Последици от смазване и травматична ампутация на долен крайник МКБ T93.6
Нараняванията от смазване са резултат от насилствено притискане на тялото или част от него между две твърди повърхности. Притискането на мускулите спира притока на кръв и кислород към тъканите (исхемия), което води до тъканна смърт (некроза) в рамките на няколко часа. Тези последици от смазване и травматична ампутация на долен крайник най-често са в резултат на произшествие, причинено от натиск, падане, автомобилна или промишлена злополука. Природни бедствия като земетресения и свлачища, предизвикани от човека инциденти като строителни сривове или военни действия могат също да доведат и до смачкване.
Смазванията на долните крайници водят до увреждане на подлежащите меки тъкани, невроваскуларните структури и костите. Ако травмата е достатъчно тежка, засегнатите мускулни влакна и увредени тъкани освобождават клетъчни продукти и електролити (например миоглобин) в кръвния поток. Тази физиологична реакция, наречена рабдомиолиза, може да доведе до остра бъбречна недостатъчност и сърдечни аритмии, което да доведе до трайна загуба на трудоспособност или смърт.
Симптомите при смачкване на долен крайник могат бъдат:
- болка
- подуване (оток)
- кървене
- увредена кожа
- изтръпване
- загуба на чувствителност (сетивен дефицит)
- кръвоизлив
- хематом
- фрактури
Често пострадалите са в тежко общо състояние, в шок от самото смазване или от масивна кръвозагуба. Травмата може да бъде комбинирана с черепно-мозъчна, гръбначномозъчна, коремно или гръдно нараняване.
Травматична ампутация на долен крайник представлява нехирургично отделяне на крак или част от него, от тялото. Тя често е в резултат на инциденти, свързани с автомобили, мотоциклети, промишлено оборудване или от въздействието на експлозии. Травматичната ампутацията може да бъде пълна или непълна (частична). Пациентът в тези случаи е в шок, с вътрешни наранявания и кръвоизливи. Има увреждане на кости, кожа, мускули, нерви и кръвоносни съдове.
Последици от смазване и травматична ампутация на долен крайник могат да бъдат:
- инфекция
- ограничен обхват на движение
- фантомна болка
- загуба на чувствителност
- костни инфекции (хроничен остеомиелит)
- скованост на ставите
- деформация
- неврома
- исхемична бъбречна дисфункция
- остра тубуларна некроза
- бъбречна недостатъчност
- потискане на имунната система
- сепсис
- компартмънт синдром
Други възможни усложнения включват повишено съсирване на кръвта (хиперкоагулация), което може да доведе до дълбока венозна тромбоза и белодробна емболия.
Лечението при последици от смазване и травматична ампутация на долен крайник е насочено основно към спасяване живота на пострадалия и след това спасяване на крайника. След изваждане от шока и уточняване на общото състояние и състоянието на крайника като се прави рентгенография и артериография, се прави преценка - запазване на крайника или ампутация. Показание за ампутация са тежки смазвания със засягане на всички тъкани, откъснати крайници или държащи се на малки кожнофасциални ламба. При гладки повърхности може да се прави опит за реплантация на откъснатата част посредством съдов шев, включително и микрохирургичен при ампутация на пръсти. Състояния, застрашаващи живота на пострадалия като газова гангрена и септични състояния, са също показание за ампутация на долен крайник.
Коментари към Последици от смазване и травматична ампутация на долен крайник МКБ T93.6