Инфекция, свързана с имунизация МКБ T88.0
В рубриката инфекция свързана с имунизация се включват следните състояния:
- локална инфекция
- сепсис
- септицемия
По-голяма част от децата понасят изключително добре ваксинациите. В много редки случаи може да се появи инфекция на мястото на ваксинацията. Тъй като самото инжектиране представлява нарушаване на целостта на кожата, бактерии могат да постъпят, най-вече част от нормалните обитатели на кожата. Не е изключено и развитие на инфекция като локална реакция на кожата. Не е излишна консултацията с лекар, за успокоение на родителите.
Повечето ваксини обикновено не предизвикват никаква инфекция на мястото, но една част от тях, като например дифтерия-тетанус-коклюш са по-склонни да предизвикват такива. Обикновено се изявява с треска в първите няколко часа след ваксинацията, като този период може да се удължи до 7-10 дни при ваксинация срещу морбили, паротит, рубеола.
Локалната инфекция се характеризира най-често само със зачервяване на мястото след инжектиране. Някои ваксини, като например срещу дифтерия, тетанус, може да предизвикат подуване на цялата ръка до рамото или съответно на крачето.
При поява на гной на мястото на инжектиране трябва да се направи консултация с лекар. Ваксинациите не трябва да водят до образуване на гной на мястото на инжектирането им. Единствената ваксина, която може да предизвика образуване на гнойна бучка и тя е нормална находка при БЦЖ ваксината. Симптомите могат да бъдат треска, обрив, повръщане, раздразнителност.
Рискови фактори могат да бъдат многодозови флакони, които се използват, за да се инжектират няколко деца. При бактериално замърсяване, всички тези деца може да се появи абсцес на мястото на инжектиране. Най-честите причинители са стрепто и стафилококите.
Бактериалното замърсяване може да доведе и до развитие на целулит. Това е обща инфекция на кожата и подкожието. Причините и рисковите фактори са същите като при абсцеса. Симптомите са подуване, зачервяване, болка, чувство за топлина, изтичане на жълта, бистра или гноевидна течност, скованост в областта.
При локална инфекция се препоръчват осигуряване на покой на засегнатата област, прилагане на противовъзпалителни средства, които ще повлияят и температурата и антибиотици по преценка на лекуващият лекар.
Повече информация за целулит ще намрите тук:
Сепсисът представлява генерализирана кръвна инфекция, за осъществяването, на която са нужни две условия:
- поне две бактериални огнища
- минимум две хемокултури, посочващи съответен причинител
За предпочитане е хемокултурата да бъде направена в състояние на повишена телесна температура.
При септицемията, за разлика от сепсиса, има едно първично гнойно огнище, без метастази. И двете състояния за изключителна рядкост пост имунизационно и се третират само и единствено в болнична обстановка.
В сравнение с риска от тежки усложнения, хоспитализациите и фаталните състояния, тези предизвикани от ваксините са с много по-голяма възможност за предотвратяване. Ползите от ваксинациите далеч надвишават техните рискове, тъй като те се прилагат на строги тестове за безопасност, преди да бъдат одобрени. Следенето за безопасност продължава и след тяхното одобрение за безопасност. Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията, в повечето случаи нежеланите ефекти са незначителни и изчезват в рамките на няколко дни.
Напълно нормални са следните симптоми след ваксинация:
- болка
- зачервяване
- повишена чувствителност
- подуване на мястото на инжектиране
- умора
- главоболие
- сърбеж на мястото на инжектиране
- гадене
- виене на свят
- треска
Коментари към Инфекция, свързана с имунизация МКБ T88.0