Последици от травми с неуточнена локализация МКБ T94.1
Травмата е шестата водеща причина за смърт по света, с пет милиона или 10% от всички смъртни случаи годишно. Това е петата водеща причина за значително увреждане. Около половината от смъртните случаи хората на възраст между 15 и 45 години, като травмата е водеща причина за смърт в тази възрастова група. Травматичните увреждания засягат повече мъже. Подрастващите и младите хора са по-склонни към хоспитализация от злополуки, отколкото другите възрастови групи. Докато при възрастните хора нараняванията са по-малко вероятни, но е по-вероятно да настъпи летален изход от раните и последствията от травмата. Основните причини за смърт са травматични увреждания на централната нервна система и значителна загуба на кръв.
Причините за последици от травми с неуточнена локализация могат да бъдат комбинация от външни сили, които действат срещу тялото. Водещите причини за смърт са тъпа травма, сблъсъци на моторни превозни средства и падания, последвани от проникваща травма.
За целите на статистиката, наранявания са класифицирани като умишлени или неумишлени. Умишленото увреждане е честа причина за травми. Проникваща травма настъпва, когато чуждо тяло като куршум или нож навлиза в тъканта на тялото, създавайки открита рана. Също така травмамите могат да бъдат свързани с определена дейност, като професионални или спортни.
Повече информация може да прочетете тук:
Симптомите на увреждане може да се прояви по много различни начини, включително:
- промени в психическото състояние
- треска
- повишена сърдечна честота
- общ оток
- повишен сърдечен дебит
- увеличен размер на обмяната на веществата
Различни органни системи отговарят на нараняването чрез възстановяване на хомеостазата чрез поддържане перфузия на сърцето и мозъка. Възпаление след контузия служи за предпазване от повреди и започване процеса на оздравяване. Продължителното възпаление може да доведе до синдром на множествена органна дисфункция или синдром на системен възпалителен отговор. Веднага след контузия, тялото увеличава производството на глюкоза чрез глюконеогенеза и неговата консумация на мазнини чрез липолиза. На следващо място, тялото се опитва да попълни енергийните си запаси от глюкоза и белтъчния анаболизъм далеч. В това състояние на организма временно ще се увеличи максималния си разходи за целите на лечебните увредени клетки.
Някои от последици от травми с неуточнена локализация могат да бъдат:
- инфекция - може да се случи в случай на обширна площ на раната, слаба защита на организма, както и неправилна грижа за раната
- келоиди
- гангрена - представлява мъртва тъкан, образувана от разпад на телесните тъкани. Това може да бъде причинено от инфекция, кръвни съсиреци, или липса на кръвен поток. Това състояние е най-често срещано при травми на крайниците.
- увредена имунна система
- болка
- загуба на функция
Смъртните случаи след травми се случват в ранните или късните етапи. Непосредствените смъртни случаи обикновено са вследствие от апнея, тежка мозъчна травма или високо увреждане на гръбначния мозък, разкъсване на сърцето или на големите кръвоносни съдове. Ранните смъртни случаи се появяват няколко минути до часове след травмата. Късна смърт настъпва дни или седмици след нараняването и често е свързана с инфекция.
Дългосрочна прогноза често се усложнява от болката. Повече от половината от пациенти с травма имат умерена до силна болка една година след нараняването. Физическата травма може да доведе до развитие на посттравматично стресово разстройство.
Посттравматичното стресово разстройство е психично разстройство, което може да се развива, след като човек е изложен на травматично събитие, като сексуално насилие, война, сблъсъци по пътищата, или други заплахи за живота на човека. Симптомите могат да включват смущаващи мисли, чувства или сънища, свързани със събитията, психическо или физическо страдание. Тези симптоми продължат повече от месец след събитието. Човек с посттравматично стресово разстройство е по-висок риск за самоубийство и умишлено самонараняване. Предотвратяване може да бъде възможно, когато лечението е насочено към тези с ранните симптоми. Основните методи за лечение на хора с посттравматичното стресово разстройство са психотерапия, когнитивна терапия и медикаменти. Антидепресантите са лекарства на първа линия.
Диагнозата при последици от травми с неуточнена локализация се поставя чрез физически преглед, образни и лабораторни изследвания. Тези състояния изискват спешна медицинска помощ и хоспитализация.
Библиография
http://www.lifeextension.com/Protocols/Health-Concerns/Trauma/Page-05
https://mmrjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40779-016-0105-2
https://en.wikipedia.org/wiki/Major_trauma
https://en.wikipedia.org/wiki/Posttraumatic_stress_disorder
http://emj.bmj.com/content/32/12/911
Коментари към Последици от травми с неуточнена локализация МКБ T94.1