Усложнение от механичен произход, свързано с протези на сърдечна клапа МКБ T82.0
В рубриката усложнение от механичен произход, свързано с протези на сърдечна клапа се включват следните състояния:
- счупване (механично)
- разместване
- пролабиране
- неправилно положение
- запушване (механично)
- перфорация
- изпъкване (протрузия) дължащи се на сърдечни клапни протези.
Клапното протезиране е една от най-често извършваните кардиохирургични операции. Състои се в замяна на увредената клапа, с изкуствена такава, която се нарича клапна протеза. Целта на този вид операции е възстановяването на нормалния кръвоток от сърцето и неговото предпазване от последващи увреждания. Операцията се извършва под пълна анестезия.
Клапните протези биват два вида биологични и механични. Механичните са изработени от специални метални сплави, което им осигурява ниска тромбогенност и минимално взаимодействие с тъканите и кръвните елементи. Най-големият недостатък на механичните клапи е нуждата от доживотна антокоагулантна терапия, които намаляват съсирваемостта на кръвта. Биологичните клапни протези са изработени от животински тъкани, като телешки перикард или цяла свинска аортна клапа. Те претърпяват химическа неутрализация, в резултат на което не се отхвърлят от организма.
Понякога въпреки прецизния дизайн на клапата и хуманното отношение към пациента, могат да възникнат проблеми. Тези проблеми не се срещат често, но въпреки това информираността може да доведе до по-голям успех от операцията.
Проблемите с механичните клапни протези са много по-редки в сравнение с другите. Пациентът трябва да бъде уведомен, че при всяка рязка промяна в здравословното състояние трябва да потърси лекарска помощ. Въпреки че механичните проблеми като счупване и разместване на протезата са много редки, изключително важно е бързото идентифициране и незабавната корекция.
Възможно е запушване на клапната протеза, в резултат от съсирването на кръвта около вентила. Кръвният съсирек може да нарасне толкова, че да повлияе правилното функциониране на клапната протеза или може да се откъсне ембол, който да пътува с кръвта. Емболите могат да предизвикат блок на притока на кръв в определена област. В случая е определяща адекватната антикоагулантна терапия.
След поставяне на клапната протеза може да има остатъчен ексцентричен участък, наречен пролапс на клапата.
Причините могат да бъдат:
- съществуващ преди това, незабелязан пролапс
- хирургично индуциран такъв, по време на процедурата
- хирургично препозициониране на комисурите
Съществува и опасност от перфорация на едното или на двете клапни платна. Това състояние изисква незабавна хирургична намеса и затваряне на перфорацията.Усложненията от сърдечните клапни протези не са много чести. Въпреки това решаваща при такива ситуации е информираността на болния, тъй като, тези състояние изискват незабавна медицинска намеса.
Коментари към Усложнение от механичен произход, свързано с протези на сърдечна клапа МКБ T82.0