Обща консултация и съвети по възстановяване на детеродната функция МКБ Z31.6
Смята се, че около 15 % от двойките са безплодни, това означава, че те не могат да заченат дете при незащитен полов контакт за година и повече. Стерилитетът се дължи на мъжа, на жената или и на двамата.
Мъжката полова система е предназначена за производство, складиране и транспорт на сперматозоидите. Мъжкото безплодие се касае за нарушения в производството на сперма, на деформирани или неподвижни сперматозоиди или на дефекти в нормалният път на спермата.
Заболявания, травми, инфекции, хормонални проблеми, хронични заболявания, нездравословен начин на живот и други фактори играят роля за мъжкия стерилитет.
Безплодието може да бъде поради намалена продукция на сперма от тестисите.
Това може да се дължи на наследственост, на вредни фактори като тютюнопушене, алкохол или прием на лекарства.
Някои заболявания като бъбречна недостатъчност, инфекции (особено в детска възраст - паротит) или хормонална недостатъчност (недостатъчно количество на тестостерон) може да е причина за намален брой на сперматозоидите.
Друг чест проблем, водещ до стерилитет, който е свързан със структурна аномалия е варикоцелето. Това са разширени вени около тестисите и са открити около 40% от безплодните мъже.
Азооспермията е пълна липса на сперматозоиди в еякулата и се намира в около 15% при мъжете с репродуктивни проблеми. Тя може да е резултат от увреждане на епидидима, семепровода или на вродени проблеми.
При мъжете стерилността е трудна за диагностициране. Проблемите обикновено са свързани или с производството на сперматозоиди или с техният транспорт.
Обща консултация и съвети по възстановяване на детеродната функция са възможност за помощ при безплодни двойки.
Лечението зависи от това къде е проблемът - хормонален, структурен, психологичен и други. Корекцията може да се осъществи с лекарства или оперативно като се цели запазване на нормално осъществяване на полов контакт.
Повечето случаи на безплодие при жените са резултат на нарушена възможност за узряване на яйцеклетка, яйчникова недостатъчност, поликистозни яйчници, хормонални промени, инфекции, предавани по полов път, структурни аномалии на детеродните органи (вродени и придобити) и други.
При двойки с проблеми в репродукцията е добре да се консултират с лекар, специалист в сферата на репродукцията. Лекарят назначава тестове на мъжа и на жената, за да се разбере какъв е проблемът. В зависимост от резултата се препоръчва лечение.
В 9 от 10 случаи безплодието се лекува с лекарства или операции. Двойките могат да избират по какъв начин да подпомогнат зачеването:
- чрез лекарства - често на хормонална основа,
- хирургия - при увреждане на марка, яйчници, тестиси, семепровод и други. Оказва се, че често проблем с безплодието е хирургично лечим,
- вътрематочна инсеминация - спермата на мъжа се инжектира в част от репродуктивния тракт на жената,
- Асистирани репродуктивни технологии (in vitro оплождане),
- Използване на донор на яйцеклетки или сперматозоиди, както и сурогатно майчинство.
Коментари към Обща консултация и съвети по възстановяване на детеродната функция МКБ Z31.6