Наблюдение върху протичането на бременността при жена, раждала многократно МКБ Z35.4

Установено е, че рисковете за бременността се увеличават драстично след износване и раждане на четири бебета. Препоръчва се разстоянието между едно раждане и последваща бременност да е минимум 18 месеца. Всяка бременност увеличава риска от кървене и кръвоизлив през следващата, затова е много важно да се извършва стриктно наблюдение върху протичането на бременността при жена, раждала многократно.
За жени, които имат много раждания в анамнезата, се крие по-голям риск за:
- собственото им здраве;
- спонтанен аборт;
- преждевременно раждане;
- загуба на способност да зачеват и износват бебета;
- редица други усложнения.
Когато жената е бременна, матката се разтяга според растежа на плода. След много бременности матката на жената не е достатъчно еластична и не може да се свие ефективно след раждане.
След израждане на плода матката се контрахира, за да може да затвори разкъсаните кръвоносни съдове, които зеят след раждането на плацентата. При липса на еластичност на матката кървенето може да е по-обилно и трудно овладяно, което създава риск за майката.
Акушер-гинеколозите допускат много бременности и раждания на една жена да имат връзка с по-висок риск и честота на инфаркти и инсулти.
Освен силният стрес на организма от бременността жената наддава и на тегло, а чести забременявания не позволяват жената да възстанови напълно своята форма. Това създава предпоставка и риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Прееклампсията е тежко състояние по време на бременност, познато като една от токсикозите на бременността и се свързва с високо кръвно налягане и наличие на протеини в урината. По-често се наблюдава при жени с много раждания и те са изложени на по-висок риск.
Еклампсията е животозастрашаващо състояние, което може да доведе до преждевременно отделяне на плацентата от матката, да причини кръвоизлив, мозъчен инсулт и смърт.
Многобройни бременности и раждания могат да имат и отражение върху мускулатурата на матката като я отслабят, а същевременно това може да доведе до проблеми и с други органи в малкия таз като например пикочен мехур. Отслабената маточна мускулатура може да доведе до "изпадане" на матката до средата на влагалището.
Бременността изчерпва железният капацитет на жената, на нейния калций и хранителни вещества, особено на мазнини. Това може да доведе жена с многобройни бременности до тежка анемия, нарушена здравина на костите, остеомалация.
Чести бременности не биха могли да възвърнат нормалните нива на веществата и минералите в организма. Изразходване на калция на бременната често води до проблеми със зъбите. Този риск се умножава с голям брой бременности.
Друга нежелана страна е поява на разширени вени, като при бременната жена се увелича риска от условия за развитие на съсиреци.
Женското тяло е проектирано така, че да може да зачене, износи и роди деца, но при твърде много бременности, особено при жени над 35 години и раждания в твърде близки интервали от време увеличават многократно риска от майчина смърт.
Всичко това трябва да се има предвид при наблюдение върху протичането на бременността при жена, раждала многократно. При нея прегледите трябва да са по-чести, да се следи кръвният профил на майката (особено на коагулационния профил), често изследване на видеозон за проследяване на растежа на плода.
Майката трябва да се съветва да се храни пълноценно, да приема повече витамини и минерали, както и да избягва всички натоварващи я действия.
Всяка жена, раждала многократно, трябва да бъде проследявана внимателно и да се има предвид това, че тя попада във високорисковите групи.
Коментари към Наблюдение върху протичането на бременността при жена, раждала многократно МКБ Z35.4