Изкълчване на гръден прешлен МКБ S23.1
Тъй като гръбначния стълб в областта на гръдния кош губи своята структурна устойчивост с плаващи ребра на ниво T11 и T12, ориентацията на ставите също се променя от по-предна проекция в наклонена. Това и мястото, където най-често се случват уврежданията. Такова изкълчване на гръден прешлен е в резултат на тежки травматични увреждания и са свързани с много висока честота на неврологичен дефицит, резултат от разместването на гръбначния стълб.
Най-честите причини за изкълчване на гръден прешлен са
- Произшествия с моторни превозни средства (45%),
- Пада от високо (20%),
- Свързани със спорта наранявания (15%),
- Актове на насилие (15%).
Клинична картина на изкълчване на гръден прешлен
Приблизително 90% от размествания над T10 ниво водят до пълна парализа на долните крайници, а 60% от дислокациите под T10 ниво резултират в пълен неврологичния дефицит. Прогнозата за нараняванията на нерв коренчета е много по-добра, отколкото нараняванията на гръбначния мозък. В някои от тези наранявания, травмите на гръбначния мозък и увреждане на нервните коренчета са комбинирани.
Диагноза на изкълчване на гръден прешлен
Физикалния оглед трябва първоначално да включва внимателна оценка на дихателните пътища, спонтанно дишане, съзнание на пострадалия, кръвно налягане и пулс. При изследване на гръбначния стълб, специално внимание трябва да се обърне на директна палпация за болезненост, деформация или дефекти в областта на травмата. Специално внимание се обръща на моторната функция на мускулите на долния крайник, оценка на сетивната функция (повърхностна и дълбока) и рефлекси. Диагнозата се потвърждава с обикновена рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечение на изкълчване на гръден прешлен
Изкълчванията обикновено са свързани с неврологични проблеми и повечето ще изискат хирургично лечение. При неголемите размествания може да се опита ръчно наместване. Обичайните индикации за хирургична реконструкция включват загуба на механична стабилност и неврологичен дефицит.
Коментари към Изкълчване на гръден прешлен МКБ S23.1