Антагонисти на хистаминовите H2-рецептори МКБ T47.0
Антагонистите на хистаминовите H2-рецептори, наричани още Н2-блокери, са клас лекарства, които блокират действието на хистамина при Н2-рецепторите на париеталните клетки в стомаха. Блокирането на Н2-рецепторите предизвиква потискане на ензима аденилатциклазата, понижаване на вътреклетъчната концентрация на cAMP (аденозин моно фосфат) и намаляване продукцията на солна киселина в стомаха. Н2-рецепторните антагонисти потискат базалната секреция и стимулираната от хистамин, ацетилхолин и гастрин секреция на солна киселина. Намаляват също продукцията на пепсин.
Н2-блокерите се прилагат при язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, рефлукс-езофагити (на хранопровода) и дванадесетопръстника, кръвотечение от горните отдели на храносмилателния тракт, стрес-язви. По-широко клинично значение намират Н2-блокерите от 2 и 3-то поколение.
Към рубриката антагонисти на хистаминовите H2-рецептори се отнасят следните медикаменти:
- циметидин
- ранитидин
- фамотидин
- роксатидин
Нежелани лекарствени реакции при предозиране с Н2-блокерите се наблюдават при 1-2 % от пациентите лекувани с тях. Най-честите оплаквания са:
- диария
- главоболие
- световъртеж
- сънливост
- кожни обриви
- объркване
- сърцебиене
- разширени зеници
- сънливост
- изпотяване
- повръщане
- хипотония
По-рядко се срещат:
- анорексия
- гадене
- повръщане
- запек
- артралгии (болки в ставите)
- миалгии (болки в мускулите)
По време на лечение с Н2-блокери е възможно да се наблюдават преходно повишаване на серумните нива на чернодробните трансаминази. Венозното приложение на Н2-блокерите е свързано с риск от развитие на сърдечни ритъмни нарушения.
Циметидин представлява антагонист на хистаминовите Н2-рецептори, който потиска производството на стомашна киселина. Използва се при лечение на язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, гастроезофагиален рефлукс, стрес-язви и други. Има орална бионаличност 60-70%, метаболизира се в черния дроб.
Прилагането на циметидин може да предизвика дезориентиране и халюцинации. При прилагане на циметидин във високи дози за период, по-дълъг от 8 седмици, може да настъпи изместване на дехидротестостерона от неговите рецептори и да се наблюдават антиандрогенни ефекти (увеличаване на млечните жлези у мъжа, импотенция при мъжете, галакторея при жените - изтича коластра от гърдите на жената). Други симптоми могат да включват:
- гадене
- повръщане
- диария
- обърканост
- прекомерна слабост
- припадъци
- затруднено дишане
- сърцебиене
- кома
Ранитидин е антагонист на хистаминовите рецептори в стомашните клетки. Използва се при хиперацидитет в стомаха, стомашни и дуоденални язви, синдром на Zollinger-Ellison, гастроезофагеален рефлукс, ерозивен езофагит, стомашно-чревно кървене и други. Оралната му бионаличност е около 50%, излъчва се с урината непроменен. За профилактика на язвени рецидиви се дозира по 150 милиграма вечер преди лягане.
Ранитидин е сравнително безопасен при прилагане в терапевтични дози. При предозиране могат да настъпят някои от следните нежелани реакции:
- запек
- диария
- умора
- главоболие
- сънливост
- виене на свят
- проблеми със съня
- намалено сексуално желание
- импотентност
- болка в мускулите
- стомашни болки
- гадене
- повръщане
- запек
Лечението при отравяне с антагонисти на хистаминовите H2-рецептори преминава през следните стъпки:
- стомашна промивка с медицински въглен
- салинно очистително за почистване на стомашно-чревния тракт от медикамента
- форсирана диуреза
- инфузионни разтвори за поддържане на адекватен водно-електролитен баланс
- корекция на алкално-киселинното равновесие
- симптоматични средства
- хемоперфузия или хемодиализа
При хронично отравяне се преустановява приема на медикамента и се предприема симптоматично
Коментари към Антагонисти на хистаминовите H2-рецептори МКБ T47.0