Възстановяване след гастроскопия
› Какво представлява гастроскопията?
› Защо се извършва гастроскопия?
› Възстановяване след гастроскопия
› Как да улесним плавното възстановяване?
› Възможни усложнения при гастроскопия
Какво представлява гастроскопията?
Гастроскопията е ендоскопско изследване на горната част на гастроинтестиналния тракт. Горната част на храносмилателната система включва:
- Хранопровод
- Стомах
- Дванадесетопръстник (дуоденум)
Лекар използва специална тънка, гъвкава тръба през устата надолу към хранопровода. Тази тръба има светлинен източник и камера за образ. Тръбата не пречи на пациентите на дишането им в нито един момент. По време на самото изследване често се взимат биопсии от части от органите, които имат възпалителни или други промени по тях.
Гастроскопията е сравнително бърза процедура със средна продължителност около 10-15 минути.
Защо се извършва гастроскопия?
Гастроскопията е изследване, което се използва основно с диагностична цел и за проследяване на някои хронични заболявания в дългосрочен план. Основна индикация за извършване на гастроскопия са някои от специфичните симптоми, проявяващи се при заболявания на горен етаж на храносмилателната система като:
- Болка в горната част на корема
- Затруднено преглъщане
- Лошо храносмилане
- Гадене
- Повръщане
- Кървене
- Наличие на стомашен рефлукс и киселини
Гастроскопията може да помогне за диагностицирането на:
Възстановяване след гастроскопия
След гастроскопия пациентите могат да се приберат вкъщи, когато се почувстват достатъчно добре. Ако гастроскопията е направена под седация, не е препоръчително пациентът да шофира след това през първите 24 часа.
Не се препоръчва прием на храна или напитки, докато пациентите не започнат да преглъщат нормално. Това обикновено отнема около 45 минути след процедурата.
Когато гастроскопията е направена с обща венозна упойка след самата процедура пациентите се отвеждат в болничната стая, за да се възстановят. Проверяват се кръвното налягане и сърдечен пулс на пациента. След 1-2 часа може да започне приемът на напитки и храна.
При пристигане вкъщи след гастроскопия пациентите трябва да си почиват и не е редно да шофират. Хубаво е да имат придружител вкъщи в случай, че не се почувстват добре.
Когато гастроскопията не е направена с обща упойка, а само с лидокаинов спрей за гърло, пациентите могат да напуснат лечебното заведение веднага след процедурата.
Как да улесним плавното възстановяване?
Плавното възстановяване при пациентите преминали през гастроскопия включва:
- Почивка - успокойте се през остатъка от деня. Седацията може да наруши способността ви да функционирате нормално и е важно да оставите тялото си да си почине и да се възстанови. Избягвайте тежки физически дейности и шофиране поне 24 часа след процедурата.
- Хидратация - пийте много течности, за да останете хидратирани, особено ако сте получили успокоително. Избягвайте обаче алкохол, кофеин и сладки напитки веднага след процедурата, тъй като те могат да раздразнят стомаха или гърлото ви.
- Последващи грижи - ако по време на гастроскопията са взети биопсии, Вашият лекар може да Ви даде указания кога да очаквате резултати и всякакви последващи грижи. Не забравяйте да планирате всички необходими последващи срещи.
- Лекарства - ако вашият лекар ви предпише лекарства, като антиациди или болкоуспокояващи, не забравяйте да ги приемате според указанията. Избягвайте нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) като ибупрофен или аспирин, освен ако не са препоръчани от Вашия лекар, тъй като те могат да раздразнят стомашната лигавица.
- Наблюдавайте за усложнения - въпреки че усложненията са редки, важно е да наблюдавате възстановяването си и да потърсите медицинска помощ, ако получите някое от следните:
- Силна или постоянна коремна болка
- Висока температура (над 101°F или 38,3°C)
- Повръщане, особено ако е с кръв или прилича на утайка от кафе
- Затруднено преглъщане или дишане
- Постоянно или прекомерно кървене от устата или ректума
Възможни усложнения при гастроскопия
Гастроскопията е безопасна процедура и сериозните усложнения са редки. Понякога тръбата, използвана по време на теста, може да повреди лигавицата на хранопровода, стомаха или дуоденума. Това може да причини:
- Кървене
- Инфекция
- Разкъсване на хранопровод, стомах или дуоденум (това е много рядко усложнение, при което пациентите могат да имат нужда от спешно оперативно лечение)
- Увреждане на зъбите (при силно захапване на накрайника за уста по време на гастроскопия)
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.uhn.ca/PatientsFamilies/Health_Information/Health_Topics/Documents/After_Gastroscopy.pdf
https://www.guysandstthomas.nhs.uk/health-information/gastroscopy/after-gastroscopy
https://www.nhs.uk/conditions/gastroscopy/what-happens/
https://www.guysandstthomas.nhs.uk/health-information/gastroscopy
Коментари към Възстановяване след гастроскопия