение на стената във вентрикула, вероятно вторично от увреден миокард, митрална регургитация или/и двете. Въпреки това промените в ендокардната фиброеластоза са прогресивни с възрастта. Болестта обикновено е спорадична, но са докладвани фамилни случаи (10%). Наблюдения, които са в полза на вирусната етиология, включват клинично представяне, сходно с това на хроничния миокардит, находки на миокардит или миокардна фиброза при засегнати пациенти, по-висока честота след епидемии от инфекция с коксакиевирус В.нарушение в еластосинтезата

Разширената ендокардиална фиброеластоза се характеризира с подчертано увеличено глобуларно сърце, което включва предимно лявата камера и лявото предсърдие. Ендокарда на лявата камера е непрозрачен, блестящ, млечнобял и дифузно удебелен до около 1-2 милиметра.

Ендомиокардната биопсия има своите рискове, особено при новороденото, и не е от съществено значение да се направи диагноза при по-голямата част от засегнатите бебета. Ендомиокардната биопсия показва инвазия на ендокарда и субендокарда от фиброеластична тъкан. Аномалиите са до голяма степен ограничени до ендокарда, с подчертана хиперплазия на неговите съставки, особено колаген и еластични влакна. Следователно, основната аномалия в ендокардиалната фиброеластоза изглежда, че включва синтез на необичайно големи количества колаген и еластин, а не качествена промяна в структурата на еластичните влакна. Повърхностните отлагания на фибрин също са открити с помощта на електронен микроскоп. Основният миокард като цяло изглежда нормален.

3.0/5 10 оценки

Библиография

https://www.dermnetnz.org/topics/cutis-laxa-pathology
http://emedicine.medscape.com/article/1074868-overview#a5
https://en.wikipedia.org/wiki/Elastin
http://emedicine.medscape.com/article/896375-workup#c7


Коментари към Нарушение в еластосинтезата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Нарушение в еластосинтезата
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:58
    Коментирайте "Нарушение в еластосинтезата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Патология на съединителната тъкан
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нарушение на вестибуларния апарат и световъртеж - мнения и въпроси

преди 2347 дни, 15 часа и 42 мин.

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4232 дни, 10 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 15 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 6 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 6 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival