Необходимост от имунизация против туларемия МКБ Z23.4
Туларемията е инфекциозно заболяване, което се причинява от бактерия - Francisella tularensis. Заболяването се причислява към зоонозите.
При човек протича с различни клинични форми според органната си локализация. Резервоар на заболяването са дивите животни - зайци, гризачи, хищници и други.
Начинът, по който се осъществява заразяването при хората е трансмисивен, при ухапване от насекоми (комари, бълхи, кърлежи) или чрез алимернтарен път - поглъщане на заразена вода, на недобре обработено месо или чрез вдишване на туларентните бактерии,намиращи се в госка почва.
Бактериите, проникнали в тялото инвазират регионалната лимфна мрежа до мястото на входната врата. Така достигат до органите и там се развиват специфични възпалителни промени. В по-напреднал етап проявите са системни.
Туларемията се среща при хора, които работят с животни, селскостопански работници, ловци и други.
F.tularensis е силно заразна. Много малък брой бактерии могат да предизвикат заболяване. При хора, които вдишват бактериите може да се развие тежко респираторно заболяване, както и животозастрашаваща пневмония. Хората е могат пряко да предават заболяването на други хора.
Необходимост от имунизация против туларемия има при хора, които имат риск да бъдат инфектирани с бактериите като горски работници, ловджии, хора, работещи на полета и в гори.
Ваксина има разработена, но тя не е разпространена за масова употреба. Ваксината срещу туларемия стимулира създаване на имунитет в 20-30 дни след имунизация.
Самата ваксина представлява липофилизирана микробиологична култура жива ваксина срещу туларемия щам 15. Днес се разработват ваксини, които да имат по-добър ефект и да могат да осъществяват ефективна протекция на рисковите контингенти.
Повече информация:
Коментари към Необходимост от имунизация против туларемия МКБ Z23.4