Наблюдение върху протичането на нормална първа бременност МКБ Z34.0

Бременността се разделя на 40 гестационни седмици, а началото на първата седмица съвпада с датата на последната менструация.
Нормална бременност е тази, която здрава жена ражда здраво бебе и по време на цялата бременност жената не е заплашена от усложнения. Детето има нормални физическо и психическо развитие.
Всяка жена трябва да бъде проследявана периодично според нейното физическо състояние, възрастта, развитието на плода. Тези три фактора определят колко често да се извършва консултация.
След като бременността е установена от жената, най-често чрез тест за бременност, който може да се направи в домашни условия, бременността трябва да се потвърди и от акушер-гинеколог. Добре е прегледът да е насрочен седмица след закъснението на цикъла, когато да се види плодния сак на ембриона на ехограф.
Лекарят определя и датата на евентуалния термин.
От този момент започва проследяването на бременността с проследяване на редица параметри от акушер-гинеколога:
- нарастване на тегло,
- обиколка на корема,
- артериално налягане,
- нормално развитие на плода,
- ултразвук.
Майката също получава съвети за нормалното протичане на бременността, опазване на здравето на детето си и нейното.
През 7 г.с. се назначават кръвни изследвания и изследване на урина от майката, където се проследяват показателите на кръвта. При наблюдение върху протичане на нормална първа бременност е нужно определяне на кръвната група на майката и на биологичния баща и трябва да се има предвид разногрупова принадлежност.
Изследват се още пълна кръвна картина (ПКК), СУЕ, урина.
При проследяване на първа бременност могат да се назначат допълнителни изследвания: микробиологично изследване на влагалищен секрет, жени с домашни любимци: изследване за токсоплазмоза или за други зоонози.
Провеждат се изследвания за сифилис, хепатит В (носителство на HBsAg), ХИВ (при съгласие от майката) и други полово - предавани болести. През 7 г.с. се извършва и ултразвуково изследване.
По време на 11-13 г.с. се извършва третият преглед. Тогава се извършва т.нар. биохимичен скрининг за определяне на риска от развитие на синдрома на Даун, особено при бременни за пръв път жени над 35 годишна възраст. При необходимост се назначават и допълнителни изследвания като амниоцентеза или хориална биопсия.
При наблюдение върху протичането на нормална първа бременност се налага и изследване на кръвна захар, както и показателите на кръвосъсирване и коагулация - фибриноген, ККВ, аПТТ, протромбиново време.
Следва ултразвуково изследване отново в този период, за да се проследи развитието на плода и неговото нарастване и дали пропорциите му отговарят на възрастта му. Оценяват се движенията, позициите на пъпната връв и плацентата.
Следващият преглед на бременната се извършва през 22-26 г.с. , при който се правят всички изследвания и измервания, които да проследят състоянието на жената. Следят се функциите на плацентата и особено на състоянието на съдовете на пъпната връв, които изхранват плода.
След 28 г.с. започва записването на сърдечните тонове на плода и проследяване на сърдечната функция.
През 36 г.с. отново могат да се повторят някои серологични изследвания за хепатит В, С, ХИВ и сифилис.
От 36 и 38 г.с. започва подготовка на жената за предстоящо раждане и отново задължително се назначават микробиологични изследвания на влагалищен секрет, пълна кръвна картина, изследване на урина, изследване на глюкозата в кръвта, консултация на бременната с кардиолог и с анестезиолог.
След 36 г.с. ежеседмично се записват сърдечните тонове и отново се прави пълен преглед на бременната с проследяване на теглото, както и окончателно определяне на предлежащата част на плода, както и позицията и размерите му.
Бременните за пръв път жени трябва да се информират за протичане на раждането, за средното времетраене, което при тях протича по-дълго, отколкото при многораждали жени.
Повече информация:
Коментари към Наблюдение върху протичането на нормална първа бременност МКБ Z34.0