Травма на матката МКБ S37.6

Най-често се наблюдават разкъсване на маточната шийка, особено при грубо водене на раждане, като се разкъсва най-често по кантовете и.
Травма на матката най-често се причинява при:
-Директна маточна травма (на пример злополука с превозно моторно средство, падане);
-Насилствена травма (на пример огнестрелна рана, тъп удар в корема, сексуално насилие);
Травмата на маточната шийка най-често е родова травма. Среща се най-често след протрахирано или оперативно завършило раждане посредством форцепс, вакум - екстрактор, мануална екстракция (грубо дърпане с ръце на плода), разширяване на маточната шийка с ръце.
Лацерацията (разкъсването) на маточната шийка - laceratio colli uteri, е обикновено по кантовете ( на 9 и 3 часа по циферблата) като може да бъде едностранно или двустранно, като често достига до влагалищния свод - разкъсване на Емет.
Клиника на травма на матката
- Коремна болка;
- Кръвоизлив;
- Тежка кръвозагуба и анемия;
- Хиповолемичен шок;
- Внезапната поява на тежка хематурия е показателно за руптура.
Симптоми от страна на травма на маточната шийка
Най-честото оплакване е обилен слузен флуор отделян от маточния канал. Под влияние на влагалищната флора и особено при влагалищни инфекции едноредния цилиндричен епител лесно се възпалява и реагира с обилна повишена секреция. Възможни са и контакти кръвоизливи (след полов акт, при гинекологичен преглед, след дефекация). Може да се развие и възпаление на маточната шийка (ендоцервицит), като причинители могат да бъдат гонококи (от трипер), хламидия, неспецифична бактериална флора. Като може да изтича от цервикалния канал гнойна секреция, а при хламидиен ендоцервицит се виждат гнойни нишки в цервикалния секрет. А възпалителните промени на маточната шийка от неспецифични причинители могат да бъдат остри или хронични, като се наблюдава засилен флуор (бяло течение).
Диагноза на травма на матката
Диагнозата се поставя от клиничната картина и анамнезата за травма ниско в корема. Изобразителни методи, които могат да потвърдят диагнозата са компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, трансабдоминална и трансвагинална ехография могат да бъдат полезни за откриване на руптура на матката.
Диагнозата за травма на маточната шийка се поставя още при оглед със спекулума.
- Провеждат се колпоскопски изследвания - изследване на лигавицата на маточната шийка с микроскоп.
- Провеждане на цитологични изследвания за изключване на предракови състояния.
Лечение на травма на матката
На лечение подлежат големите разкъсвания (лацерации), усложнени с възпалителни изменения.
В зависимост от тежестта и площта на измененията се използва диатермокоагулация, лазерна терапия или хирургично лечение - пластика на матката. В част от случаите може да се наложи и хистеректомия.
Коментари към Травма на матката МКБ S37.6