Специално скринингово изследване за откриване на отклонения от нормалното развитие в детството МКБ Z13.4
Програмите за скрининг на деца в ранна възраст проследяват нормалното физическо и психическо развитие. Приложени правилно, скрининг тестовете за развитие или поведенчески проблеми при деца подобряват резултатите и спомагат развитие на пълния потенциал на детето, поради добрите резултати след приложено лечение.
Специални скринингови изследвания за откриване на отклонения от нормалното развитие в детството откриват проблеми с говора, умствено изоставане, затруднения в обучението, аутизъм, хиперактивни деца. Скрининговите тестове помагат идентифицирането на тези проблеми още в предучилищна възраст и деца, подложени на тях е много по-вероятно да завършат средно образование, да развият пълният си потенциал в интелектуално отношение от деца, които не са диагностицирани рано.
На тези специални скринингови изследвания трябва да се полагат всички деца, но с особено внимание се проследяват деца с влияние на някои рискови фактори. Изследванията са високо специфични и се извършват от лекар или специално обучен за това медицински персонал.
Рискови фактори за отклонения от нормалното развитие при малки деца са:
- Възраст на майката като рисковите групи обхващат възрастта между 15-18 години и възрастта над 45 години,
- заболявания на майката по време на бременността,
- приемане на алкохол по време на бременността,
- вредни фактори върху бременната,
- усложнено раждане,
- неправилно отглеждане на детето в неонаталния период,
- вредни фактори.
Скрининговите тестове имат за цел да открият в много ранен етап наличие на проблем и да се приложи адекватно и ефективно лечение. Наблюдават се всички аспекти на развитието: социално/емоционално поведение, слух и зрение, моторни умения, координация, познавателни способности, умения за комуникация и взаимоотношения със семейството и околната среда. Важно е да се знае обаче, че децата се развиват с различна скорост, но в една обща рамка.
Прави се комплексна оценка на поведението, която включва подробно събрани данни от родителите или близките на детето дали то говори, обръща ли се на звукови сигнали, познава ли родителите си, посочва ли предмети, които иска, как показва радост, тъга, раздразнение как общува с околните.
Преценят се някои физически данни като обиколка на глава, тегло, височина, сила на слуха, зрението.
Поведенчески признаци, които трябва да събудят подозрение:
- детето не обръща внимание на околните,
- не фокусира вниманието си,
- фокусира вниманието си на необичайни места,
- изразява по-силна радост или тъга,
- показва агресивност,
- избягва визуален контакт с другите деца,
- може да прояви насилие над други деца в обкръжението си,
- не търси обич или одобрение от близките си.
Изследват се моторните функции на детето има ли скованост в крайниците, тромави движения в сравнение с другите деца на тази възраст, неправилна стойка на тялото, държи ли главата си на една страна, говори ли или издава звуци.
Скринговите тестове измерва и уменията, които се разширяват с растежа. Скрингът е предназначен само за идентифициране на деца, които могат да имат проблем и позволява ранна намеса. Ранна намеса позволява на детето да се развие възможно най-ефективно, да развие области от голямо значение (социална и емоционална).
Симптоми и признаци при Специално скринингово изследване за откриване на отклонения от нормалното развитие в детството МКБ Z13.4
- Смях
- Нормално развитие
- Нормален плач
- Нормални движения при бебето
- Нормални темпове на растеж при бебето
- Нормален модел на сън при бебето
Коментари към Специално скринингово изследване за откриване на отклонения от нормалното развитие в детството МКБ Z13.4