Изкълчвания, навяхвания и разтягания, обхващащи областта на главата и шията МКБ T03.0
Към рубриката изкълчвания, навяхвания и разтягания, обхващащи областта на главата и шията се отнасят изкълчване на челюстите, изкълчване на хрущялната част на носната преграда, дисторзии и луксации в шийния отдел на гръбначния стълб.
Изкълчване на челюстите представлява травматично разместване на главичката на долната челюст от темпоромандибуларната става. Размествания могат да бъдат в няколко посоки: напред, назад, нагоре и в страни. Клинически се проявява трудно отваряне и затваряне на устата, болки в лицево-челюстната област, кръвонасядане и оток в увредената област, затруднения в говора.
Изкълчване на хрущялната част на носната преграда представлява разместване на хрущялната част на преградата на носа от средната и позиция. Симптомите са деформация на носа, болка, кръвотечение от носа, затруднено носно дишане.
Дисторзиото в шийния отдел на гръбначния стълб представлява краткотрайно или временно преминаване границите на нормалния обем на подвижност в този отдел, в резултат на което се получават частични разкъсвания на връзките и ставния апарат. Механизмът е от непряко насилие върху шията. Обикновеното дисторзио се изразява с локална болка и ограничение на движенията в шията. По-тежките повреди на връзковия апарат обикновено не възникват изолирано, а се съчетават с други травми на гръбначния стълб. Лечението се свежда до временен покой и имобилизация на шията най-често с яката на Щанц за десетина дни. Препоръчва се физиотерапия и новокаинови блокади.
Изкълчването на атласа се получава най-често при падане върху главата или падане на тежести върху главата. Клиничната картина е вариабилна в зависимост от степента на повредата - от лека болезненост на главата или шията с болки при гълтане, ограничена подвижност, до моментална смърт на мястото на произшествието.
Към изкълчвания, навяхвания и разтягания, обхващащи областта на главата и шията се отнасят и луксациите на шийните прешлени. Луксациите на втори до седми шиен прешлен са най-честите повреди на гръбначния стълб. Механизмът на тези повреди е:
- екстензионен
- компресионен
- флексионен
- флексо-ротационен
Клиничната картина се характеризира с болки и ограничена подвижност в шията, като при пасивно раздвижване болката рязко се засилва. От поразената страна на мускулатурата има локална болка и подутина. Положението на главата е принудително, шията е блокирана, отокът и болезнеността са отчетливи. Често се среща коренчева симптоматика, а така също и симптоми от притискане на гръбначния мозък. За уточняване на диагнозата е необходимо да се направят рентгенови снимки във фасова и профилна проекция. Наместването на луксираните прешлени може да се постигне по три метода:
- постоянна черепна екстензия
- едномоментна ръчна репозиция
- оперативен път
Оперативното лечение се прилага не само за наместване на луксацията, но при него може да се осъществи надеждна вътрешна фиксация на увредения участък на гръбначния стълб. Широко приложение намира предната вертебродеза, като до телата на прешлените се достига с предни оперативни достъпи.
Повече информация може да прочетете тук:
Коментари към Изкълчвания, навяхвания и разтягания, обхващащи областта на главата и шията МКБ T03.0