Последици от токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход МКБ T97
Отравянията играят значителна роля в патологията на всички възрасти. Те са болестни състояния, които засягат целия организъм, протичат неподозирано бързо и често с опасност за живота на пациента, с клинична характеристика, която много пъти представлява диференциално диагностичен проблем.
Отравянето е патологичен процес, резултат от въздействието на постъпващи от околната среда отровни вещества.
Отровата е чуждо за организма химическо вещество, което нарушава протичането на нормалните биохимични процеси и физиологични функции на организма. Отрова могат да бъдат химични вещества, използвани в бита и промишлеността, медикаменти, растителни и животински отрови, микробни токсини и други.
В зависимост от количеството отрова, което постъпва в организма за единица време и продължителността на времето на въздействието й, може да се развие остро или хронично отравяне. Водещи са медикаментозните остри отравяния, следвани от отравянията с препарати за битови нужди, алкохол, детергенти, органични разтворители, петролни продукти. За професионалните отравяния водещи са токсичните газове и препаратите за растителна защита. Отравянията с растителни и биологични отрови имат сезонен характер - през пролетно-летните месеци.
При хроничните отравяния експозицията на екзогенната отрова е с различен срок на действие и дози, което постепенно оформя промени в един или друг орган и неговите структури.
Повече информация за последици от токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход можете да прочетете тук:
Основните стадии на острото отравяне са:
- Токсикогенен стадий - резорбтивен стадий
- Хематогенен стадий
- Органоцелуларен стадий
Резорбтивният стадий се обуславя от контакта на отровата с организма на ниво входна врата. Отровите с голяма химическа активност и повърхностна енергия оказват още на ниво входна врата своето локално иритативно действие.
Хематогенният стадий се обуславя от проникване на отровата от входната врата в хуморалната среда. Част от отровата се свързва с плазмените белтъци в токсопротеинови комплекси, а друга - циркулира свободна. Някои отрови на този етап упражняват токсодинамичен хемотоксичен ефект.
Органоцелуларният стадий се обуславя от преминаване на отровата от хуморалната среда към органни структури, към които отровата проявява избирателна токсичност. Осъществява се токсодинамиката на отровата на ниво ефекторен орган или органи, с болестни промени в тях с отражение върху функцията на целия организъм.
Към рубриката последици от токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход се разглеждат отравянията с:
- неорганични киселини и основи
- азот и съединенията му
- хлор и съединенията му
- олово и съединенията му
- въглероден окис
- етилов и метилов алкохол
- препарати за растителна защита
Неорганичните киселини и основи са едни от най-честите причинители на остри битови или професионални отравяния. Те са предимно случайни, по-рядко умишлени с цел самоотравяне. Постъпват в организма през храносмилателната и дихателна системи и предизвикват иритативно-корозивни промени по засегнатите лигавици. Ранни усложнения при отравяне с неорганични киселини и основи са перфорация, кръвоизлив, медиастенит, езофаготрахеални фистули, ларингоспазъм, асфиксия, нарушения на водно- електролитния баланс. Късни усложнения могат да бъдат стриктури, късни перфорации, дисметаболитни нарушения.
Отравянията с хлор и съединенията му са професионални и битови. Постъпват по инхалаторен или перорален път. Образуват при контакт с водната компонента на лигавиците на дихателните пътища хипохлорна, перхлорна и солна киселина, с иритативно локално действие. При работещи продължително време в условия на хлорна експозиция и при неспазване на хигиенни норми се наблюдават следните последици:
- хронични катарални явления на горните дихателни пътища
- възможна перфорация на носната преграда
- токсоалергични кожни увреждания
- астматичен бронхит
- бронхопневмонии
Мед и съединенията му постъпват в организма през храносмилателната и дихателната системи. Проявяват локален иритативен ефект върху лигавиците на стомашно-чревния тракт и дихателните пътища. Леталната доза на меден сулфат е 8-10 грама приет през устата. При работещи продължително време с медни съединения се наблюдават симптоми от страна на кожата, лигавиците и косата - кожни участъци със зеленикаво-жълта оцветка и хронични катарални прояви от страна на очите и дихателните пътища. При дълготрайна употреба на медни некалайдисани съдове в домакинството са възможни битови отравяния с хронично протичаща хемолитична анемия, хронични гастроентероколити.
Оловото причинява остри и хронични отравяния по инхалаторен път и през храносмилателната система. През кожата проникват мастноразтворими олово-съдържащи препарати. Усложненията, които могат да се получат са токсична нефропатия, стерилитет, спонтанни аборти, намалена продукция на сперма, конгенитални аномалии, подагра, артериална хипертония и други.
Въглеродният окис се среща навсякъде, където има условия за непълно горене на вещества, съдържащи въглерод. Причинява директна и индиректна хипоксия. При хронична експозиция на въглероден оксид най-честите усложнения са:
- церебрастения
- диенцефалоза
- полиневрити
- стенокардни пристъпи
- тиреотоксикоза
- импотентност
- пернициозоподобна анемия
- полицитемия
- спленомегалия
- нарушения на паметта
Етиловият алкохол постъпва в организма през храносмилателната система, по-рядко парантерално, през кожата и инхалаторно. При хронична злоупотреба с алкохол настъпва индуциране на метаболизиращите ензимни системи с изграждане на алкохолна зависимост. Налице са увреждания на централната нервна система с алкохолна деградация на личността, алкохолна епилепсия, корсакова психоза. Наблюдават се увреждания на периферната нервна система с алкохолни полиневрити, увреждане на черния дроб, хроничен панкреатит, хронична анемия, хронична алкохолна миокардоза.
В организма метиловия алкохол постъпва през устата, по-рядко през дихателните пътища и кожата. Отравянията се предимно случайни, битови или професионални. Последиците при отравяне с метилов алкохол са трайни поражения на зрителния анализатор с частична или пълна амавроза поради атрофия на зрителния нерв.
Препаратите за растителна защита са известни под общото название пестициди. Проникват в организма през храносмилателната и дихателна система, кожата и лигавиците. Усложненията при отравяне с пестициди могат да бъдат депресивни състояния, хроничен бронхит, хронична хепатопатия и други.
Лечението при последици от токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход включва:
- прекратяване контакта на пациента с предполагаемата отрова
- дезинтоксикация
- органопротективна терапия
- симптоматично лечение
- прилагане на антидот, ако е известен
Коментари към Последици от токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход МКБ T97