Травма на опашната кост МКБ S34.3
Опашната кост се състои от три до пет малки кости. Травма на опашната може да бъде изкълчване, навяхване или фрактури на костта. Травма на опашната кост се предизвиква от падане в седнало положение върху твърда повърхност като на пример хлъзгав под или лед. Директен удар върху опашната кост като такива, които настъпват по време на контактни спортове също могат да причинят травма на опашната кост. Опашната кост може да бъде наранена и при повтарящи се натоварвания или триене срещу опашната кост (както е при колоездене или гребане). Травмите на опашната кост много често водят до повреда на cauda equina.
Симптоми при травма на опашната кост
- Болка, която се усилва при седнало положение, при ставане от стол;
- Болка при дефекация;
- Насиняване и оток в областта на опашната кост на мястото на травмата;
- Болки в гърба или натиск в област в таза;
- Болка в седалището, която се разпространява към бедрата и краката.
Признаци на увреждане на cauda eqina са
- Слабост на мускулите на долните крайници, често параплегия;
- Задръжка на урина;
- Намален тонус на анус и последваща фекална инконтиненция;
- Сексуална дисфункция;
- Двустранна или едностранна болка в крака или седалището и отслабен или липсващ рефлекс на глезена.
Диагноза на травма на опашната кост
Рентгенографско изследване поставя диагнозата нараняване на опашната кост, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, конвенционална рентгенография.
Лечение на травма на опашната кост
При тежко нараняване на опашната кост може да се наложи краткотрайна хоспитализация въпреки че това е изключително рядко. По-често се прилагат самостоятелни грижи у дома, топлинни и студени компреси. Препоръчва се да се седи на мека повърхност, за да се намали натиска върху опашната кост. За облекчаване на болката се изписват болкоуспокояващи (нестероидни противовъзпалителни лекарства). Препоръчва се още и диета с високо съдържание на фибри за омекотяване на изпражненията и да се избегне запек. При фрактурите на опашната обикновено не е необходимо хирургично лечение, но ако болката продължава дори след оздравяване на счупването може да изисква отстраняване на опашната кост.
Лечението при нараняване на cauda eqina се състои в декомпресия и отстраняване на костите, които я притискат. Хирургичната декомпресия, която в най-голям брой от случаите се състои в ламинектомия и трябва да бъде предприета в рамките на 48 часа след травмата. Това лечение може значително да подобри възможностите за дългосрочните неврологични увреждания да бъдат избегнати.
Коментари към Травма на опашната кост МКБ S34.3