Травма на няколко кръвоносни съда на ниво китка и длан МКБ S65.7

Травма на няколко кръвоносни съда на ниво китка и длан може да доведе до тежки последици за функцията на ръката. Добри резултати за възстановяване функцията на ръката зависи от навременна диагноза и рано лечение на нараняванията.
Травма на няколко кръвоносни съда на ниво китка и длан могат да се категоризират като:
- Тъпа травма на китката и дланта, при която настъпва увреждане на кръвоносните съдове (най-често настъпва при фрактури на костите на китката и дланта. Нараняването на кръвоносните съдове се получава от костните фрагменти. Този вид увреждане се среща по-често след автомобилни катастрофи, спортни травми и друго);
- Проникваща травма на дланта и китката, при която се увреждат кръвоносните съдове (нараняването най-често е от остри режещи и прободни предмети - нож, тел, пирон, парче стъкло, огнестрелни рани и други);
- Ятрогенни наранявания (вследствие на широко използваните диагностични и терапевтични вътресъдови техники).
Клинична картина на травма на няколко кръвоносни съда на ниво длан и китка
- При открити рани на китката и дланта има активен кръвоизлив;
- Исхемията се изразява с бледост, парестезии, болка, парализа на дланта и китката;
- Намалени или липсващи пулсации дистално от увредата;
- При закритите травми има насиняване или кръвонасядане на кожата или хематом;
- при обилно и продължително кървене може да се стигне до хиповолемия.
Диагнозата на травма на няколко кръвоносни съда на ниво длан и китка се поставя от клиничната картина и разпита на болния, който съобщава за травма в близост до кръвоносен съд. Доплер ехографията е диагностичен метод, който потвърждава диагнозата. Други образни изследвания, които се използват по-рядко са компютър томографска ангиография, магнитнорезонансна ангиография и др.
Лечение на травма на няколко кръвоносни съда на ниво длан и китка
Най-простият метод за контролиране на кръвоизлив е прилагането на директен натиск върху раната, за 10 до 15 минути със стерилни марли. След като кръвоизлива се контролира, крайникът се повдига над сърцето, и раната се обвива с еластична превръзка достатъчно здраво да държи марлите на място и контролира кървенето. Ако кървенето продължава въпреки директния натиск може да се постави турникет. При продължително и обилно кървене, което води до загуба на дисталната част на ръката и застрашава живота на пострадалия може да се наложи оперативно лечение и възстановяване на кръвотока на засегнатите съдове.
Коментари към Травма на няколко кръвоносни съда на ниво китка и длан МКБ S65.7