Други препарати, предимно със системно действие, и хематологични агенти МКБ T45.8
Към рубриката други препарати, предимно със системно действие, и хематологични агенти се отнасят антианемични средства и кръвни продукти.
Антианемичните средства са терапевтични препарати, които увеличават или броя на червените кръвни клетки или количеството на хемоглобин в кръвта. Един от представителите на тези препарати е еритропоетин.
Еритропоетинът е гликопротеин, който контролира еритропоезата (производството на червени кръвни клетки). Той се синтезира от интерстициалните фибробласти в бъбреците, а също така и в перисинусоидалните клетки в черния дроб. Докато производството в черния дроб преобладава във феталния и перинаталния период, бъбречното производство е присъщо в зряла възраст. Еритропоетин се използва при лечение на:
- анемия, свързана с хронична бъбречна недостатъчност
- анемия при HIV-инфектирани пациенти
- анемия при пациенти на химиотерапия
- анемия при недоносени
- сърповидно-клетъчна анемия
- анемия, свързана с ревматоиден артрит
Еритропоетин не трябва да се прилага при пациенти с неконтролирана хипертония, конституционна апластична анемия и тромбоемболизъм.
Предозирането с еритропоетин включват признаци и симптоми, свързани с бързо повишаване концентрацията на хемоглобина, включително и сърдечно-съдови усложнения. Клиничната картина може да включва:
- полицитемия
- болка в гърдите
- треска
- главоболие
- повишено кръвно налягане
- задух
- безпокойство
- замъглено зрение
- промяна в зрението
- конвулсии (гърчове)
- виене на свят или замаяност
- двойно виждане
- сърцебиене
- гадене
- кожен обрив или копривна треска
- изпотяване
- необичайно кървене или синини
- необичайна умора или слабост
- повръщане
- аритмия
Кръвните продукти представляват компонент на кръвта, който се събира от донор за използване при кръвопреливане. Цялата кръв е рядко използвана в трансфузионната медицина. Повечето кръвни продукти се състоят от специфични обработени компоненти, като червени кръвни клетки, кръвна плазма или тромбоцитите.
Човешкият албумин представлява серумен протеин, който се намира в човешката кръв. Това е най-често срещаният протеин в кръвната плазма. Албуминът съставлява около половината от серумните протеини. Той се произвежда в черния дроб. Транспортира хормони, мастни киселини и други съединения, поддържа онкотичното налягане. Човешкият албумин често се използва, за да замени изгубени течности и да помогне възстановяването на кръвния обем при травми, изгаряния и хирургични операции.
Албумин трябва да се използва с повишено внимание при състояния като:
- декомпенсирана сърдечна недостатъчност
- хипертония
- варици на хранопровода
- белодробен оток
- хеморагична диатеза
- тежка анемия
Едно от най-сериозните усложнения при предозиране с човешки албумин е хиперволемията. Клиничната й картина включва следните симптоми:
- недостиг на въздух
- учестено дишане
- сърцебиене
- белодробен оток
- хипертония
- отоци
- асцит
- пароксизмална нощна диспнея
- ортопнея
- нарушения в бъбречната функция
- азотемия
- олигурия
- електролитен дисбаланс
- декомпенсирана сърдечна недостатъчност
- езофагеални варици
- хеморагична диатеза
- тежка анемия
Лечението при отравяне с други препарати, предимно със системно действие, и хематологични агенти се извършва в болнично заведение.
Коментари към Други препарати, предимно със системно действие, и хематологични агенти МКБ T45.8