Последици от счупване на бедро МКБ T93.1
Счупванията на бедрената кост съставляват 10% от всички счупвания на опорно-двигателния апарат. Те се разделят на:
- счупвания на горния край на бедрената кост, където се включват счупвания на бедрената шийка и счупвания на трохантерната област
- счупвания на диафизата на бедрената кост
- счупвания на долния край на бедрената кост
Трохантерните фрактури се отнасят към рубриката последици от счупване на бедро. Те се срещат предимно при възрастни пациенти, като включват фрактури, разположени латерално от бедрената шийка и дистално, достигащи до малкия трохантер. Пациенти с такава фрактура лежат неподвижно и не могат да се изправят. Отстрани в трохантерната област често се наблюдава оток и кръвонасядане. При раздвижване болните се оплакват от силна болка. Може да се установи патологична подвижност и да се доловят костни крепитации. Поради факта, че е счупена спонгиозна кост, кръвоизливът е значителен и може да се наруши общото състояние на болния, като се има предвид, че това са възрастни хора.
Фрактурата на диафизата на бедрената кост е най-често резултат от така наречената високоенергийна травма. Освен директните травми, които се характеризират с раздробяване на костта на множество фрагменти, са възможни и индиректни - огъвачен, торзионен, ножичен и компресионен механизъм. Анамнестично при фрактура на диафизата на бедрената кост се съобщава за болка на мястото на счупване и за невъзможност да се движи засегнатия крайник. Установява се патологична подвижност в областта на фрактурата. При раздвижване могат да се доловят костни крепитации. Нарушена е оста на крайника - скъсяване на бедрото. Налице са и допълнителни белези - силна болка, засегната функция, оток, който понякога е значителен от хематома.
Счупванията в дисталния край на бедрената кост включват дисталната метаепифиза на фемура. Механизмът за получаване на фрактурата е най-често индиректен, например при падане със свито коляно. При директна травма може да се получи раздробено счупване. При оглед се установява деформация под формата на ъглово изкривяване с ъгъл, отворен встрани. Увеличен е предно — задният диаметър на бедрото и има известно скъсяване. Налице са типичните белези за фрактура. Освен деформацията и нарушената ос със скъсяване на крайника, се установява патологична подвижност и костни крепитации. По-късно областта се подува от кръвоизлива в меките тъкани.
Като се има предвид анатомията на областта и характера на фрактурите, са възможни някои ранни последици от счупване на бедро. Могат да бъдат притиснати съдови снопове, а при грубо манипулиране дори може да бъде разкъсана a.poplitea. Тези сериозни усложнения се характеризират:
- с бързо нарастващ кръвоизлив в областта на фрактурата
- посиняване и побеляване на кожата на подбедрицата и ходилото
- смутени активни движения на ходилото
Засягането на кръвоносни съдове и нерви може да доведе до травматичен и хиповолемичен шок, а при размачкване на меките тъкани и до кръш-синдром. При разкъсване на ставната торба се получава хемартроза на коляното. Асептичната некроза на бедрената кост се случва често, поради прекъснато кръвоснабдяване.
Към късните последици от счупване на бедро се отнасят:
- забавено срастване
- инфекция
- рефрактура
- различни деформитети
- псевдоартрози
- тромбоемболична болест
- контрактура на колянната става
Рентгеновата диагноза е задължителна. Тя установява вида на фрактурата, посоката на фрактурните линии, разположението на костните фрагменти. Задължително трябва да се обхваща и тазобедрената става, за да не се пропусне фрактура на шийката.
Първа помощ при фрактура на бедрената кост е да се извърши приблизително наместване на фрактурата, като със затегляне по надлъжната ос и странични прийоми се изправи оста, така че пръстите на краката да сочат нагоре. След това крайникът се поставя подплатена гипсова шина. Лечението на всички видове фрактури може да бъде консервативно и оперативно.
Коментари към Последици от счупване на бедро МКБ T93.1
На трошена копка и счупена бедренакос 8 места последци