Бои и оцветители, некласифицирани другаде МКБ T65.6
Кобалтът е естествен елемент в скали, почви, води, растения и животни. Той се използва за производството на бои и пигменти (кобалтово синьо), цветно стъкло, керамика, сплави, изкуствени бедрени и коленни стави и др.
Пътят на експозиция на кобалт, компонент на бои и оцветители, некласифицирани другаде, може да случи чрез инхалация, поглъщане или контакт с кожата. Кобалтът не е кумулативен токсин. След абсорбция кобалтът се разпределя основно в черния дроб. Той се екскретира главно в урината и в по-малка степен чрез изпражненията.
Кобалтът засяга предимно: сърдечно-съдовата система, кръвта, дихателните пътища, плода по бреме на бременност.
Обикновено човек трябва да бъде изложен на високи нива на кобалт в продължение на седмици или месеци за поява на симптоми. Въпреки това е възможна проява на някои симптоми, ако голямо количество кобалт бъде вдишано или погълнато наведнъж.
Най-тревожната форма на кобалтово отравяне е чрез вдишване. Това обикновено се случва в работна среда. Остра експозиция чрез вдишване или поглъщане на голямо количество кобалт причинява: гадене, повръщане, диария, болка в епигастриума.
Кожен контакт с кобалт причинява дразнене и обриви.
Хроничното вдишване на кобалт може да причини перманентни проблеми с дихателната система като белодробна фиброза, астма, алергичен алвеолит, десквамативен алвеолит.
Хроничното поглъщане на кобалт може да доведе до сериозни здравословни проблеми като например: кардиомиопатия, неврологични проблеми, проблеми с щитовидната жлеза, полицитемия, хиперплазия на костния мозък, панкреатична недостатъчност.
Хронично дермално излагане може да доведе до алергичен дерматит от еритематозно папулозен тип.
Кобалтът е категоризиран като вероятен канцероген.
Титанът е един от най-разпространените елементи на земната кора. Често се използва като бял пигмент за широк спектър от бои, хартия, пластмаса и др.
Експозицията е резултат от вдишване на прах на титанов двуокис, компонент на бои и оцветители, некласифицирани другаде. Възможно е поглъщане, когато се натрупва прах върху лигавиците на орофаринкса и назофаринкса.
Титанът оказва дразнещ ефект върху горните дихателни пътища. При контакт с кожата може да предизвика дразнене.
При многократно вдишване е възможно титанът да причини хронична възпалителна реакция в белите дробове. Титанът е класифициран като възможен канцероген.
Коментари към Бои и оцветители, некласифицирани другаде МКБ T65.6