Открити рани на няколко области от горен(-ни) крайник(-ци) МКБ T01.2
Откритата рана е всяка вреда, която води до нарушаване слоевете на кожата. Те могат да засегнат по-дълбоки структури като сухожилия, кости, мускули, нерви или кръвоносни съдове.
Причините за открити рани на няколко области от горен(-ни) крайник(-ци) могат да бъдат падане, нападение с оръжие, пътнотранспортно произшествие, излагане на прекомерна топлина или студ, ухапване от животно и др. В зависимост от областта, която обхващат откритите рани на горни крайници са:
- травми на раменния пояс и мишницата
- травми на лакътя и предмишницата
- травми на китката и дланта
Порезните рани се причиняват от остри режещи предмети. Те имат линейна форма, гладки ръбове и остри ъгли. Налице е силна болка и обилно кървене. Разкъсната рана е резултат на груби механични увреждания на тъканите. Има неправилна форма, а кожните й ръбове са разкъсани и неравни. Ракъсно-контузната рана съчетава в себе си белезите на разкъсната и контузната рана. Една от най-тежките форми на този вид рани е откритото смачкване на даден крайник. При него всички тъкани са засегнати, а костите много често са раздробени на парчета. При откритата и закритата форма на смачквания пострадалите изпадат в състояние на травматичен шок и са застрашени от развитието на газова гангрена.
Открити рани на няколко области от горен(-ни) крайник(-ци), включващи съдово увреждане, могат да доведат до намаляване на циркулацията (исхемия) и смърт на тъканите (некроза), която изисква ампутация на засегнатите части. Рани, включващи увреждане на нерв, могат да бъдат усложнени от временна или постоянна загуба на чувствителност и/или функция на засегнатата част на крайника.
Лечението се състои в контролиране на кървенето, лечение на шока, ако е необходимо, и старателно почистване на раната, за да се намали риска от инфекция. Рани с висок риск от инфекция се затварят с шевове, ако е необходимо. Това позволява време за контрол с антибиотик на всяка потенциална инфекция.
Коментари към Открити рани на няколко области от горен(-ни) крайник(-ци) МКБ T01.2