Счупване на илиачната кост МКБ S32.3
Повечето от фрактурите на илиачната кост са нестабилни и често се асоциират с открити наранявания и увреждане на меки тъкани.
Механизъм на счупване на илиачната кост
Класическият механизъм за получаване на счупването на слабинната кост е компресионният (между буферите на вагони, затрупване в мини и др.).
Считат се за възможни четири вида механизми:
-индиректен механизъм - предава силата посредством други структури на опорно-двигателния апарат (сила предадена по оста на бедрената кост);
-индиректен компресионен механизъм - действащ в сагитална или фронтална равнина;
-директен механизъм - действащ върху определени структури на таза;
-отломъчен механизъм.
Счупването на предно - горната илиачна спина (гребен) се получава по отломъчен механизъм при рязко съкращение на инсертиращия (вмъкнатия) към гребена m. Sartorius.
Клиника на счупване на илиачната кост
При предгледа се установява оток или кръвонасядания на мястото на счупването. Затегленият от мускула на седалището костен фрагмент се размества надолу и назад. Налице е патологична подвижност и болка при натиск.
Фрагментът се избутва към нормалното му място. При движение на съответния крак се усеща болка.
Счупването на предно - горната илиачна спина (гребен) се наблюдава в млада възраст особено при спортисти. Откъснатият костен фрагмент се размества надолу. На мястото му се оформя малък хематом и оток на околните тъкани, а при палпация има болезненост.
Диагноза на счупване на илиачната кост
Диагнозата се поставя от анамнезата на болния, който може да съобщи за преживяна травма и физикалния преглед (може да има оток, двата гребена на илиачната кост са на различна височина, крайника е скъсен), палпацията е болезнена.
Рентгеновото изследване е задължително за потвърждаване на диагнозата.
Лечение на счупване на илиачната кост
Изолираните фрактури не изискват манипулативно лечение. Счупванията на илиачната кост изискват покой в леглото за около 30-35 дни. Болният се раздвижва в леглото след изтичане на втората седмица, изправя се на 30-ден, но се придвижва с патерици до изтичане на 60 дни.
При неуспешни опити за наместване с директна екстензия или манипулативно и при застарели разместени счупвания се налага оперативно лечение: артродеза (обездвижване на ставата) на сакроилиачната става. Натоварването в този случай се осъществява след 6-8 месеца от деня на травмата.
Коментари към Счупване на илиачната кост МКБ S32.3