Последици от травма на нерви на долен крайник МКБ T93.4
Периферните нервни увреди на долния крайник са често срещани в ортопедичната практика. Чести причини за последици от травма на нерви на долен крайник са:
- травми от разкъсване
- огнестрелни рани
- травми от притискане
- нараняване при инжектиране на наркотици
- електрическа контузия
- фрактури
Нервните увреди на долен крайник могат да се класифицират в пет групи:
- Първа степен - обратимо местно блокиране на проводимостта на мястото на нараняването. Тази контузия не изисква хирургична намеса и обикновено увредения нерв се възстановява в рамките на часове до няколко седмици след травмата.
- Втора степен - налице е загуба на предаване на нервни импулси по аксоните на увредения нерв. Обикновено не се налага хирургическа намеса.
- Трета степен - има увреждане на аксоните и техните поддържащи структури в рамките на нерв.
- Четвърта степен - има увреждане на аксоните и околните тъкани. Електрическите импулси могат да се предават по нервните пътища в увредениия нерв. Необходима е хирургическа интервенция с присаждане.
- Пета степен - при тези наранявания обикновено има разкъсване на засегнатия нерв. Единственото лечение е оперативно.
Към последици от травма на нерви на долен крайник се отнасят:
- нараняване на седалищен нерв
- нараняване на нервус феморалис
- увреждане на кожно - сензорния нерв
- нараняване на тибиален нерв
- увреждане на нервус перонеус
- увреждане на плантарен нерв
Увреждането на кожно-сензорния нерв е често срещано и е резултат от така наречената парестетична мералгия. Симптомите са типични за всяка лезия на периферен сетивен нерв - болка, парестезия и скованост. Пациентът обикновено описва парене или мравучкане по предно-страничната част на бедрото. Често срещано оплакване е свръхчувствителност.
Клоновете на нервус перонеус започват от седалищния нерв. Те инервират мускулите на краката, като играят роля в гръбната флексия - повдигане пръстите на краката нагоре. Перонеалното нервно увреждане засяга способността на пациента да повдигне крака си в глезена. Симптомите на перонеално нервно увреждане могат да включват болка, слабост, изтръпване, загуба на функция на стъпалото.
Травматичните увреждания на бедрения нерв са сравнително редки, поради протективната му анатомична структура. Нараняването на феморалния нерв води до денервация на тазобедрените флексори и коленните екстензори. Като резултата е невъзможност за екстензия в коляното и нестабилност при ходене. Пациентите имат затруднения при изкачване на стълби и ставане от стол.
Една от последици от травма на нерви на долен крайник е парестетична мералгия, или наричан още синдром на Бернар-Рот. Той настъпва, когато един от страничните кожно-сензорни нерви се компресира. Тази компресия води до усещане за парене по външната част на бедрото.
Симптомите на парестетична мералгия могат да включват:
- усещане за парене по външната или страничната част на бедрото
- мравучкане
- изтръпване
- чувствителност при леко докосване
Методите за диагноза, които се използват при травма на нервите на долен крайник са електромиография, ядрено-магнитен резонанс, рентгенография, ултразвук на нерва, тестове за нервна проводимост.
Лечението при последици от травма на нервите на долен крайник зависи от степента на увреждане. Основните компоненти на лечение са относителен покой и защита на пострадалата област - имобилизация. При неефикасност на консервативната терапия може да се наложи хирургично лечение.
Коментари към Последици от травма на нерви на долен крайник МКБ T93.4