Последици от други уточнени травми на долен крайник МКБ T93.8
Натъртването (контузия) е най-честата битова и спортна травма на мускулно-скелетната система. При тази травма целостта на кожата е запазена, като тъканната повреда засяга предимно подкожните меки тъкани. Най-честата причина за последици от други уточнени травми на долен крайник са директен удар от тъп предмет, падане или спортна травма.
Контузиите се класифицират като леки, умерени или тежки. Ако контузията е повърхностна, тя включва само кожата и тъканите непосредствено под нея (подкожната тъкан). Ако е дълбока контузия, мускулите и костите също могат да бъдат засегнати. При разкъсване на артериален съд се получава кръвоизлив, който образува колекция от екстравазална кръв. Това води до образуване на хематом в мускула.
Контузиите на бедрото са чести травми при спортисти. Коляното е силно податливо на контузии, особено при пътнотранспортно произшествие. Подбедрицата е податлива на контузии, тъй като често е изложена на директни удари.
Клиничната картина на натъртване на долен крайник се изразява в:
- локална болка на мястото на удара
- травматичен оток
- болезненост при мускулна контракция
- подкожно оцветяване
- болезненост при движение на съседни стави
Някои от последици от други уточнени травми на долен крайник могат да бъдат:
- инфекция
- целулит
- възпаление на нерв (неврит)
- синдром на отделението
- тромбофлебит
- белодробна емболия
- артрит
- осифициращ миозит
- увреждане на магистрални съдове и нерви
Най-неприятното усложнение на контузия на долен крайник е възможна инфекция на образувал се хематом. Кръвната колекция, затворена под здравата кожа представлява критично място за развитие на инфекция. Най-често заразата настъпва по хематогенен път, но е възможно да проникне и по съседство. С инфектирането си посттравматичния хематом се превръща в абсцес, с характерната за всяко възпаление клинична симптоматика:
- поява на пулсираща болка
- зачервяване на областта
- увеличаване на отока
- повишение на локалната и обща температура
- функционална немощ на контузения крайник
Това състояние изисква спешно хирургическо и медикаментозно лечение.
Обичайно по-леките контузии отзвучават спонтанно и не изискват лечение. По-сериозно внимание се отделя при хематоми, чиято големина предполага трудна и продължителна спонтанна резорбция. Профилактиката на тяхното получаване започва с прилагане на студени апликации, най-често мехур с лед на мястото на контузията. При формиран хематом се прилагат резорбтивни медикаменти или физикални средства, ускоряващи резорбцията. При нужда може да се извършат еднократна или многократни пункции на хематома с неговата евакуация, последвана от компресивна превръзка. Общо терапевтично правило при контузиите е създаване на временна имобилизация на контузения крайник чрез ортези, шини и облекчаващи превръзки.
Коментари към Последици от други уточнени травми на долен крайник МКБ T93.8