Травма на уретра МКБ S37.3
Травми на уретра биват открити и закрити травми.
Етиология на травма на уретрата
Те могат да бъдат причинени от:
- Директен удар в областта на перинеума (уретрата се притиска от нарастващия агент върху костите на таза) - засяга предимно предната уретра;
- Фрактура на таза - засяга се предимно задната уретра;
- Интраоперативни и ятрогенни разкъсвания - при опити за дилатация (разширяване) и други манипулации, а също и при вкарване на чужди тела в уретрата от пациент.
Патоморфология на травма на уретрата
Различават се частични увреди (ограничена лезия на лигавицата);
- Руптури (разкъсвания), които от своя страна биват - непълно и пълно откъсване на уретрата.
Около травматичния участък се образува хематом, примесен с урина (урохематом). Последният може да се инфектира и да се развие урофлегмон и сепсис, което води до развитието на тежки локални и общи усложнения, които заплашват живота на пострадалия. Ако не се отстрани по хирургичен път, урофлегмонът може да се организира и да причини след време тежки стриктури на уретрата (стеснения).
Клиника на травма на уретрата
От разпита на пациента има данни за травма, последвана от болка. При засягане на други органи болката е силна и не локализирана.
При физикалния преглед се търсят следните характерни симптоми:
1. Уретрорагия - появява се с изтичане на кръв от уретрата извън акта на уриниране. При напъни за уриниране кървенето може да се засили. Уретерорагията може да се появи само с няколко капки кръв, изтичащи от уретрата или да бъде обилна.
2. Периуретрален хематом - установява се при оглед и палпация и е изразен в различна степен и давност на травмата. В зависимост от локализацията на увредата хематомът може да се разпространи към скротума (торбичката, в която се намират тестисите), перинеума, около пикочния мехур и ретроперитонеално.
3. Палпаторна болка по хода на уретрата и в перинеума.
4. Смущения в уринирането - то може да бъде затруднено и болезнено, като при пълно прекъсване на задната уретра няма спонтанно уриниране.
Диагноза на травма на уретрата
Основен диагностичен метод, с който сигурно се доказва или отхвърля диагнозата травма на уретрата е уретрографията. Това изследване е задължително. При бавното изпълване на уретрата с контрастна материя трябва да се правят снимки във фас и профил. По този начин задната уретра става видима.
Лечение на травмата на уретрата
При частични увреди на уретрата е достатъчно само дренирането на урината от пикочния мехур за няколко дена. За предпочитане е да стане посредством супрапубична пункция с цитофикс пред постоянния катетър.
Всяка пълна лезия на уретрата изисква спешно оперативно лечение. Пострадалият трябва да се насочи към специализирано отделение.
Целта на операцията е да се осигури дренаж на урината, да се дренира урохематома, да се направи хемостаза, да се възстанови целостта на пикочния канал. Ако това не е възможно се прави трансуретрална или супрапубична деривация на урината. Наред с оперативното лечение се провежда активна реанимация и антибактериална терапия.
Коментари към Травма на уретра МКБ S37.3