Аренавируси (Arenaviridae)
Обща характеристика
Семейство Arenaviridae е голяма и генетично разнообразна група от над 30 вируса, разделена на две основни серогрупи, базирани на резултатите от серологични реакции, генетични и географски различия.
Членовете на семейството се свързват с болести, предавани от гризачи на хора. Всеки вирус обикновено се свързва с конкретен вид гостоприемник, в който се поддържа. Аренавирусните инфекции са сравнително често срещани при хората в някои части на света (ендемични области) и могат да причинят тежки заболявания.
Първият Аренавирус - на лимфоцитарния хориоменингит (LCMV), е изолиран през 1933 г. по време на проучване на епидемията от St. Louis енцефалит. Въпреки че не е причината за избухването, LCMV е била причина за асептичен (небактериален) менингит. През 60-те години на XX век са открити няколко подобни вируса и биват класифицирани в новото семейство Arenaviridae. Редица аренавируси са изолирани само при гризачи, малък брой от тях причиняват хеморагичните трески - Аржентинска, Боливийска, Ласа и други. През 1963 г. в отдалечените савани на провинция Beni - Боливия, вирусът Machupo е изолиран. Lassa вирусът причинява хеморагичната реска Ласса. Болестта е описана за пръв път през 1969г. в село Ласса в Нигерия. Най-новите членове на това семейство са Guanarito, открит във Венецуела през 1989 г., Sabia в Бразилия през 1993 г., Chapare в Боливия през 2004 г. и Lujo в Южна Африка през 2008 г.
- Lymphocytic choriomeningitis virus причинява заболяването остър лимфоцитарен хориоминингит;
- Lassa virus причинява хеморагичната треска Ласса;
- Machupo virus причинява Боливийската хеморагична треска;
- Junin virus причинява Аржентинската хеморагична треска.
Структура и култивиране
Вирусните частици са сферични и имат среден диаметър от 110-130nm. Всички те са обвити в липидна (мастна) мембрана. Погледнато в напречно сечение, се наблюдават зърнести частици, които представляват рибозоми, придобити от техните клетки-гостоприемници. Тази тяхна характеристика е причина за тяхното наименование -извлечено от латинската дума "арена", което означава "пясъчен". Техният геном е представен от едноверижна РНК.
Аренавирусите се култивират с успех в ралични по произход клетъчни култури. За експериментални изследвания се използват бели мишки и други гризачи.
Резистентност и епидемиология
Аренавирусите са устойчиви спрямо факторите на външната среда, инактивират се при температури над 56 градуса, дезинфекциозни разтвори и ултравиолитови лъчи.
Аренавирусните инфекции представляват остри инфекциозни заболявания. Тези вируси са зоонотични, което означава, че в природата резервоар за тяхното размножаване са животните. Всеки вирус е свързан или с един вид, или с няколко близки вида гризачи или кърлежи които представляват естествения резервоар на вируса.
Естествен източник на вируса на лимфоцитарния хориоминингит са мишките, сивите плъхове, хамстерите и свинете. Животните отделят вируса във външната среда с урината, ностния секрет и фецеса. Инфекцията се предава по аерогенен и фекално-орален път, основно чрез замърсени хранителни продукти и прах. Заболяването се разпространява спорадично, възможно е възникването на малки, епидемични огнища в селските райони.
Хеморагичната треска Ласса е зооноза, резервоар за нейният причинител са дивите гризачи, които отделят вируса със своята урина,слюнка и фецес. Механизмът на предаване на инфекцията е контактно-битов, алиментарен и аерогенен. Леталитетът при това заболяване достига до 50%.
Естествен резервоар за вируса на Боливийската хеморагична треска е гризачът Calomys calosus. Вирусът се отделя чрез урината и фецеса, но болният човек също може да бъде източник на инфекцията. Инфекцията се прадава по аерогенен (чрез праха) и алиментарен механизъм.
Вирусът на Аржентинската хеморагична треска е изолиран от болни хора, кърлежи и полски мишки. Основният механизъм за предаване на заболяването е ухапването от заразени кърлежи.
Патогенеза и клинична картина
Основните входни врати за Аренавирусите са лигавицата на горните дихателни пътища и храносмилателния тракт.
Около 70% от инфекциите с вируса на човешкия лимфоцитен хориоменингит са асимптоматични или толкова леки, че не могат да бъдат разграничени от обичайните респираторни или стомашно-чревни заболявания. По-тежките инфекции се изявяват чрез широк спектър от проявления, а именно:
- главоболие;
- фотофобия;
- апатия;
- дефекти в паметта.
Въпреки че тази инфекция може временно да инвалидизира, тя рядко е фатална и дори при неврологично засягане обикновено се наблюдава пълно възстановяване.
Клиничното представяне на аржентинската хеморагична треска (вирус на Junin), Боливийска хеморагична треска (Machupo вирус), Венецуелска хеморагична треска (Guanarito вирус) и Ласса треската (Lassa вирус) е подобна, но всяка една от инфекциите притежава своите особености.
Основните симптоми на Ареновирусните трески са:
- треска;
- главоболие;
- болки в корема;
- повръщане;
- енцефалитни прояви.
Микробиологична диагностика
Изследват се:
Изолирането на вирусите се извършва чрез заразяването на опитни животни или клетъчни култури. Идентифицирането се извършва чрез вируснеутрализираще комплементсвързваща реакция със специфични серуми.
Специфична профилактика и лечение
Лечението обикновено се провежда с антивирусното средство рибавирин (ribavirin), което е ефективно, ако се приложи в началото на заболяването.
Библиография
https://www.cdc.gov/vhf/virus-families/arenaviridae.html
https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Arenaviridae
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8193/
Коментари към Аренавируси (Arenaviridae)