Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества Отравяне с други антиинфекциозни и антипаразитни средства със системно действие Други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие

Други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие МКБ T37.8

от 23 юни 2010г., обновено на 27 юни 2023г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие МКБ T37.8 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

›Какво представляват други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие?

›Признаци и симптоми на токсичност

›Лечение

Какво представляват други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие?

Антимикробните средства са терапевтични вещества, използвани за предотвратяване или лечение на инфекции. Те включват антисептици, антибиотици, антивирусни, противогъбични и противопаразитни средства. Антимикробните средства могат да убиват микроорганизми и/или да предотвратяват растежа им чрез насочване към ключови стъпки в клетъчния метаболизъм като синтеза на биологични макромолекули, активността на клетъчните ензими или клетъчните структури като клетъчната стена, клетъчните мембрани. Наличието на антимикробни агенти в една екосистема, независимо дали е естествена или създадена от човека, винаги има екологично въздействие.

Противопаразитните средства са клас лекарства, използвани за лечение на инфекции, причинени от протозои, които са едноклетъчни организми, принадлежащи към група паразити. Протозоите обикновено са микроскопични и подобни на растенията и животните, тъй като са еукариоти, като по този начин имат ясно дефинирано клетъчно ядро. Антипротозойните средства са ефективни при лечение на заболявания като африканска трипанозомиаза (сънна болест) и болест на Шагас (възпалително, инфекциозно заболяване, причинено от паразита Trypanosoma cruzi).

Към рубриката други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие се отнасят следните препарати:

  • флуконазол
  • флуцитозин

Признаци и симптоми на токсичност

Флуконазол е член на семейството на триазолите, един от най-широко използваните противогъбични средства. Това е одобрено лекарство за лечение на вагинална кандидоза, орофарингеална и езофагеална кандидоза, перитонит и системни инфекции с Candida, включително кандидемия, дисеминирана кандидоза, пневмония и криптококов менингит. Известно е също така, че профилактиката намалява честотата на кандидозата при пациенти, подложени на трансплантация на костен мозък, които получават цитотоксична химиотерапия или лъчева терапия.

Въпреки че повечето пациенти понасят добре употребата на флуконазол, стомашно-чревните симптоми са често съобщавано нежелано събитие. Те могат да включват, но не се ограничават до гадене, коремна болка, повръщане и диария, особено при деца.

Други нежелани реакции могат да включват анафилаксия, хепатотоксичност, астения, миалгия, умора, треска, неразположение, удължаване на QT интервала, torsade de pointes, гърчове, замайване, световъртеж, безсъние, парестезия, сънливост, тремор, левкопения, включително неутропения и агранулоцитоза, тромбоцитопения, хиперхолестеролемия, хипертриглицеридемия, хипокалиемия, холестаза, сухота в устата, диспепсия, перверзия на вкуса, остра екзантематозна пустулоза, лекарствена ерупция, прекомерно изпотяване, ексфолиативни кожни заболявания като синдром на Stevens-Johnson и токсична епидермална некролиза, алопеция и напукани устни.

Флуконазол инхибира човешката адренокортикална стероидогенеза и е наблюдавана обратима надбъбречна недостатъчност при флуконазол. Терапията с флуконазол може да причини преходни леки до умерени повишения на серумните аминотрансферази и е известна причина за клинично очевидно остро лекарствено индуцирано чернодробно увреждане с оценка на вероятността B (вероятна причина за клинично очевидно чернодробно увреждане). Моделът на DILI (предизвикано от лекарства чернодробно увреждане) обикновено е хепатоцелуларен и се появява в рамките на първите няколко седмици от лечението. Хепатотоксичността може да бъде свързана с реакции на свръхчувствителност, включително еозинофилия, треска и обрив. Повечето пациенти се възстановяват след спиране на флуконазол, но клиничното възстановяване може да изисква 3 до 4 месеца. Повторното лечение с флуконазол може да доведе до повторна поява на хепатотоксичност, така че трябва да се избягва.

В доклад за случай е описана остра токсичност на флуконазол със засягане на периферната нервна система. Освен това пациентът развива полиневропатия, състояние на обърканост, остро бъбречно увреждане и тромботична тромбоцитопенична пурпура. Има съобщения за предозиране на флуконазол, придружено от халюцинации и параноично поведение.

Флуцитозин (5-флуороцитозин) е антиметаболитно средство, класифицирано като системно противогъбично средство. Веднъж приложен, фармакологичният ефект на флуцитозин се осъществява само в присъствието на гъбични клетки и действието не действа върху клетките на бозайниците. Употребата на флуцитозин като монотерапия не се препоръчва поради високия риск от лекарствена резистентност при индивидуалното му приложение. Може да се използва без добавяне на второ лекарство при лечение на несистемни, незастрашаващи живота състояния, като инфекции с кандида, които засягат долните пикочни пътища и вагината. Препоръчителната употреба е заедно с друго противогъбично лекарство. Стандартна последователност от употреба на флуцитозин е заедно с амфотерицин В, който има синергичен ефект, когато се използва заедно за системни инфекции. Комбинираната терапия може да лекува криптококозен менингит и кандидоза, причиняващи ендокардит, менингит, ендофталмит, перитонит, цистит и системна инфекция. Употребата на това лекарство трябва да бъде индивидуална за всеки отделен случай, тъй като това лекарство силно зависи от бъбречната функция на индивида. Лекарството не претърпява метаболизъм в човешкото тяло и до 24 часа 85 до 95% от флуцитозин се екскретира в урината, без да се променя от първоначалната си форма.

Известно е, че флуцитозина има някои относително незначителни странични ефекти, като гадене, повръщане и диария, но има и по-тежки странични ефекти, включително хепатотоксичност и депресия на костния мозък.

Стомашно-чревните нежелани реакции, най-често срещаните и най-малко вредните странични ефекти, включват гадене, диария и, понякога, повръщане и дифузна коремна болка. Те се появяват при приблизително 6% от пациентите. Въпреки че тези нежелани реакции обикновено не са тежки, са докладвани два случая на улцерозен колит и перфорация на червата.

Хепатотоксичност може да възникне по време на лечение с флуцитозин. В повечето случаи това включва повишаване на серумните концентрации на трансаминази и алкална фосфатаза. Честотата на хепатотоксичността не е ясна: повечето доклади цитират честоти между 0 и 25%, въпреки че скорошно проучване показва, че хепатотоксичност може да възникне при 41% от пациентите. Тази очевидна по-висока честота на хепатотоксичност може да е резултат от определението за хепатотоксичност, което е по-строго от това, използвано в по-ранни проучвания, или повишаването на чернодробните ензими може да не е причинено само от флуцитозин, предвид основните заболявания при изследваните пациенти.

Увеличаването на чернодробните ензими обикновено може да бъде обърнато, ако дозата на лекарството се намали, а понякога дори и когато дозата е непроменена. Рядко се съобщава за повишаване на концентрацията на билирубин в серума и оток на черния дроб, но може да бъде обърнат чрез преустановяване на лечението.

Механизмът на хепатотоксичността на флуцитозин е неизвестен, но изглежда, че е зависим от концентрацията, предсказуем, евентуално избегнат с внимателно поддържане на пикови концентрации под 100 милиграма/литър и обратим с временно спиране на лекарството или намаляване на доза. Не всички пациенти с високи концентрации на флуцитозин ще изпитат хепатотоксичност.

Най-тежката токсичност, свързана с лечението с флуцитозин, е потискането на костния мозък. Има няколко съобщения за сериозна или животозастрашаваща левкоцитопения, тромбоцитопения и/или панцитопения.

Симптоматичните ХИВ-инфектирани пациенти може да имат по-голяма непоносимост към флуцитозин от пациентите без СПИН. Висока честота на депресия на костния мозък е описана при тези пациенти. Въпреки това, други проучвания не успяват да покажат никаква разлика в честотата на неблагоприятните ефекти при HIV-инфектирани и неинфектирани пациенти.

Лечение

Лечението при предозиране на други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие е симптоматично и поддържащо. Трябва да се започне симптоматично лечение с поддържащи мерки и стомашна промивка. Тъй като флуконазол се екскретира в урината, 3-часова сесия на хемодиализа намалява плазмените нива с приблизително 50%.

Заглавно изображение: framar.bg

3.7/5 7 оценки

Коментари към Други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие МКБ T37.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие МКБ T37.8
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 00:25
    Коментирайте "Други уточнени противомикробни и противопаразитни средства със системно действие МКБ T37.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 101 дни, 9 часа и 31 мин.

Лични предпазни средства - маски с дишащ филтър

преди 1795 дни, 12 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 12 часа и 30 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 3 часа и 30 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 3 часа и 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 3 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival