Възстановяване след колоноскопия
› Последващи грижи след колоноскопия
› Какво да очаквате през първите няколко часа?
› Възможни нежелани реакции след колоноскопия
› Диета и хидратация след колоноскопия
› Възобновяване на нормалните дейности
Въведение
Колоноскопията е медицинска процедура, използвана за изследване на вътрешността на дебелото черво и ректума за всякакви аномалии, като полипи, тумори, възпалителни промени или признаци на състояния като колоректален рак.
Докато самата процедура като цяло е бърза и безопасна, възстановяването след това е важна част от процеса, за да се гарантира на пациента комфорт. Разбирането на стъпките, включени в грижите след колоноскопия, помагат за по-гладко възстановяване и избягване на потенциални усложнения.
Последващи грижи след колоноскопия
След колоноскопия пациентите прекарват кратко време в стая за възстановяване, където са под наблюдението на медицински персонал, докато отшуми действието на медикаментите, използвани за обща анестезия.
Успокоителните използвани по време на процедурата, могат да накарат пациентите да се чувстват сънливи и замаяни, така че не е препоръчително шофирането, докато ефектите не изчезнат напълно. Може да се изпита известен дискомфорт, като подуване на корема, спазми или газове, тъй като по време на процедурата в дебелото черво се вкарва известно количество въздух за по-добро визуализиране. Това е нормално и обикновено отшумява след няколко часа.
Какво да очаквате през първите няколко часа?
След като пациентът се прибере вкъщи няколко часа след процедурата, той трябва да си даде нужното време за пълно възстановяване и почивка. През първите няколко часа след процедурата ефектите на успокоителните започват да изчезват и подуването и спазмите може да продължат за известно време.
Някои пациенти също изпитват леко кървене, особено ако полипи са били отстранени по време на процедурата. Това кървене трябва да е минимално и да спре от само себе си.
Възможни нежелани реакции след колоноскопия
Докато повечето хора се възстановяват бързо, важно е да се наясно с потенциалните странични ефекти, въпреки че сериозни усложнения са редки. Честите симптоми след колоноскопия могат да включват:
- Газове и подуване на корема - това се причинява от въздуха, вкаран в дебелото черво по време на процедурата. Може да се чувства известен дискомфорт, но обикновено отзвучава в рамките на няколко часа до един ден.
- Леки спазми или стомашен дискомфорт - това може да възникне, когато дебелото черво се върне към нормалното си състояние след процедурата. Топъл компрес или лека разходка могат да помогнат за облекчаване на дискомфорта.
- Кървене - известно леко зацапване или кървене, особено след отстраняване на полипи или биопсия, е нормално. Въпреки това, тежко кървене или продължително такова трябва да бъде докладвано на лекуващия лекар.
Въпреки че през повечето време възстановяването от колоноскопия протича безпроблемно, пациентите трябва да знаят кога да потърсят медицинска помощ, а именно:
Диета и хидратация след колоноскопия
През първите 24 часа след процедурата е препоръчително пациентите да се придържат към прием основно на течности (вода, супа, чай) и постепенно да се въвеждат леки храни, които се понасят, като обикновени бисквити или препечен хляб.
Това помага на храносмилателната система да се възстанови след процедурата. Трябва да се избягва консумацията на алкохол или храни, които могат да раздразнят дебелото черво, като пикантни или мазни храни.
Обикновено се препоръчва да се приемат много течности, за да се предотврати дехидратация, особено след като може да са изгубени течности по време на подготовката на червата преди процедурата.
Възобновяване на нормалните дейности
В повечето случаи пациентите могат да се върнат към нормалните си ежедневни дейности в рамките на 24 до 48 часа след колоноскопия, но е важно да се съобразят с общото им състояние. Някои хора се чувстват напълно добре, докато други може да се нуждаят от допълнителен ден или два, за да се възстановят напълно. Сред основните съвети за възстановителния процес са:
- Достатъчна почивка - нужно е пациентите да дадат на тялото си необходимото време за възстановяване.
- Избягване на шофиране 24 часа след процедурата - поради успокоителните, използвани по време на процедурата, се препоръчва пациентите да въздържат от шофиране през първите 24 часа.
Дългосрочни съображения
В повечето случаи възстановяването след колоноскопия е бързо няма дългосрочни проблеми. Въпреки това, ако по време на колоноскопията се открият полипи, пациентите може да се нуждаят от последващи прегледи в бъдеще, в зависимост от техния брой, размер, вида и броя на откритите полипи.
Докато възстановяването след колоноскопия обикновено е лесно, важно е да сте наясно какво да очаквате в часовете или дните след процедурата. Повечето хора се възстановяват бързо и могат да се върнат към обичайните си дейности в рамките на ден или два. Въпреки това, внимателното спазване на инструкциите след процедурата, правилната хидратация и хранене, ще помогнат за по-бързо и гладко възстановяване. Ако пациентите имат някакви оплаквания или притеснения, винаги могат да се обърнат към лекуващия лекар.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.verywellhealth.com/what-to-do-after-a-colonoscopy-796903
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=zb1303
https://www.guysandstthomas.nhs.uk/health-information/colonoscopy/aftercare
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/colonoscopy/about/pac-20393569
Коментари към Възстановяване след колоноскопия