Възстановяване след смяна на клапа на сърцето

› Грижи след смяна на клапа на сърцето
› Ранен период на възстановяване
› Късен период на възстановяване
› Рискове и усложнения при смяна на на клапа на сърцето
› Съвети за по-бързо възстановяване след смяна на клапа на сърцето
Възстановяване след смяна на клапа на сърцето обикновено отнема на хората между 4 и 8 седмици. Ако самата процедура е била минимално инвазивна, възстановяване може да бъде и дори по-бързо. Преди напускане на лечебното заведение на пациентите се представят подробни инструкции за възстановителния процес, който включва медикаменти, упражнения, продължаващи грижи за раната и възобновяване на нормалните дейности. Всички пациенти след такъв вид операция имат нужда от различни медикаменти, според индивидуалните изисквания и персонализиран план за лечение.
Въведение
Хирургията на сърдечната клапа е процедура за лечение на заболявания на сърдечните клапи. Четирите сърдечни клапи са митралната клапа, трикуспидалната клапа, белодробната клапа и аортната клапа. Тези клапи трябва да се отварят и затварят веднъж по време на всеки удар на сърцето. Клапите, които не се отварят и затварят правилно, променят кръвния поток през сърцето към тялото.
При операция на сърдечна клапа хирург сменя увредената сърдечна клапа. Методите обикновено включват отворена и минимално инвазивна сърдечна операция.
Има два основни вида клапи, използвани при смяна на сърдечна клапа:
- Механични клапи - изработват се от издръжлив материал като титан, карбон или пластмаса. Поставят се за дълъг период от време, но изиксват разреждане на кръвта, за да се предотврати образуването на кръвни съсиреци, което означава често и активно наблюдение на пациентите.
- Биологични (тъканни) клапи - изработват се от животинска тъкан и са склонни да се износват с времето (обикновено между 10-20 години). Те са предпочитани за по-възрастни пациенти.
Грижи след смяна на клапа на сърцето
След операция повечето пациенти имат среден болничен престой от около 5-7 дни, в зависимост от състоянието им. През този период:
Активно наблюдение - лекуващите лекари наблюдават активно сърдечната функция на пациента, жизнените показатели и мястото на разреза.
- Дихателни упражнения - пациентите трябва да правят специални дихателни упражнения за предотвратяване на пневмония и подпомагане на разширяването на белите дробове след анестезия.
- Физикална терапия - пациентите започват ранно раздвижване и физикална терапия с рехабилитатор, ходене на кратки разстояния и движение на краката.
Ранен период на възстановяване
След като пациентите са изписани от лечебното заведение, ранният възстановителен период започва у дома. През първите няколко седмици пациентите също трябва да се проследяват активно и да внимават за потенциални усложнения. През този период:
- Почивка и постепенна активност - почивката при оперираните пациенти е от решаващо значение през началния период. Постепенно се увеличава нивото на активност и лекото физическо натоварване.
- Грижа за раната - грижите за оперативната рана започват още през първите дни след операцията, за да се предотврати инфекция.
- Медикаменти - на пациентите се предписват лекарства като антикоагуланти, болкоуспокояващи и различни сърдечни медикаменти. Те се приемат, спрямо предписанието от лекуващ лекар.
- Диета и начин на живот - хранене със здравословна, балансирана диета, избягването на тютюнопушенето и управление на стреса са важни за дългосрочното здраве на сърцето.
Късен период на възстановяване
Късният период на възстановяване след смяна на клапа на сърцето обикновено включва периода от 3-ти до 6-ти месец след операцията. През този период:
- Постепенно връщане към нормални дейности - повечето хора постепенно се връщат на работа и обичайните си дейности след около 3–6 месеца. Това зависи от вида работа и от това колко добре се възстановяват.
- Сърдечна рехабилитация - може да бъдете насочени към програма за сърдечна рехабилитация, където ще преминете през структурирана програма от упражнения и обучение за подобряване на здравето и силата на сърцето.
- Последващи прегледи - редовните прегледи при вашия кардиолог са важни за проследяване на сърдечната функция, работата на клапата и цялостното възстановяване.
Рискове и усложнения при смяна на на клапа на сърцето
Усложненията, които могат да настъпят след смяна на клапа на сърцето са сериозни и пациентите трябва да бъдат запознати със симптомите, които могат да изпитат при някои от тях. Важно е при дори и съмнение за настъпващо усложнение, да бъдете прегледани от лекуващия лекар. Сред някои от най-честите усложнения са:
- Признаци на инфекция - зачервяване, оток или гноевидна секреция. Ако забележите някой от тези симптоми, незабавно се свържете с вашия лекар.
- Болка или натиск в гърдите - известен лек дискомфорт след операцията е нормален, но остра или силна болка в гърдите може да сигнализира за усложнение като кръвен съсирек или сърдечен проблем. Потърсете медицинска помощ, ако това се случи.
- Недостиг на въздух или подуване - ако почувствате значителен задух, подути крака или бързо наддаване на тегло (поради задържане на течности), това може да означава проблем, свързан със сърцето, и трябва да бъдете оценени бързо.
- Неправилен сърдечен ритъм (аритмии) - аритмиите са чести след сърдечна операция и може да изчезнат с времето. Въпреки това, ако те продължават или се влошат, може да се наложи лекар да коригира лечението Ви.
Съвети за по-бързо възстановяване след смяна на клапа на сърцето
Промените в начина на живот могат да ви помогнат да постигнете дългосрочно здраве на сърцето и да предотвратите бъдещи усложнения.
Здравословно хранене
Здравословната за сърцето диета е от съществено значение. Това включва много плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, постни протеини и здравословни мазнини, като същевременно намалявате солта, захарта и преработените храни. Дайте приоритет на храни, които помагат за контролиране на холестерола, кръвното налягане и теглото, като риба (с високо съдържание на омега-3 мастни киселини), листни зеленчуци и храни, богати на фибри.
Упражнение
Постепенно възобновяване - започнете да тренирате само след като имате позволение от вашия лекар. Ходенето, плуването и колоезденето са отлични упражнения с ниско въздействие, с които да започнете.
Кардио упражнения - стремете се към поне 30 минути кардио с умерена интензивност през повечето дни от седмицата, за да поддържате сърдечно-съдовото здраве.
Управление на стреса
Практикувайте техники за релаксация като дълбоко дишане, йога или медитация на вниманието, за да намалите стреса, тъй като стресът може да повлияе отрицателно на здравето на сърцето.
Физическа рехабилитация и терапия
Физическата терапия ви помага да си възвърнете силата и да подобрите сърдечно-съдовата форма. Може да включва ходене, леко разтягане и силови упражнения. През първите няколко седмици се съсредоточете върху леки дейности, като ходене на кратки разстояния, като постепенно увеличавате продължителността, когато силата ви се възвърне.
Дихателни упражнения
След сърдечна операция, особено когато има разрез на гръдния кош, е важно да практикувате упражнения за дълбоко дишане, за да намалите риска от пневмония и да подобрите белодробната функция.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.svhhearthealth.com.au/rehabilitation/after-heart-valve-surgery
https://www.nhs.uk/conditions/aortic-valve-replacement/recovery/
https://www.heart.org/en/health-topics/heart-valve-problems-and-disease/recovery-and-healthy-living-goals-for-heart-valve-patients/heart-valve-surgery-recovery-and-follow-up
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17089-heart-valve-surgery
Коментари към Възстановяване след смяна на клапа на сърцето