Други ранни усложнения на травми МКБ T79.8
Травматичен хемоторакс представлява събиране на кръв в плевралната кухина. Възможно е да бъде причинен както от проникваща, така и от затворена травма, като например пътнотранспортни произшествия, падане, огнестрелни рани, прободни рани, тъпи удари и др.
Повечето случаи на този вид други ранни усложнения на травми са резултат от фрактури на ребра, наранявания на белодробния паренхим и леки венозни наранявания и са самоограничаващи се. По-рядко хемотораксът може да е следствие от нараняване на артерия, при което е по-вероятно да се изисква хирургическа намеса.
Признаците и симптомите на травматичен хемоторакс включват:
- тахипнея
- диспнея
- цианоза
- намалени или липсващи аускултативни звуци в засегнатата страна
- тахикардия
- хипотония
- бледа, студена, лепкава кожа
- възможен подкожен емфизем
- болка в гръдния кош
- понижена температура
- притъпен перкусионен тон
Повечето малки или умерени хемоторакси не са откриваеми при физикален преглед и могат да бъдат идентифицирани само чрез рентгенография на гръден кош, ехография или компютърна томография.
Хемотораксът се лекува чрез премахване на източника на кървене и чрез евакуация на кръвта в гръдната кухина.
Липса на адекватно дрениране на хемоторакса първоначално води до остатъчен, кръвосъсирен хемоторакс, който не може да се дренира чрез гръдна тръба. Ако не се лекува, този задържан хемоторакс може да се инфектира и да доведе до образуване на емпием. Дори и да не се зарази, съсирекът ще фиброзира, което води до загуба на обем на белите дробове, което от своя страна причинява нарушена белодробна функция. Липса на адекватно евакуиране на хемоторакса се дължи на грешно първоначално диагностициране на хемоторакса или недостатъчно източване на хемоторакса.
Травматичен пневмоторакс представлява анормално събиране на газ или въздух в плевралната кухина, която разделя белия дроб от стената на гръдния кош, като води до нарушаване на нормалното дишане и колапс на белите дробове.
Този вид други ранни усложнения на травми може да бъде причинен както от тъпа, така и от проникваща травма, като например автомобилни катастрофи, огнестрелни рани, прободни рани, падане и др. Според статистиката травматичният пневмоторакс възниква при около 50 % от всички случаи на гръдна травма, като най-вече пери фрактура на ребра.
Признаците и симптомите на травматичен пневмоторакс включват:
- учестено дишане
- болка в гърдите
- недостиг на въздух
- кашлица
- учестен пулс
- ускорена сърдечна дейност
- цианоза
- студена пот
- бледа кожа
- намалени дихателни звуци при аускултация в засегнатата страна
- хиперрезонантни тонове при перкусия
Той бива отворен, затворен и вентилен. При отворения и особено при вентилния пневмоторакс поради набиране на голямо количество въздух настъпва пълна ателектаза (слепване на алвеолите) на белите дробове и изместването на средостението, което води до прегъване и силно притискане на разположените в него големи съдове. Затова в тези случаи смъртта настъпва бързо поради прогресиращ задух и затруднено кръвообращение. Дестностранният пневмоторакс протича по-тежко от левостранния, като особено опасен е двустранния пневмоторакс.
Диагнозата се поставя чрез кръвно-газов анализа, рентгенография на гръден кош, компютърна томография или ултразвук, който може да бъде по-прецизен от рентгенографията след тъпи травми на гръдния кош.
Целта на лечението на пневмоторакса е да се отстрани въздуха от плевралната кухина, позволявайки на белия дроб отново да се разширява. Лечението изисква дренаж на плевралната кухина за евакуация на навлезлия в плевралната кухина въздух.
Травматичен хемопневмоторакс е медицински термин, описващ комбинация от две състояния - пневмоторакс и хемоторакс.
Този вид други ранни усложнения на травми може да възникне както при затворена, така при проникваща травма, в резултат на която е пробита стената на гръдния кош.
Признаците на симптомите на травматичен хемопневмоторакс включват:
- болка в гръдния кош
- цианоза
- бледа кожа
- студена пот
- учестено и повърхностно дишане
- недостиг на въздух
- учестен пулс
- понижена температура
- променени находки при аускултация и перкусия
Диагнозата се поставя въз основа на физикалния преглед и образни изследвания - рентгенография, компютърна томография или ултразвук на гръдния кош.
Лечението на хемопневмоторакса е същото като при хемоторакс и пневмоторакс. Гръдна тръба се поставя, за да евакуира кръвта и въздуха от плевралната кухина.
Коментари към Други ранни усложнения на травми МКБ T79.8