Контузия на глезена МКБ S90.0
Под натъртване се разбират закрити повреди на тъканите и органите, в резултат на пряко механично въздействие. По-голямата резистентност на кожата, нейната еластичност и подвижност, обяснява намиращите се повреди на по-дълбоко разположените тъкани, без да е нарушена кожната покривка.
Етиология на контузия на глезена
Причините за настъпването на контузия на глезена са в резултат на прилагане на удари от тъпи предмети: дърво, камък, прегазване от колело, падане и удар върху тъп предмет.
Механизъм на контузия на глезена
В зависимост от големината на действащата сила и формата на механичния агент, повредите при натъртването могат да бъдат различни. Най-често е засегната повърхностното разположение на подкожната мастна тъкан и кръвоносните съдове, намиращи се в нея. При по-голяма сила се засягат по-дълбоко разположените мускули и евентуално стави и кости.
Контузията на глезена се придружава от разкъсване на кръвоносни съдове и изтичане на кръв в съседните структури.
Разкъсване на капиляри и малки съдове, води до натрупване на малки количества кръв, наречени екхимози. По-големи дифузни кръвоизливи под кожата се наричат суфузии. При нараняване на големи кръвоносни съдове най-вече артерии се наричат хематоми. Тъй като кръвта от хематомите изтича под голямо налягане от артериалния съд тя измества околните тъкани и се образува кухина изпълнена с кръв. Ако кухината на хематома остане във връзка с лумена на кръвоносния съд се образува лъжлива аневризма. Кожата над хематома първоначално е тъмно - червено оцветена. В последствие оцветяването преминава в зелено, жълто и изчезва. Това става за 10-15 дни и е резултат на промените, които претърпява хемоглобина, напуснал червените кръвни телца, на излялата се в тъканите кръв.
Клиника на контузия на глезена
Оплакванията са от местни болки в областта на глезена на крака, но без особено смущение във функцията на крайника. Първоначално се появява оток в областта на травмата, кръвонасяданията се наблюдават или в първите часове (ранни ексхимози) или след 2-3 дни (късни ексхимози). При налично оформил се хематом винаги се установява флуктуация, а по-късно след съсирването на кръвта се появяват и крепитации. При разкъсване на глезенната става се установява вътреставен кръвоизлив (хемартроза). В тези случаи болката е доста силна и функцията на крайника е засегната.
Диагноза на контузия на глезена
Повърхностните контузии се диагностицират още от огледа. Рентгеново изследване се прави, за да се изключат по-сериозни увреждания.
Лечение на контузия на глезена
Преди всичко трябва да се осигури покой на засегнатия крайник. Налична хемартроза изисква по - солидна имобилизация с гипсова шина. В първите 24 часа докато се образува кръвоизлива от наранените съдове, са полезни локални студени компреси, които водят до свиване на кръвоносните съдове. В първите 24 часа масови грешки се допускат при прилагане на съгреваещи компреси. Топлинните процедури се прилагат след 2-3 дни, когато разкъсаните кръвоносни съдове са тромбозирали и топлината спомага за по-бързата резорбция на излялата се кръв в околните тъкани.
При наличие на хематоми на глезена е показана пункцията и източването на насъбралата се кръв в него, последвано от компресивна превръзка.
Физикална терапия и рехабилитация след 2-3 дни от травмата.
Коментари към Контузия на глезена МКБ S90.0