Хирургично отстраняване на маточна тръба (салпингектомия)

› Техники за хирургично отстраняване на маточна тръба
› Рискове и усложнения при салпингектомия
› Възстановяване след хирургично отстраняване на маточна тръба
› Може ли да се забременее след салпингектомия ?
Салпингектомията е хирургична процедура за отстраняване на едната или двете фалопиеви тръби. Използва се като лечебен метод за определени състояния на фалопиевите тръби и извънматочна бременност. Също така се използва превантивно при хора с по-висок риск от развитие на рак на яйчниците. Салпингектомията може да се извърши като минимално инвазивна хирургична процедура, за да се съкрати възстановителния процес.
Въведение
Салпингектомията представлява хирургично отстраняване на едната или и двете фалопиеви тръби. Фалопиевите тръби са структури, които позволяват на яйцеклетките да пътуват от яйчниците до матката. Салпингектомията може да е необходима за лечение на извънматочна бременност или инфекция.
Понякога е необходимо отстраняването и на двете фалопиеви тръби като постоянна форма на контрол на раждаемостта или за да се намали риска от рак на яйчниците. Наскоро открити данни сочат, че повечето видове рак на яйчниците вероятно започват като малки тумори във фалопиевите тръби, а не в яйчниците.
Салпингектомията включва отстраняване на едната или и двете маточни тръби. Тя може да се извърши като метод за лечение на извънматочна бременност. Извънматочна бременност възниква, когато ембрион расте извън матката.
Индикации за салпингектомия
Основни индикации за хирургичното отстраняване на маточна тръба (салпингектомия) включват:
- Извънматочна бременност
- Рак на матката, яйчниците или фалопиевите тръби
- Инфекция във фалопиевите тръби
- Ендометриоза
- Запушени или увредени фалопиеви тръби
- Постоянен хирургичен контрол на раждаемостта (контрацепция)
Ако пациент е с висок риск от развитие на рак на яйчниците и гърдата, салпингектомията е препоръчителна, за да се намали този риск.
Техники за хирургично отстраняване на маточна тръба
Салпингектомията традиционно се извършва чрез отворена хирургия (лапаротомия). Напоследък обаче лапароскопските салпингектомии стават по-често срещани като част от минимално инвазивната хирургия. Маточната тръба се прерязва на мястото, където влиза в матката и по мезентериалния и ръб с хемостатичен контрол.
Решението за отстраняване на цялата или част от фалопиевата тръба зависи от основната причина за извършване на операцията, възрастта и здравословното състояние на пациентката и нейните опасения относно фертилитета.
- Частична салпингектомия - използва се изключително рядко и представлява хирургично отстраняване на част от фалопиевата тръба.
- Пълна салпингектомия - процедура за отстраняване на едната (едностранна) или и двете (двустранна) фалопиеви тръби. Важно е да се отбележи, че двустранната салпингектомия не причинява менопауза, тъй като фалопиевите тръби не произвеждат хормони.
- Салпинго-оофоректомия - е метод за отстраняване на маточна тръба и яйчник. Тя също може да бъде едностранна или двустранна. Когато бъдат отстранени и двата яйчника при пациентките настъпва менопауза, тъй като яйчниците секретират хормони. Двустранната оофоректомия е доказано, че увеличава риска от сърдечни заболявания, остеопороза и други състояния.
Рискове и усложнения при салпингектомия
Както при всеки друг вид операция и салпингектомията крие своите рискове и усложнения. Основните усложнения включват:
- Кървене
- Инфекция
- Херния
- Нараняване на съседни органи и структури по време на операцията
- Хронична болка
- Конверсия към отворена операция (при лапароскопия)
Възстановяване след хирургично отстраняване на маточна тръба
Повечето хора се възстановяват в рамките на няколко дни след лапароскопска салпингектомия. За възобновяване на нормални ежедневни дейности са необходими средно около 14 дни след лапароскопска операция. Възстановяването отнема повече време ако е извършена отворена операция. По-бавното възстановяване продължава д до около 6 седмици след операция. Това е така, защото мястото на разреза може да е болезнено или възпалено, което затруднява заздравяването на тъканите.
След операцията пациентите трябва да изпълняват указанията, дадени от лекуващия лекар. Важно е да се уточни кога пациентката може да се върне към полов живот.
Процедурите на хирургично отстраняване на маточна тръба за контрацепция са ефективни мигновено. Не са необходими други методи на контрацепция, след като пациентките се възстановят от операцията.
Процедурата обаче не предпазва от полово предавани инфекции, така че хората трябва да продължат да използват други предпазни средства, за превенция.
Възстановителния период е строго индивидуален, като основно се определя от следните фактори:
- Възраст на пациентката
- Придружаващи заболявания
- Метод на оперативната интервенция (отворена оперативна намеса или лапароскопска операция)
Може ли да се забременее след салпингектомия ?
Това основно зависи от вида на оперативната намеса. При едностранна салпингектомия, пациентките не би трябвало да имат проблем със забременяването. Ако бъдат отстранени и двете фалопиеви тръби е много малко вероятно да се забременее по естествен път.
При салпингектомия със запазена матка, жените могат да се подложат на ин витро бременност. Ин витро е процес, който включва оплождане на яйцеклетките в лаборатория и след това прехвърлянето им в матката.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/salpingectomy
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21879-salpingectomy
https://en.wikipedia.org/wiki/Salpingectomy
https://www.healthline.com/health/salpingectomy
Коментари към Хирургично отстраняване на маточна тръба (салпингектомия)