Ензими, некласифицирани другаде МКБ T45.3
Ензимите са макромолекулни биологични катализатори, които ускоряват химичните реакции в организма. Типичните ензими представляват белтъци или белтъчни комплекси, но съществуват и рибонуклеинови киселини с ензимна функция. Почти всички метаболитни процеси в клетката се извършват под действието на ензими. Те имат важна функция в храносмилателния тракт на човека. Някои ензими се използват и в синтезата на антибиотици.
Храносмилателните ензими представляват вещества, които разграждат полимерните макромолекули, постъпили чрез храната, на по- малки техни градивни елементи, за да се улесни усвояването им от организма. Те са с различна специфичност и се намират в слюнката, в стомашните секрети, в панкреасния сок и в секретите на тънкото и дебелото черво.
Храносмилателните ензими са класифицирани въз основа на техните целеви субстрати:
- протеази и пептидази - разграждат протеини и пептиди
- липази - разграждат мазнините
- амилази - разграждат въглехидратите в прости захари като глюкоза
- нуклеази - разграждат нуклеиновите киселини в нуклеотиди
В храносмилателната система основните места на разграждане са устната кухина, стомаха и тънките черва. Храносмилателните ензими се отделят от различни ендокринни жлези, включително:
- слюнчените жлези
- секреторните клетки в стомаха
- секреторните клетки в панкреаса
- секреторни жлези в тънките черва
Към рубриката ензими, некласифицирани другаде се отнасят:
- амилаза
- хиалуронидаза
- пеницилиназа
- химотрипсин
Екзокринната част на панкреаса отделя около 1,5-2 литра сок за 24 часа. Панкреатичният сок е богат на ензими, необходими за преработването на храната - амилаза, липаза, протеази. В дванадесетопръстника под влияние на ентерокинази неактивният трипсиноген се превръща в трипсин. Трипсинът и химотрипсинът разграждат високомолекулни полипептиди до нискомолекулни пептиди и аминокиселини. Панкреатичната амилаза разгражда въглехидратите до олиго-,ди- монозахариди. Панкреатичната липаза разцепва мазнините до моноглицериди и мастни киселини. Стеатореята е основен симптом на външносекреторната недостатъчност на панкреаса и се появява при активност на ензима под 10 %. При заместително лечение с панкреасни ензими е необходимо да бъдат доставени 10 000 UI липаза/час.
Препаратите, съдържащи панкреатични ензими, се прилагат при екзокринна недостатъчност на панкреаса, след операции на стомаха, при хронични заболявания на жлъчните пътища, диспептични нарушения и метеоризъм и други.
Панкреатичните ензимни препарати са стандартизирани според ензима липаза. При провеждане на заместителна терапия дозирането на препарата се изчислява в зависимост от активността на ензима липаза. Панкреатичните ензимни препарати с висока активност на липаза са:
- Kreon
- Mezym forte
- Panzytrat
Тъй като ензимните препарати са стандартиризирани продукти при тях вероятността и последиците от предозиране са минимални. Понякога при предозиране с ензими, некласифицирани другаде те могат да предизвикат стомашно-чревни оплаквания като гадене, повръщане и диария.
Коментари към Ензими, некласифицирани другаде МКБ T45.3