Антагонисти на антикоагулантите, витамин К и други коагуланти МКБ T45.7
Антагонистите на антикоагулантите са използвани, за да блокират действията на антикоагулантите. Протаминовия сулфат е основният антикоагуланов антагонист, използван за контрол на остро предозиране с хепарин и неконтролируемо кървене. Витамин К в една или друга форма се използва като антидот за лечение на свръхактивност на кумариновитте антикоагуланти.
Коагулантите се прилагат за лечение на общи кръвоизливи. Лечението с тях се провежда с мониториране на пациента с цел профилактика на предозиране и образуване на тромби. Те са средства с основно приложение в травматология, хирургични звена, стоматология. Препаратите от тази група са и за профилактика на кръвоизливи при новородени, инфекциозни заболявания, химиотерапия и други.
Към рубриката антагонисти на антикоагулантите, витамин К и други коагуланти се отнасят коагуланти с резорбтивно действие:
- препарати на калций
- препарати на витамин К - фитоменадион
Съществуват три форми на витамин К:
- витамин К1 (фитоменадион) - синтезира се в растенията
- витамин К2 - синтезира се от някои бактерии
- витамин К3 (менадион)
Физиологично витамин К стимулира образуването на факторите на кръвосъсирване от черния дроб. Повишена склонност към кървене е основен симптом за недостатъчност на витамин К. Препаратите на витамин К се инжектират и не се резорбират орално. Те преминават плацентраната бариера. Винамин К се натрупва главно в черния дроб и се екскретира с жлъчката и урината.
Препаратите на витамин К се прилагат за лечение или профилактика на хеморагични заболявания на новороденото, кървене в резултат на лечение с орални антикоагуланти, хиповитаминоза К, чернодробни или злокачествени заболявания, лъчелечение и други.
Токсични ефекти при предозиране с витамин К се наблюдават много рядко. Високи дози синтетичен витамин К3 може да предизвикат хемолитична анемия и чернодробни увреждания. Интрамускулното въвеждане може да предизвика болка, оток, екзема. При интравенозно въвеждане са наблюдавани зачервяване, изпотяване, болка в гърдите и затруднено дишане. Други странични ефекти при предозиране с витамин К могат да бъдат:
- намален апетит
- затруднено дишане
- увеличен черен дроб
- раздразнителност
- скованост на мускулите
- бледост
- пожълтяване на очите или кожата
- затруднено преглъщане
- замаяност
- припадъци
- задух
- кожен обрив
- стягане в гърдите
- виене на свят
- повишено изпотяване
- ниско кръвно налягане
Предозиране с витамин К обикновено се наблюдава в изкуствено хранените бебета или тези, които получават синтетичен витамин К3 (менадион). Поради неговата токсичност, менадион вече не се използва за лечение на дефицит на витамин К. Ефектите на токсичност могат да включват:
- жълтеница при новородени
- забавени движени
- хемолитична анемия
- хипербилирубинемия
Лечението при предозиране на антагонисти на антикоагулантите, витамин К и други коагуланти се извършва в болнична обстановка.
Коментари към Антагонисти на антикоагулантите, витамин К и други коагуланти МКБ T45.7