Травма на бъбрек МКБ S37.0
Бъбреците са най-честия орган на пикочо-отделителната система, подложен на травматична увреда (50-55%). Независимо от дълбокото им разположение, добрата защита от гръбначния стълб, ребрата и мускулатурата, травмите на бъбрека са 0,5-1 % от всички травми изобщо. Те се съчетават най-често с наранявания на гръдния кош, коремните органи и черепно-мозъчните травми.
Механизъм на травма на бъбрек
Бъбрекът се наранява при силен удар в поясната област, долната част на гръдния кош или удар в горните отдели на корема, притискане или падане от високо. Възможна е увреда и на срещуположния на удара бъбрек по механизма на "Contre Coup". Особено предразположени към нараняване са патологично увредените бъбреци (бъбреци с хронична недостатъчност, с тумори, с вродени аномалии и др.).
Травмите на бъбрека могат да бъдат открити и закрити.
I. Откритите травми на бъбреците - при тях е характерно, че има рана, която може да бъде прободна, разкъсно-контузна, огнестрелна и др., проникваща до ретроперитонеалното пространство, където са разположени бъбреците.
II. Закрити травми на бъбреците:
1. Комоцио на бъбрека - това е най-леката степен на травматична увреда на бъбрека. Патологичните промени се изразяват само в микрохеморагии (малки кръвоизливи), разположени в паренхима.
2. Контузия на бъбрека - контузионното огнище представлява малки или по-големи кръвонасядания (инфаркти) в паренхима, без засягане на кухината система на бъбрека и фиброзната му капсула.
III. Руптура на бъбрека (разкъсване на бъбрека) - Тя е външна или вътрешна:
1. Вътрешна руптура - бъбречния паренхим е разкъсан, като увреденото огнище комуникира с пиело-каликсната система (чашките и легенчето на бъбрека).
2. Външна руптура - тя бива:
-разкъсване на фиброзната капсула - при нея лезията е в комуникация с околобъбречното пространство и по правило се наблюдава и периренален хематом;
-без разкъсване на капсулата - в тези случаи се сформира подкапсулен хематом, който може да бъде с различна големина и с реални рискове да се разкъса.
3. Тотална руптура - лезията прониква като в пиело-каликсната система, така и в околобъбречното пространство; периренално се намира кръв и урина; ако изливат не се дренира своевременно, след няколко дена настъпва амонячно разлагане и може да се инфектира и да се образува уринозен флегмон.
4. Размачкан бъбрек - (откъсване на горен и долен полюс на бъбрека) и смесена руптура. Наблюдават се масивни ретроперитонеални кръвоизливи, застрашаващи живота.
IV. Нараняване на съдовия педикул (съдовото краче): частично нараняване на бъбречните съдове, пълно разкъсване на бъбрека от съдовия педикул (сноп).
Клиника на травма на бъбрек
Когато болния не е в шок, се оплаква от болка в съответната лумбална област и съобщава за механизма на травмата. При оглед и опипване може да се подозира периренален (околобъбречен) хематом (пропиване на тъканите с кръв) или урином (или съответното пропиване на тъканите с урина). В тези случаи съответната поясна област е изпъкнала, асиметрична. При дълбока бимануална палпация на бъбрека или при натиск върху ребрата се чувства силна болка.
Нерядко има и мускулна защита. Задължително трябва да се изследва и урината на болния. Ако е в шок се катетеризира. При травма на бъбрека почти винаги се намира от лека до масивна хематурия. Изключение правят случаите на пълното откъсване на бъбрека от съдовия педикул, на запушване на уретера от кръвен съсирек и някои от външните разкъсвания, когато пиело-каликсната система е контактна: затова бистрата урина невинаги е гаранция за липсата на травма на бъбреците.
Диагноза на травма на бъбрек
Поставя се посредством ехография, обзорна рентгенография на бъбреците, венозна урография (контрастно изследване).
Лечение на травма на бъбрек
Поведението е консервативно. Болните се поставят на легло и се правят вливания за поддържане на добра диуреза, използват се кръвоспиращи средства и поставяне на лед в поясната област.
При тежки травми на бъбреците лечението е оперативно. Хирургичната намеса цели възстановяване на целостта на органа. Когато това е невъзможно се прави нефректомия (премахване на размачкания бъбрек).
Коментари към Травма на бъбрек МКБ S37.0