Травматично скъсване на колатералните връзки на радиуса МКБ S53.2
Лъчевата надлъжна връзка е разположена от външната страна на лакътя и свързва радиуса (лъчевата кост) с хумеруса (раменната коста), радиална колатерална връзка.
Травматично скъсване на колатералните връзки на радиуса настъпват по-рядко от разкъсване на радиалните колатерални връзки. Лъчевите колатерални връзки се разкъсват, когато варус стрес травма действа върху фиксирана ръка на пример хиперекстензия на лакътя, когато предмишницата е в пронация. Други причини, при които може да настъпи увреждане на колатералните връзки на радиуса са при сблуксации и дислокации на лакътната става, счупване на лакътните кости, агресивни хирургични процедури и друго.
Клинична картина на травматично скъсване на колатералните връзки на радиуса
Симптоматиката на разкъсване на лъчевите колатерални връзки зависи от тежестта на разкъсването.
- Болка от външната страна на лакътя;
- Оток, който може да бъде само от външната страна на лакътя или може да обхване цялата лакътна става;
- Екхимоза на мястото на травмата;
- Нарушени и затруднени движения на лакътната става.
Диагнозата на травматично скъсване на колатералните връзки на радиуса е лесна и се поставя още от разпита на болния, който съобщава за травма и болка в лакътната става и от огледа може да се види оток и кръвонасядане по външната страна на лакътя. Диагнозата се потвърждава с рентгенова снимка и ехография.
Лечението травматично скъсване на колатералните връзки на радиуса
Лечението при тези травми обикновено е консервативно. За облекчаване на болката и отока се прилагат нестероидни противовъзпалителни средства, след което се препоръчва физиотерапия. Цели се укрепване и стабилизиране на лакътната става и възвръщане на силата и подвижността.
При остри разкъсвания и нарушена функция на лакътната става може да се наложи оперативно лечение.
Коментари към Травматично скъсване на колатералните връзки на радиуса МКБ S53.2