Близнаци, единият живороден, другият мъртвороден МКБ Z37.3
При многоплодната бременност обикновено първата половина на бременността протича без смущения в повечето случаи, но за сметка на това втората й половина се характеризира с чести появи на отоци, еклампсия и други токсикози на бременността.
Това обуславя по-чести усложнения опасни както за майката, така и за двата плода. Началото на раждането при бременна с близнаци настъпва в 55 % от случаите с ненавременно пукане на околоплодния мехур.
Положението на децата в матката може да бъде главично, седалищно или напречно. Възможни са пет различни комбинации:
- двата плода, разположени главично (31-47 %),
- двата плода седалищно (8-12 %),
- единият в главично, другият в седалищно (34-38 %),
- двата в напречно положение (0,5-1 %),
- единият надлъжно, другият в напречно положение.
Освен поради различни вариации в положението могат да възникнат усложнения при раждането. Ако например главата на единия плод и седалището на другия при раждането се спуснат в таза, то може да се случи така, единият плод да бъде затиснат и да загине от асфиксия - близнаци, единият живороден, другият мъртвороден.
По време на раждането вследствие на преразтягането на маточната мускулатура често се явява слабост на маточните контракции, поради това раждането може да се протрахира.
Оперативни интервенция поради асфиксия на плода, пролапс на пъпната връв, напречно положение на втория близнак, преждевременно отделяне на плацентата и опасност за майката са чести.
Честа причина за раждане на близнаци, единият живороден, другият мъртвороден е поради т.нар. феномен на изчезващия близнак. Ако патологичният риск или смъртта на първия близнак се отразява неблагоприятно на втория, раждането трябва да стане веднага щом вторият близнак придобие необходимата зрялост.
При липса на увреждащо въздействие следва наблюдение на бременността с евентуално изчакване на термина. При остро фетално страдание преди 32 г.с. се препоръчва изчаквателно поведение. Между 32 и 34 г.с. се обсъжда Цезарово сечение, а след 34 г.с. - предприема се Цезарово сечение.
Прогнозата за близнаците при многоплодна бременност е по-неблагоприятна в сравнение с едноплодна бременност. Сред най-честите причини за неблагоприятна прогноза за децата са: недоносеност, смърт на единия близнак, асфиксия по време на раждане, аспирационен синдром, акушерски травматизъм, уродства и други.
Перинаталната детска смъртност се движи между 3 и 15 %, като най-ниската е на и след 37 г.с. и предимно за първия близнак - близнаци, единият живороден, другият мъртвороден.
Коментари към Близнаци, единият живороден, другият мъртвороден МКБ Z37.3