Множествени счупвания на ключицата, лопатката и раменната кост МКБ S42.7
Множествените счупвания на ключицата, лопатката и раменната кост се получава при директна травма, например при падане, или ако травмиращата сила попадне върху външната повърхност на рамото. По-чест е индиректният механизъм на счупване. Наблюдават се при транспортни злополуки. Множествени счупвания на ключицата, лопатката и раменната кост са доста чести и при огнестрелните наранявания по време на война.
Счупванията на лопатката са:
- Счупване на тялото на лопатката - получава се при директни травми: удар върху плешката, падане върху твърд предмет, като при тежки травми счупването може да се придружава от счупване на ребра, като разместването на фрагментите при счупване на тялото са незначителни;
- Счупване на ставната ямка - установяват се при травми, действащи по надлъжната ос на раменната кост. Обикновено се стига до раздробяване на ставната повърхност или се отчупва част от ръба на ямката;
- Счупвания на шийката;
- Счупвания на израстъците - настъпват в резултат на директна травма;
Клиника на множествени счупвания на ключицата, лопатката и раменната кост
Установява се болка и невъзможност за извършване на активни движения на горния крайник. При оглед се вижда, че болното рамо е разположено по-ниско от здравото и откъм страната на травмата изглажда скъсено от 3 и повече сантиметра под действието на гръдния мускул и подключичния. Шийният мускул е съкратен. Главата е обърната към здравата страна и е наклонена към болната, с което се постига отпущане на шийния мускул. Оформя се подкожен хематом и оток в подключичната и надключичната ямка с последващо синкавочервено оцветяване на кожата. При опипване под кожата се установяват неравни краища на фрагментите. Болката се засилва, установява се патологична подвижност, а понякога и крепитации (хрущене). Болният се явява при лекаря, като придържа със здравата ръка под прав ъгъл предмишницата на травмираната ръка.
При децата отокът е незначителен - счупването е от типа "зелена клонка" и разместването е малко. Силната болка липсва. Функцията на ръката е умерено нарушена.
Диагноза на множествени счупвания на ключицата, лопатката и раменната кост
Най-важно значение има рентгеновото изследване.
Лечение на множествени счупвания на ключицата, лопатката и раменната кост
Първа медицинска помощ - горният крайник следва да се обездвижи с триъгълна кърпа. Счупванията на тялото и лопатката са без значителни размествания. Ръката се фиксира към гърдите като се прилага превръзка "Дезо". От 3-4 ден се започват движения в пръстите и китките, а в последствие се пристъпва към движения в лакътната и раменната става. Обездвижването се прекъсва около 25 ден и активното раздвижване на горния крайник продължава.
При разместени счупвания на шийката на лопатката се предприема наместване под обща упойка или местна упойка с 10-20% лидокаин. Имобилизацията се извършва с гръдно ръкавен гипс или ръка свита в лакътната става на 90 градуса, отвеждане на около 80 градуса. След 2-3 ден се разрешават движения на китките и пръстите на ръката. На 15 ден се изрязва горната половина на гипса до лакътя и предмишницата се освобождава. Пристъпва се към активни движения в лакътната става. Около 30 ден се отваря капак до рамото и започва активно раздвижване на раменната става.
Гръдно ръкавният гипс се отстранява, след като се стигне до безболезнено повдигане на мишницата. След 2-я месец болния е в състояние да извършва лека физическа работа.
Усложнения на множествени счупвания на ключицата, лопатката и раменната кост
Те се състоят в притискане или разкъсване на подлежащите подключичната артерия и шийното сплетение със съответна клинична картина. Чести са при огнестрелни наранявания. Съчетава се с поражения на плевра, бял дроб и ребра. Към късните усложнения влизат фиброзните сраствания на местата на фрактурите.
Коментари към Множествени счупвания на ключицата, лопатката и раменната кост МКБ S42.7