Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Остеосинтеза

Остеосинтеза

от 11 май 2025г.
Автор: д-р Деян Маринов
Остеосинтеза - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› За какво се използва остеосинтеза ?

› Видове остеосинтеза

› Как се извършва остеосинтеза ?

› Рискове и усложнения при остеосинтеза

› Възстановяване след остеосинтеза

Остеосинтезата е вид реконструктивна хирургия, насочена към стабилизиране и съединяване на краищата на счупена кост след фрактура, остеотомия или незарастване от предишна фрактура. Костните фрагменти се стабилизират с помощта на механични устройства. Това позволява пълно или частично заздравяване на мускулите и функцията на ставите. След като костните фрагменти са стабилизирани, механичното устройство може да бъде отстранено или оставено.

Въведение

Остеосинтеза се определя като вид фиксиране на кост. Това е хирургична процедура за лечение на костни фрактури, при която костните фрагменти се съединяват с винтове, пластини, пирони и други. Счупената кост се фиксира с гореспоменатите и се поставя в стабилно положение в правилна позиция.

Остеосинтезата или вътрешната костна фиксация не се използва за лечение на всички видове костни фрактури. Тя е най-подходяща за отворени костни фрактури със съпътстващо увреждане на кожата или меките тъкани. Тя е и предпочитаната форма на лечение за костни фрактури с множество фрагменти, костни фрактури на долните крайници и костни фрактури при пациенти с остеопороза.

Използват се различни методи за остеосинтеза, като винтова остеосинтеза, остеосинтеза с пластини, интрамедуларна остеосинтеза с щифтове, фиксация с Киршнер и др. Използваните материали за фиксация се състоят предимно от титан.

За какво се използва остеосинтеза ?

Индикации за остеосинтеза

Остеосинтеза се извършва главно след фрактура на кост. Една от фрактурите, лекувани най-често чрез остеосинтеза, е тази на бедрената кост, въпреки че остеосинтезата може да се използва и за много други.

Тази процедура може да се използва и за лечение на незастване на костите. Това е, когато счупена кост не заздравява след фрактура.

Няколко фактора могат да увеличат риска от това, като например напредване на възрастта, диета с недостиг на калций, витамини и протеини, тютюнопушене, диабет, анемия, персистираща инфекция и прием на кортикостероиди.

Видове остеосинтеза

Основно остеосинтезата се разделя на два вида:

  • Външна остеосинтеза - за тази процедура се използва външен фиксатор. Този метод може да се използва, ако пациентът е със сложна фрактура с висок риск от инфекция.
  • Вътрешна остеосинтеза - тя се разделя на два основни подвида, които са отворена и затворена редукционна вътрешна фиксация. Отворената се състои от отворена операция за наместване на костите, докато затвореният тип включва редукция без операция за постигане на целите. След това се използват механични устройства като щифтове, пластини или винтове за фиксиране на костите заедно.

Друга използвана процедура е интрамедуларна остеосинтеза, която позволява по-добро прилепване и по-бързо заздравяване, тъй като механичното устройство (обикновено пирон) преминава през медулата на костта.

Как се извършва остеосинтеза ?

Местоположението на фрактурата и видът на счупването ще окажат влияние върху това коя хирургична процедура ще се използва. Освен това, местоположението на фрактурата и общото състояние на пациента също ще определят дали операцията ще се извърши под обща анестезия, спинална анестезия или локална анестезия. Операцията може да се извърши и амбулаторно без хоспитализация в лечебно заведение.

  • Винтова остеосинтеза - при този вид остеосинтеза, костните фрагменти се фиксират с винтове. За тази цел се пробива отвор в счупената кост. В противоположния фрагмент се пробива резба за винта.
  • Остеосинтеза с пластина - процедура, при която счупените части на костта се фиксират с пластина. Хирургът оголва счупената кост и завинтва подходяща пластина върху линията на фрактурата. В процеса счупените части се свързват стабилно една с друга.
  • Остеосинтеза с интрамедуларен пирон - процедура, при която медуларната кухина се отваря в счупената кост. Хирургът прави канал, в който може да постави пирон. Този пирон свързва костните фрагменти по начин на вътрешна шина. Интрамедуларният пирон се стабилизира с напречен болт, така че да не може да се измести. Тази операция се свързва под рентгенов контрол.
  • Фиксиране по Киршнер - Киршнеровите жици са еластични стоманени жици, които се използват за фиксиране на счупвания на малки кости, като например на пръстите или на ключицата. Освен жиците, се поставя и шина или гипсова отливка, тъй като само жиците не са достатъчни за стабилизиране на фрактурата.
  • Устройства за външна фиксация - устройството за външна фиксация е външна метална опорна рамка, използвана за фиксиране на счупвания. В процеса, хирургът прави малки разрези по кожата над счупванията, през които пробива отвори в костите. По този начин чрез външната рамка се стабилизира костната фрактура.

Рискове и усложнения при остеосинтеза

Счупените кости се стабилизират с различни остеосинтезни процедури, докато костите не зараснат отново. Като цяло, костните фрактури зарастват много добре с остеосинтеза.

Остеосинтеза е една от стандартните процедури, използвани за лечение на фрактури, и обикновено протича без усложнения. Както при всички хирургични интервенции, понякога операцията може да доведе до инфекция, увреждане на нерви, следоперативен кръвоизлив или образуване на кръвни съсиреци. В редки случаи могат да се появят анкилоза, остеонекроза или сраствания на сухожилия, както и компартмънт синдром.

Възстановяване след остеосинтеза

След операцията възстановяването на пациента започва след излизане от анестезия. Физиотерапията също трябва да се започне възможно най-скоро след остеосинтеза, за да се предотврати анкилоза и да се поддържа възможно най-ниска мускулната загуба.

Избраната процедура за остеосинтеза и индивидуалният процес на заздравяване определят дали костта може да се възстанови напълно.

Необходими са поне 6 седмици, за да заздравее костна фрактура. Обикновено е възможна частична мобилизация предварително и пациентът може да се натоварва с помощта на помощни средства за ходене или патерици.

Няколко фактора определят дали остеосинтезният материал може да бъде отстранен, след като фрактурата е заздравяла напълно. Не е проблем, ако използваният материал (титан) остане в тялото. В днешно време винтовете и пластините обикновено не се отстраняват, освен ако няма конкретни причини за това.

Изображения: freepik.com

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://www.topdoctors.co.uk/medical-dictionary/osteosynthesis
https://chm.eu/en/faq/what-is-an-osteosynthesis/
https://www.hirslanden.com/en/international/medical-treatments/osteosynthesis.html
https://emedicine.medscape.com/article/1270717-treatment

Коментари към Остеосинтеза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остеосинтеза
    www.framar.bg 
    на 12 May 2025 в 06:51
    Коментирайте "Остеосинтеза"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 252 дни, 17 часа и 22 мин.

Стичане на секрет в гърлото - причини, лечение и предупреждения

преди 1841 дни, 18 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Kupon Kodu [acp856709] 4000? Indirim Kazan?n

преди 24 мин.

Codice Sconto Temu [acp856709] - 100€ Sconto a Gennaio 2025

преди 26 мин.

70% ?ndirim yada 100€ Temu Kupon Kodu [acp856709]

преди 27 мин.

Get $100 Off with Temu Coupon [acp856709] for All Users This Month

преди 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival