Последици от термични и химични изгаряния, и измръзване МКБ T95
Изгарянето представлява нарушение и увреждане на кожата и подлежащите й тъкани вследствие на действието на термични и химични агенти, а измръзването - поради излагане на ниски температури.
Според степента на проникване на увреждане в дълбочина на кожата изгарянията и измръзванията се класифицират на четири степени. Последици от термични и химични изгаряния, и измръзване могат да причинят както физически, така и психологически ефекти.
Първа степен изгаряне включва минимално увреждане на повърхността на кожата (епидермиса) и причинява болка, зачервяване, подуване. Тази степен не е животозастрашаваща и обикновено се лекува в рамките на една седмица без белези.
Втора степен изгаряне уврежда епидермиса и дермата и се проявява с болка, еритема, оток, лющене на кожата, мехури. Кожата може да изглежда влажна и е изключително свръхчувствителна. Лекува се в рамките на 2-8 седмици с минимални белези и пълно функционално възстановяване.
Трета степен изгаряне включва увреждане на епидермиса, дермата и най-дълбоката хиподерма. Кожата може да се овъгли или да стане восъчно бяла. Отсъства усещане. Бавно се лекува и изисква хирургическо възстановяване и присаждане.
Четвърта степен изгаряне уврежда лежащите под кожата структури (кости, кръвоносни съдове, мускули, нерви, сухожилия). Висок риск има от летален изход. Изисква реконструкция, а често и ампутация.
Леките изгаряния обикновено са повърхностни и не предизвикват усложнения. Дълбоките изгаряния могат да доведат до редица последици и усложнения.
Физическите последици от изгаряне могат да включват:
- Шок - животозастрашаващо състояние, което възниква, когато е налице недостатъчно снабдяване с кислород на организма. Възможно е да се изпадне в шок след сериозно изгаряне. Симптомите на шока включват: бледо лице, студена или лепкава кожа, посинели устни и нокти, ускорен пулс, бързо повърхностно дишане, безсъзнание.
- Топлинно изтощение и топлинен удар - възникват при температура на тялото 37-40 С или по-висока. Това са сериозни състояния, често причинени от излагане на твърде много слънчева светлина и топлина. Симптомите се характеризират с: виене на свят или припадък, прекалена умора и липса на енергия, гадене или повръщане, главоболие, ускорен пулс, мускулни болки, раздразнителност, объркване.
- Вдишване на дим - изгаряне на белите дробове може да се случи, ако се инхалира горещ въздух, изпарения, дим. Обикновено изгарянето се ограничава до горните дихателни пътища, като причинява обструкция на тях. Горещият дим изгаря гърлото, което води до подуване. Тъй като отокът стеснява гърлото, притока на въздух в белите дробове е блокиран. Вдишването на горещ въздух може да причини изгаряния около лицето и врата, задушаване, дихателна недостатъчност.
- Системна токсичност - възпрепятства способността за абсорбция на кислород; може да доведе до трайно увреждане на органите, включително мозъка; вдишване на въглероден окис и други токсични газове (хлороводород, серен диоксид, фосген, амоняк, цианид) причинява отравяне, което може да доведе до летален изход или дълготрайни увреждания.
- Инфекция - изгарянето прави кожата уязвима на бактериална инфекция и повишава риска от сепсис, опасна за живота инфекция, която се разпространява чрез кръвта и засяга цялото тяло. Сепсисът е бързо прогресиращо, застрашаващо живота състояние, което може да причини шок и органна недостатъчност.
- Повишен плазмен вискозитет и тромбоза
- Съдова недостатъчност и дистална исхемия от периферно изгаряне на крайник
- Хемоглобинурия и бъбречно увреждане
- Намален обем на кръвта (хиповолемия) - изгарянията могат да причинят увреждане на кръвоносните съдове и да предизвикат загуба на течности. Като резултат може да възникне намален обем на кръвта (хиповолемия). Тежка загуба на кръв и течности предотвратява изпомпване достатъчно кръв към тялото от сърцето.
- Хипотермия - тъй като кожата участва в терморегулацията на тялото, при увреждането й тялото губи топлина. Възниква риск от хипотермия.
- Хирургическа намеса - присаждане на кожа - трансплантиране на парче кожа от здрава област на тялото на изгорялото място; много болезнено; дермабразио - хирургическа процедура, която представлява контролирано отстраняване на горните слоеве на кожата с цел предизвикване на регенерацията й и замяна на увредената кожа от нов слой без дефекти.
- Костни и ставни проблеми - тежките изгаряния могат да причинят ограничение в движението на костите и ставите.
- Белези - по-тежките изгаряния причиняват белези и келоиди.
Измръзването представлява замразяване и кристализиране на течности в интерстициалното и клетъчното пространство като последица от продължително излагане на минусови температури.
Повърхностното измръзване включва първа и втора степен и се характеризира с парене, мравучкане, изтръпване, сърбеж или студени усещани в засегнатите области. Измръзналите зони изглеждат бели, но при натиск върху тях, те запазват известна съпротива.
Дълбокото измръзване, обхващащо трета и четвърта степен, първоначално се проявява с намаляване на усещането, което в крайна сметка напълно се загубва. Наблюдават се мехури, изпълнени с кръв, върху бяла или жълтеникава кожа, която изглежда като восъчна и се трансформира във виолетово-синя при затопляне. Засегнатото място е твърдо, няма никаква съпротива при натиск.
Пострадалият изпитва значителна болка при затопляне на засегнатата област и възстановяване на притока на кръв. Тъпа непрекъсната болка се превръща в пулсиращо усещане след 2-3 дни.
Физическите последици от измръзване могат да включват:
- Изтръпване - първоначално се представя като пулсиращо усещане при затопляне и може да продължи седмици до месеци. След това се заменя с изтръпване с моментни електрошокови усещания.
- Променена чувствителност към студ
- Загубена или променена сетивност / хиперестезия
- Хронична болка / комплексен регионален болков синдром (повишено изпотяване, парене или болка, ограничен обхват на движение)
- Инфекция - развива се при 30 % от пациентите, може да бъде причинена от Staphylococcus aureus, Грам-отрицателни бактерии, бета-хемолитични стрептококи, анаеробни бактерии. Инфекцията се проявява с: повишена болка, подуване, зачервяване, повишена температура, гнойна секреция.
- Гангрена и ампутация
- Лимфедем
- Необратимо увреждане на растежа на епифизарните пластинки
- Парестезии
- Повишено изпотяване
- Хипергликемия
- Ацидоза
- Костна деструкция / артрит
- Рефлексна симпатична дистрофия (автономна дисфункция)
- Развитие на плоскоклетъчен карцином на измръзналото място
Психологическите последици от термични и химични изгаряния, и измръзване включват:
- Депресия - пострадалите могат да бъдат затруднени с възобновяване на текущите дейности
- Тревожни разстройства - посттравматично стресово разстройство (продължаваща тежка емоционална реакция на психологическа травма); остро стресово разстройство - краткосрочна реакция на психологическа травма.
- Социална стигма - хората могат да се взират в пострадалия, особено ако има изгаряне или измръзване по лицето.
- Стрес - поради редица фактори, включително стресови фактори на болнична среда и несигурност за бъдещето
- Делириум и кратки психотични реакции - обикновено се дължат на инфекции, метаболитни усложнения, високи дози лекарства
- Огорчение и мъка - загуба на предишното Аз, загуба на близки, загуба на дом или вещи.
Коментари към Последици от термични и химични изгаряния, и измръзване МКБ T95