Изследвания и проби по възстановяване на детеродната функция МКБ Z31.4
Непроходимостта на маточните тръби е една от основните причини за стерилитет при жените, тъй като оплождането на яйцеклетката се извършва във фалопиевите тръби. Тя може да е и причина също така за появата на извънматочна бременност.
Причините за непроходимост могат да бъдат:
- вродени аномалии на тръбите или част от тях;
- възпалителни заболявания на покочо-половата система или коремната кухина;
- усложнения на полово предавани инфекции, паразитни заболявания, тумори и други.
Запушените маточни тръби не дават никакви симптоми. Обикновено се установява едва когато една жена желае да забременее безрезултатно продължително време.
Изследванията и пробите по възстасновяване на детеродната функция включват:
- Хистеросалпингография (контрастна снимка на фалопиевите тръби) се извършва от екип гинеколози. Включва вкарване на специална контрастна материя в тръбите и се проследява изпълването на тръбата.
- Лапароскопията се извършва чрез проникване на оптични уреди и осветително тяло в тазовата кухина на пациентката. По този начин се прави оглед на цялата вътрешна полова система за налични сраствания, възпалителни заболявания, туморни процеси, кисти, вродени заболявания. Отчита се проходимостта на маточните тръби, открива се евентуално запушване, неговата големина и на кое ниво се намира.
- Хистеросонографията се осъществява с ултразвук и контраст. Извършва се през влагалището като се вкарва контрастна течност. Чрез този метод се визуализират различни процеси в маточната кухина, установяват се вродени дефекти на матката - еднорога или двурога матка, полипи, септум и други.
Лечението на непроходимите маточни тръби се състои в продухване. Това е вкарване на газ - въглероден диоксид, под налягане. Вкарва се през маточната шийка, матката и тръбите. Извършва се в предовулаторната фаза. При неуспех се прибягва до хирургично премахване на проблема, който да възстанови тръбите.
В 20-45% от случаите на стерилитет в семейството може проблемът да е в мъжа. Спермограмата оценява някои особености на спермата и сперматозоидите и оценя мъжката плодовитост. При него основно се преброяват сперматозоидите. Изследването може да се провежда при неуспешно зачеване или при проверка на вазектомия.
Счита се, че нормата на сперматозоиди в един милилитър е около 15 милиона според СЗО. Днес средния брой е около 20-40 млн. в милилитър. При по-малък брой се говори за олигоспермия.
Освен броят чрез изследване на спермата може да се установят и аномалии качеството й. Установено е, че 30 % от мъжете имат нормален брой сперматозоиди, но с нарушени качества като например нарушена подвижност, под 70% живи сперматозоиди.
Пробата също може да се тества за бели кръвни клетки и ако те са повишени това говори за налична инфекция. Изследването е скъпо, трудоемко и обикновено се извършва едва при категорично потвърждаване за мъжки стерилитет.
Коментари към Изследвания и проби по възстановяване на детеродната функция МКБ Z31.4