Травма на четириглавия мускул и сухожилията му МКБ S76.1
Травмите на четириглавия мускул могат да бъдат няколко вида: контузия, навяхване, разтягане, пълни или частични разкъсвания на четириглавия мускул.
Специфичен тип травма на четириглавия мускул е нараняване на пателарния лигамент.
Механизъма на травма на четириглавия мускул и сухожилията му
Най-честият механизъм на увреждане е мощна контракция на квадрицепса, ходилото е фиксирано с лека флексия в колянната става или директен внезапен удар с тъп предмет. Много често се разкъсва собственото сухожилие на m.rectus femoris.
Механизъма на руптура на lig.patellae proprium най-често е авулзия на дисталния апекс на пателата, но много често може да се получи и малък костен фрагмент на пателата. Същия механизъм може да причини и отскубване на дисталната част на лигамента с костен откъс от tuberositas tibiae или да се отскубне целия tuberositas tibiae.
Клинична картина на травма на четириглавия мускул и сухожилията му
Клинично се открива кръвонасядане над коляното и оток. При палпация се открива напречна бразда по хода на квадрицепса над капачето. Екстензията на подбедрицата локализирана болезненост на мястото на увредата.
При пресни руптури на пателарното сухожилие клинично се установява внезапна остра болка. Екстензията в коляното е почти невъзможна. Локално при палпация се установява бразда под пателата и кръвонасядане.
Лечение при травма на четириглавия мускул и сухожилията му
Руптурата на мускула се възстановява оперативно с лавсанови конци или ленти и следоперативна имобилизация в екстензия на коляното.
И лечението на руптура на пателарния лигамент е оперативно. През капачката към tuberositas tibiae се прилага обременяващ телен шев. При авулсия с tuberositas tibiae се остеосинтезира с винт.
Коментари към Травма на четириглавия мускул и сухожилията му МКБ S76.1